Tahir Elçi davasında Davutoğlu tanık olacak

Tahir Elçi cinayeti davasında 5'inci duruşma bugün Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bir sonraki duruşma 23 Kasım'a ertelenirken, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

Yargı 15.06.2022, 22:50
Tahir Elçi davasında Davutoğlu tanık olacak

Diyarbakır Barosu Başkanı iken öldürülen Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin yargılama bugün de devam etti. Davada yargılanan 3’ü polis 4 kişi hakkında süren davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 23 Kasım'a ertelerken, Ahmet Davutoğlu'nun da tanık olarak dinlenmesine karar verdi. 

"Bilinçli taksirle ölüme sebebeyit vermekten" yargılanan S.T, M.S. F.T adlı polisler hakkında, 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istenirken, diğer sanık Uğur Yakışır ise “olası kastla ölüme sebebiyet verme” suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor. Duruşmaya Tahir Elçi'nin kardeşleri Mehmet Elçi, Ömer Elçi, Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, bölgedeki baroların başkanları ve çok sayıda yabancı kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Hüseyin Öğünç, sanıklardan Uğur Yakışır'ı tanıyıp tanımadığı soruldu. Yakışır’ı tanıdığını söyleyen Öğünç, “Ben 2011'de örgüte katıldım. Sur olaylarının yaşandığı 2015-2016 yıllarında orta saha denilen Diyarbakır’da kaldım. Uğur Yakışır’ın bu dönemde Azad Farqin ve Numan Batman tarafından Sur’da görevlendirildiğini biliyorduk. Yakışır’da buradaki olayları anlatıyordu” dedi. Mahkeme başkanının “Tahir Elçi'yle ilgili beyanda bulundu mu?” sorusuna Öğünç, “Tahir Elçi ile ilgili hiç bir beyanı olmadı” dedi.

'NORMAL BİR CİNAYET DAVASI GİBİ GÖRÜLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise savunmasında, “Bu 5’inci celsemiz ve bir arpa boyu yol alamadık. Biz bu cinayetin normal bir cinayet davası olarak görülmesini kabul etmiyoruz ve buna da izin vermeyeceğiz. TÜBİTAK'a yazdınız, kaç defa yanlış gönderildi, boş geldi. Silinen görüntü kayıtları ya da bozuk olduğu yönünde araştırılan görüntülerin akıbetini yazışmalarla çözemeyiz. Tanık Deniz Ataç dinlendi, sonrasında mektup gönderdi. İstendiği gibi bir ifade vermiş olsaydı dosyayı ona göre karara bağlayacaktınız. Bu kadar önemli bir davada soruşturma makamı yapılan hukuksuzluklara rağmen bir ihbarda dahi bulunmadınız” dedi.

'DAVUTOĞLU DA SANIKTIR'

Daha önce Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi taleplerinin reddedilmesine tepki gösteren Eren, mahkeme heyetinin davayı çözme konusunda isteksiz olduğunu söyledi. Eren, “Davutoğlu bize göre sanık. Çünkü bu bir siyasi suikasttır diye tanımladı, Tahir Elçi cinayetini. Bu tanıkla ilgili talebimizi reddetmeniz davaya olan tutumunuzu ortaya koyuyor. Biz maddi gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz” dedi. 

Avukat Orhan Kemal Cengiz de “Çok açık bir şekilde bu olayı örtbas etmeye yönelik bir irade ortaya koyuluyor. Adaletin tecelli ettiğinin görülmesi gerekir. Bir baro başkanına borcumuz var, borcumuzu ödemek istiyoruz” dedi.

Avukat Erdal Doğan, mahkeme heyetine “Soruşturması olmayan bir dava görüyoruz. Savcının da sanık olması lazım, Bolu F Tipi’ne giden kişiler de sanık olmalıydı. Bunu yapmıyorsanız, isteksizsiniz. Davutoğlu’nun tanıklığını kabul etmiyorsunuz. Burada bir dava görülmüyor. Eğer üzerinizde baskı varsa bu davadan çekilebilirsiniz” dedi.

'MÜLKİYE MÜFETTİŞİ RAPORU GİZLEDİ'

Avukat Mahsuni Karaman,  “Mülkiye müfettişi raporu bizden 6 yıl gizlendi. Deliller karatıldı. Siz Tahir Elçi cinayetini araştırmıyorsunuz. Araba kazasında yaşamını yitirseydi, şuan önünüzdeki iddianameden daha nitelikli bir iddianame olurdu” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Deniz Özpekin, kafalarda hiçbir soru işaretinin kalmayacağı bir yargılamanın yapılması gerektiğini; Avukat Aynur Tuncel Yazgan da Ahmet Soylu ismini kullanarak ihbarda bulunan polisin, ihbar mektubunun iddianameye dayanak yapıldığını söyledi. 

