Yargıtay'ın bozduğu 10 Ekim katliam davası duruşmasında iki davayı birleştirme kararı

Yargıtay’ın kısmen bozma kararı verdiği 10 Ekim Ankara Katliamı ana davası, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma sonrası Yargıtay'ın kısmen bozduğu ana dava ile firari sanıklar yönünden devam eden iki davanın birleştirilmesi kararı verildi. Bir sonraki duruşma 27 Aralık tarihine ertelendi.

Yargı 19.10.2022, 10:48 19.10.2022, 13:56
Yargıtay'ın bozduğu 10 Ekim katliam davası duruşmasında iki davayı birleştirme kararı

10 Ekim Ankara Katliamının Yargıtay'dan dönen ana davasının bozma sonrası usulen yapılacak ilk duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Salonun darlığı nedeniyle 11.Ağır CezaMahkemesi salonunda görülen duruşmada sonrasında verilen karar ile ana dava ile firari sanıklar yönünden devam eden dava birleştirildi. Bir sonraki duruşma 27 Aralık tarihine ertelendi.

Yargıtay bozma ilamına ilişkin avukatlar beyanlarını sunarken, SEGBİS ile duruşmaya katılan sanıklardan Yakup Şahin ve Metin Akaltın'ın, "Bunları dinlemek istemiyoruz, ne ceza verirseniz verin duruşmaya katılmak istemiyoruz" ifadeleri üzerine SEGBİS bağlantıları kesildi.

AVUKATLARIN TALEPLERİ

Avukatlar ise "Yargıtay bozma ilamına eylemli uyma istiyoruz. Katliamdaki yaralanması sonrası iyileşemeyen Mustafa Budak’a karşı bombalama suretiyle kasten öldürmeden sanıklar ceza almalıdır.

Diğer yaralılar yönünden Yargıtay eksik araştırma olması nedeniyle kararı bozduğu için olay anının ve olay yerinin 3D canlandırılması ile bütün delillerin senkronizasyonunu talep ediyoruz" dediler.

Avukatlar duruşmada, "Yargıtay kararı patlama anında müvekkilimizin gaz kapsülü ile yaralandığını söylüyor. Kamu görevlilerinin sorumluluğunun mahkemece araştırılması zorunludur." dediler. 

Ankara Barosu Başkanı Avukat Mustafa Köroğlu: "Temsil ettiğim kurumun ve avukatlık kanununun bana yüklediği sorumluluk gereği olarak davayı takip ediyoruz. İnsanlığa karşı suç işlenen bu davada katılan olarak kabul edilmememiz hukuka aykırıdır" dedi.

SANKİ SANIK DEĞİL, MAĞDURLAR!

Bozma ilamı için sanıklara soruldu, İbrahim Alçay: "Bir torbadan çıkanları sanık yaptınız, bize zulmettiniz Allah bunun hesabını soracak. İnsanlığa karşı suç diyor bize zulüm ediyorsunuz. Allaha güveniyorum o yeter bize."

Sanık Hacı Ali Durmaz: "Bize zulüm ediyorsunuz, sayenizde daha da inançlı oldum. Cezaevinde daha da bilendim."

Sanık Resul Demir: "Mahkemeler noter değildir ama öyle davrandınız. Savcı delil karartmış dosyalar sonradan ortaya çıktı. Yargıtay bunlara bakmamış."

YARGITAY KARARI

103 kişinin yaşamını yitirdiği, 500’e yakın kişinin yaralandığı saldırıdan sonra açılan davada Yargıtay 3’ncü Ceza Dairesi geçtiğimiz günlerde kararını verdi. Yargıtay, katliam organizasyonunda yer aldıkları gerekçesiyle dokuz sanığa saldırı sırasında ölen her bir kişi için verilen 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı. Aynı dokuz sanığa katliamda ağır yaralandığı saptanan her kişi için 391 kez öldürmeye teşebbüs suçundan verilen hapis cezalarının bir bölümü onandı, bir bölümü eksik inceleme gerekçesiyle bozuldu. Davanın bu kısmı yeniden görülmeye başlandı.

Yorumlar (0)
GazetelerTümü