Marmaris Amos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor

Marmaris'te bulunan 3 bin yıllık tarihe sahip Amos Antik Kenti’nde başlayan kazı çalışmaları devam ediyor. 2019’da yüzey araştırmaları başlanan ve geçen ay, Cumhurbaşkanlığı kararnameli kazı statüsüne kavuşan antik kentte çalışmalar, tiyatro alanında devam ediyor.

Yurt 24.08.2022, 16:45 24.08.2022, 16:43
Marmaris Amos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor

Marmaris'te bulunan 3 bin yıllık tarihe sahip Amos Antik Kenti’nde başlayan kazı çalışmaları devam ediyor. 2019’da yüzey araştırmaları başlanan ve geçen ay, Cumhurbaşkanlığı kararnameli kazı statüsüne kavuşan antik kentte çalışmalar, tiyatro alanında devam ediyor.

Binlerce yıllık tarihiyle Marmaris’in önemli değerlerinden biri olan Amos Antik Kenti’nde heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı kararnameli kazı statüsüne alınan, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın (YİKOB) desteği ve Marmaris Belediyesi ile Marmaris Ticaret Odası’nın (MTO) ana sponsorluğunda yürütülen kazı çalışmaları devam ediyor. Bir yandan yüzey araştırmalarının devam ettiği antik kentte nekropol alanı, Athena Tapınağı gün yüzüne çıkarılmıştı. Şimdi ise amfi tiyatroda kazı çalışmaları yapılıyor.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Marmaris Ticaret Odası Başkanı S. Mutlu Ayhan da alanda incelemelerde bulunarak kazı başkanı MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Gürbüzer ve arkeoloji ekibinden bilgi aldı. İnceleme gezisine Belediye Meclis üyeleri, Ticaret Odası Meclis Başkanı Nurgül Candan ve Meclis üyeleri de katıldı.

BOZBURUN YARIMADASI’NDA TEK

Burada yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Dr. Gürbüzer, tiyatro alanının Bozburun yarımadası için özel bir önemi olduğunu vurgulayarak, “Amos Kazısı 2022 yılı çalışmaları kentin sembol yapılardan biri olan tiyatroda sürdürülmektedir. Bozburun Yarımadası’nda sayısı 10’u geçen antik kentler içerisinde bir tiyatrosu olan tek kent olma özelliğine sahip Amos yaklaşık 1000 kişilik tiyatrosu ile tarih boyunca sanata verdiği önemi gözler önüne sermektedir. M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilmiş olan tiyatronun, yapılan son araştırmalar neticesinde iki evreli olduğu anlaşılmaktadır. İlk evresinde tek katlı bir sahne binasına sahipken, ikinci evrede sahne binası iki katlı yapılarak orkestra ikinci kata taşınmıştır. Amos tiyatrosu, kendine özgü inşa tekniği ve konumu ile diğer birçok benzerinden ayrılmaktadır. Tiyatrodaki çalışmalar yıl boyunca kesintisiz olarak devam edecektir" dedi.

"MARMARİS’İN KATMA DEĞERİNİ ARTIRACAK"

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise Amos’un Marmaris için çok önemli olduğunu belirtti. Oktay, “İnşallah 1-2 yıl içerisinde bu alan tamamen net bir şekilde ortaya çıktıktan sonra çok güzel bir etkinliği burada hep birlikte yapacağız. Burada yapılan çalışmalar Marmaris'imiz için oldukça önemli ve bizim çok değer verdiğimiz bir nokta. Bölgemizin katma değerini daha da fazla yukarı çekecek bir potansiyele sahip. Bu yolda emin adımlarla, hep birlikte ilerliyoruz. Sadece deniz kum güneş üçgeninde değil geride bıraktığımız aylarda yaptığımız organizasyonlarda olduğu gibi sanatsal anlamda da kentimizi yukarı çekmek için mücadele gösteriyoruz. Şunu net olarak ifade etmek istiyorum ki bu kentin önü oldukça açık, daha da ileri götüreceğiz” dedi. Kazı ekibine de teşekkür eden Oktay, “Bu sıcakta özveriyle burada çalışan tüm ekip arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Çok önemli, çok değerli, çok kıymetli bir çalışmayı gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.

Yorumlar (1)
Nermin yYazıcı. 1 ay önce
InsAllah gormek nasip olur. Kaziyi yapan ekipe kolayliklar diliyorum. Tesekkurler.
19
açık