Avukat Gamze Yalçın, “Tanıkların yönlendirilerek delillerin nasıl karartılmaya çalışıldığını gördük. Sanıklar bu dosyadan kaçırıldı. Sanıklar bizi dinliyor mu dinlemiyor mu? Onu dahi bilmiyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti verilen kısa bir aranın ardından, "ATK’ye müzekkere yazılarak olayla ilgili görüntü kayıtları arasındaki kopukluğun nedeninin sorulması, ATK ve TÜBİTAK’a gönderilen önceki müzekkere sonuçlarının beklenilmesi, Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenilmesi, tanık olarak dinlenilmesi istenilen polislerin dinlenilmeleri taleplerinin reddi, ihbar mektubu gönderen kişilerin dinlenilme taleplerinin reddi, sanıkların SEGBİS ile duruşmalara katılmaları ve duruşmanın 23 Kasım 2022 günü saat 10:00’a ertelenmesi"  kararlarını verdi.

DAVUTOĞLU’NUN AVUKATLARI: 'DAVUTOĞLU GEREĞİNİ YAPACAK'

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık sıfatıyla dinlenmesi kararı üzerine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun avukatları yazılı açıklama yaptılar. Avukatlar Ayhan Sefer Üstün, Hasan Seymen, Ali Aydın yaptıkları ortak açıklamada, "Avukatları olarak idari hiyerarşiye uygun olmayan mahkeme davetini yadırgadığımızıda belirterek Sayın Davutoğlu'na mahkeme daveti ulaştığında, kendisinin bir vatandaş olarak gerçeğin ortaya çıkması ve adaletin tecellisine katkı sağlamak amacıyla gereğini yapacağını kamuoyuna saygı ile duyururuz” dediler.

DAVA SONRASI AÇIKLAMA

Tahir Elçi davası duruşması sonrası açıklama yapan avukatlar, mahkemenin maddi gerçeği ortaya koymama sürecini devam ettirdiğini belirterek, “Kimse hakikatin önüne geçmeyecektir. Adalet er ya da geç tecelli edecektir” dedi. 

Adliye önünde yapılan açıklamada ilk olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren konuştu. Eren, “Tahir Elçi duruşmasında, bu mahkemeden bugüne kadar bir irade görememiştik. Hızlı ve etkin bir soruşturma yürütülmemişti. Londra'da hazırlanan delillerle bir iddianame hazırlandı. Cinayeti aydınlatmaya yönelik irade bu mahkemede yoktur" dedi.  

Daha sonra söz alan avukat Orhan Kemal Cengiz, istihbarat raporunun eklerinin gelmesi ve Ahmet Davutoğlu'nun bir sonraki duruşmada dinlenmesini olumlu bulduklarını fakat ana taleplerinin reddedilmesini olumsuz karşıladıklarını söyledi. Cengiz şunları ifade etti: "Bu ret gerekçesi farklı şeyler değildir. İstihbaratçı polislerin, ‘ihmal’, ‘kasıt’ ne denilirse denilsin eylemlerine ilişkin dinlenmesini istedik. O taleplerimiz de reddedildi. Mahkemenin maddi gerçeği ortaya koymama süreci devam ediyor. Bugün dile getirdiğimiz bütün taleplerin ara kararla yine reddedildiğini gördük." 

'KİMSE HAKİKATIN ÖNÜNE GEÇEMEYECEK'

Bölge baroları adına konuşan Ağrı Barosu Başkanı Mehmet Salih Aydın ise, "2015 yılından beri devam eden bir adalet mücadelesinin devam eden yargılaması sonucunda mahkeme bir şeylerin farkına vardı. Ahmet Davutoğlu'nun 'Bu bir siyasi suikasttır’ söylemini bütün boyutlarını duruşmada anlatmasını bekliyoruz. Barış Elçi'sinin adalet arayışına salonlar yetmiyor. Şu muhakkak ki kimse bu hakikatin önüne geçmeyecektir. Tahir Elçi davasının öncesi, sonrası vardır. El birliğiyle kapatılan delillere karşı güçlü bir direniş var" dedi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu