‘Senede bir gün’

Konya Sağlık Meslek Lisesi 1985 mezunu kadınlar; mezuniyetlerinden 30 yıl sonra, sosyal medyadan haberleşip, okullarında buluştular. Sonrasında her yıl "Senede Bir Gün" adıyla buluşmalarını sürdürdüler. Dördüncü buluşmaları Mersin'de oldu. Tesadüfen de Silifke İlçesi Gülnar'daki Pozitifköy'e yolları düştü. Aynı zamanda sağlık emekçisi de olan Meryem Keskinnişancı bu buluşmalarını ve duydukları heyecanı medyaport.net'e yazdı:

Yaşam 27.09.2022, 12:52
‘Senede bir gün’

Meryem KESKİNNİŞANCI (*)

Bizler 1985 Konya Sağlık Meslek Lisesi mezunlarıyız. O yıllarda yatılı devlet okulları vardı. Ülkemizin farklı illerinden gelen başarılı öğrencilere eğitim ve iş imkanı sunan meslek okullarıydı bunlar.

Daha 13 -14 yaşlarında bu okulda buluşarak dört yıl boyunca aynı kaderi paylaştık, birbirimize kardeş olduk, yoldaş olduk, memleket ve aile hasretini birbirimize sarılarak hafiflettik.

Yeri geldi paramızı, kıyafetimizi, ailemizden gelen erzağı paylaştık.

Aynı zamanda mesleki yeterliliğe sahip öğretmenlerimizden mesleki disiplin içinde yeterli bir eğitim alarak, ülkemizin dört bir yanına sağlık alanında mecburi hizmetlerimizi yapmak üzere atandık.

Dünya’ya gözlerini yeni açan bebeklerin ellerinden tutup, hastalarımızın acılarını dindirmek için mesleki andımıza bağlı kalarak elimizden geleni yaparken, birbirimizden koptuk.

Kimimiz evlenip yurtdışına yerleşti, kimimiz üniversite eğitimine devam ederek farklı mesleklere yöneldi.

33 yıl sonra sosyal medyada birbirimizi bulduk ve kurduğumuz whatsApp grubu ‘Senede Bir Gün’ üzerinden organize olarak, ilk buluşmamızı dört yıl boyunca yaşadığımız, eğitim aldığımız bize yuva olan okulumuzun olduğu Konya’da gerçekleştirdik.

Heyecan dorukta bekledik her gelen kız kardeşimizi. Çok mu değişmişti, acaba tanıyabilecek miydik?

İlk buluşma, gözyaşları içinde geçen 33 yıllık yaşanmışlıklarımızı paylaşarak geçti, sanki tekrar 18 yaşımıza dönmüştük. Hem ağlayıp hemen ardından gülerek geçti... Yeni buluşmamız için söz vererek ayrıldık.

Eşlerimiz de dahil olmak üzere kimse bize inanmadı ve bir iki buluşmada sayımızın azalarak biteceğini düşündüler.

Ama bizler her buluşmayı büyük bir heyecanla ve günleri sayarak bekledik. İkinci buluşmamız İzmir’de, üçüncüsü Eskişehir’de ve dördüncü buluşmamız Mersin’de gerçekleşti. Ve her buluşmada günler bize yetmiyordu, 4 güne çıkardık. Yurtdışında yaşayan iki arkadaşımız da hiç bir buluşmayı kaçırmadı, izinlerini bile bu buluşmaya göre ayarladılar.

Pozitifköy kurucusu Gülsüm Gülnaz Gültekin kadınlara bilgi verirken...

Mersin’deki son buluşmamız da aynı heyacan ve coşkuyla geçerken; yolumuz Pozitifköy’e düştü. Torosların tepesinde, çam ağaçlarının gölgesinde, kendini insanlığa adamış bir akademisyen kadının (Gülsüm Gülnaz (Şeker) Gültekin) eseri Pozitifköy; gurur duyduk.

Sakin ve doğal bir yaşam, huzur veriyor insana. ‘Kim bilir belki bir buluşmayı da burada yaparız’ diyerek ayrıldık Pozitifköy’den. (https://www.pozitifkoy.com/)

Seneye Antalya’da buluşmak üzere...

Ne güzel bunca yıl sonra kaldığımız yerden başlayabilmek...”

* 85 Mezunları Üyesi- Sağlık Eğitimcisi

Yorumlar (0)