'Kahrolsun kapitalizm' diyen başkan

"2019 yerel seçimleri öncesinde Konyaaltı Belediye Başkan Adayı olan Semih Esen’in, seçim vaatlerinden birisi de, Konyaaltı’da yaşayanlarla esnafı buluşturacak olan sanal alışveriş uygulamasıydı. Projeyi görünce heyecanlanmış, ‘yaşama geçirilirse çok güzel olur’ diye geçirmiştim içimden" diyen Gazeteci Ali Taş, Semih Esen'in seçim propagandasını yazdı:

Yerel Yönetim 27.09.2022, 13:24
'Kahrolsun kapitalizm' diyen başkan

Ali Taş'ın Gazete Grafiti'deki yazısı şöyle:

"2019 yerel seçimleri öncesinde Konyaaltı Belediye Başkan Adayı olan Semih Esen’in, seçim vaatlerinden birisi de, Konyaaltı’da yaşayanlarla esnafı buluşturacak olan sanal alışveriş uygulamasıydı. Projeyi görünce heyecanlanmış, ‘yaşama geçirilirse çok güzel olur’ diye geçirmiştim içimden.

Seçim sonrasında da zaman zaman Konyaaltı Belediyesi yetkililerine bu projeyi sormuş, ‘uygulamasını hazırlıyoruz’ cevabını almıştım.

İşte, Semih Esen bu uygulamayı hayata geçirdi ve bugün tanıtımını bizzat kendisi yaptı.

Önce uygulamayı anlatayım. Apple Store ya da Google Play üzerinden ‘Konyaaltı Esnafım’ uygulamasını indiriyorsunuz ve o andan itibaren Konyaaltı esnafı ile aracı ve buna bağlı ödemeler olmaksızın, doğrudan iletişime geçiyorsunuz. Siparişlerinizi, bu uygulama üzerinden alışveriş ihtiyacınızı doğrudan mahallenizin esnafından gerçekleştiriyorsunuz. Uygulamada, esnafın kurye yetersizliğinden ötürü henüz bütün alanlar aktif değil ama yakın zamanda bunun da aşılacağını Başkan Esen sözlerine ekledi. Bu kurye meselesine aşağıda tekrar değineceğiz.

‘Sanırım bu proje Türkiye’de ilktir’ diye düşünürken, Google Play’de Edirne ve Bahçelievler Belediyelerinin de benzer uygulamalar yaptıklarını gördüm.

Gelelim meselenin esas önemli yanına, yani uygulamanın yaslandığı siyasal anlayışa.

Biliyorsunuz. AKP hükümetinin yıkmak için elinden geleni yaptığı ve yoksul insanların kendilerine bağımlılığını sağlayan ‘dilenci’ modelini yaşama geçirdiğinden beri, bu konu ile ilgili kafa yoranların, kalem oynatanların en büyük özlemi sosyal devletti.

Pandemi ile sosyal devlet eksikliği somut bir hal aldı ve ete kemiğe büründü. Doğan boşluğu da belediyeler doldurmaya çalıştı. Bu süreçte de, başta CHP’li belediyeler olmak üzere, belediyeler başarılı bir sınav vererek, aslında sosyal devletin yerel yansıması olan sosyal belediyeciliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiler.

İşte ‘Konyaaltı Esnafım’ uygulaması, bu sosyal belediyecilik anlayışının teknoloji ile birleştiğinde ne kadar işlevsel olabileceğini yansıtan bir çalışma. Uygulamanın hem esnaf hem de kullanıcılar için en önemli samimiyet testi olan aracı maliyetinin olmaması. Alışverişi yapıyorsunuz, ödemeyi kapıda ya kredi kartı ya da nakit olarak, doğrudan esnafa yapıyorsunuz. Bu alışverişten, esnaf ve kullanıcı dışında faydalanan kimse yok.

Bir diğer nokta, süpermarketler nedeni ile nefes almakta zorlanan esnafa teknoloji aracılığı ile rekabet alanı açılıyor ve insanların süpermarketlere olan zorunluluğu ortadan kalkıyor. Mahallenin kasap amcası, bakkal abisi, manav ablası, teknoloji aracılığı ile doğrudan müşterisine hitap ediyor.

Kurye konusuna değineceğimi söyledim. Başkan Semih Esen sunumda, belediyenin kurye işini üstleneceğini, önümüzdeki günlerde bir kurye merkezi kuracaklarını ve buranın masrafını belediyenin karşılayacağını söyleyerek ayrı bir heyecan yarattı. Heyecan, çünkü buradan yeni istihdam alanı açılacaktır. Sadece istihdam alanı değil, insanlık dışı koşullarda çalışan kurye emekçilerine de, kurye iş kolunun nasıl olması gerektiği konusunda bir model geliştirmiş olacak.

Esas önemli konuyu en sona bıraktım. Semih Esen sunumda, esas hayallerinin, uygulama ile başlayan sürecin sonunda bir esnaf kooperatifine evrilmesi olduğunu, bunu başarırlarsa, esnaf üzerindeki toptancı baskısının ortadan kalkacağını belirtti. Tam da bu noktada ‘kapitalist sistem bu şekilde devam edemez’ tespitini yaparak, ‘kapitalizmle mücadele etmeliyiz’ dedi. Ardından da, ‘kahrolsun kapitalizm, yaşasın küçük esnaf’ cümlesini kurdu.

Esen’in kapitalizme ilişkin tespitleri, uzun zamandır adı konulmadan yapılan eleştirilerin direk adresini yani kapitalizmi göstermesi açısından çok anlamlıydı. Çünkü, artık hepimiz öğrendik ki, sosyal devletin de, sosyal belediyeciliğin de, insanlığın da düşmanı kapitalizmdir.

Benzer cümleleri daha önce de Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da kurmuş, sosyal belediyeciliği bu cümle üzerine inşa ettiğini söylemişti. Örnek olarak da Falezlerde belediyenin açtığı plajları göstermişti.

Bir belediye başkanından daha bu cümleleri duymak, ümidi tazeliyor, inancı güçlendiriyor açıkçası.

Teşekkürler Semih Başkan.

Son olarak. Konyaaltı CHP’li Belediye. Başkanı, geçmiş dönemde il başkanlığı yapmış bir isim. Böylesine önemli bir sunum yapıyor. CHP’den sadece kadın kolları il başkanı var. Sayın il başkanı ve yönetimi, Sayın Konyaaltı İlçe Başkanı, Sayın Milletvekilleri, düğünde dernekte, aşurede sünnette fotoğraf vermeyi kaçırmıyorsunuz ama böylesi önemli bir olayda yoksunuz.

Aynı şekilde AESOB Başkanı Adlıhan Dere. Bir belediye esnafa nefes aldırabilmek için böyle bir çalışma yapıyor. Yani aslında sizin düşünmeniz gereken şeyleri düşünüyor. Tamam, vekillik hayalleriniz var biliyoruz da, hani hayallere biraz ara verip buralarda da mı olsanız? Siz de bir zamanlar esnaftınız.

Takdir tarihindir."

Yorumlar (0)