Kobani Davası duruşmasında konuşan Demirtaş: ‘Seçimden sonra bizi serbest bırakacaklar diye beklenti içerisinde değiliz’

Aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları'nın da bulunduğu 21'i tutuklu 108 tutuklu Kobani Davası'nın duruşması bugün de devam etti. Duruşmada Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel ve Gülten Kışanak savunma yaptı. Demirtaş, “Seçimden sonra bizi serbest bırakacaklar beklentisi içerisinde değiliz. Seçimden sonra da kalabiliriz. Biz ‘seçimden sonra adil yargılanacağız’ diyoruz" dedi.

Yargı 02.06.2022, 18:27 02.06.2022, 18:41
Kobani Davası duruşmasında konuşan Demirtaş: ‘Seçimden sonra bizi serbest bırakacaklar diye beklenti içerisinde değiliz’

HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davası bugün de devam etti. Duruşmada konuşan Demirtaş, “Seçimden sonra bizi serbest bırakacaklar beklentisi içerisinde değiliz. Seçimden sonra da kalabiliriz. Biz ‘seçimden sonra adil yargılanacağız’ diyoruz" dedi.

Demirtaş savunmasında şunları söyledi: “225 adlı gizli tanığın dinlenilmesi esnasında mahkeme başkanı tanığı yönlendirdi. Bunlar kayıtlara geçti. İleride bu dava değerlendirildiğinde bunları da ortaya dökeceğiz. Devletin sınırları içerisinde, şiddet yöntemleri kullanmadan, bağımsız bir biçimde legal siyaset yürütüyorsunuz ama size silahlı örgüt üyesi muamelesi yapılıyor. O zaman legal ve illegal ayrımını nasıl yapacağız? Böyle böyle legal siyaset alanlarını kapatıyorsunuz. Devran çok hızlı dönecek. Seçimden sonra bizi serbest bırakacaklar beklentisi içerisinde değiliz. Seçimden sonra da kalabiliriz. Biz seçimden sonra adil yargılanacağız diyoruz. Suçluysak yine cezamızı alırız."

Duruşmada diğer tutuklu sanıklar da savunma yaptı.

Ayla Akat Ata, "Bizim hakkımızda hep ‘legal siyaset altında illegal siyaset yürütüyorlar’ deniliyor. Ya bizim legal siyaset yapma hakkımız yok mu? O zaman çıksınlar açık açık desinler ki: ‘Kürtlere siyaset yapma hakkı yoktur" diye savunma yaptı.

Figen Yüksekdağ şunları ifade eddi: "Her türlü iddia karşısında kendimizi savunabiliriz. Ancak bunu yapamayacak gariban tanıkları bu şekilde kullanmaktan vazgeçin. FETÖ’cüler iftiracıların önüne nasıl yazılı kağıtlar koyduysa siz de aynısını yapıyorsunuz. Onlar gitti ama siz onlardan işleri öğrenmişsiniz."

Sebahat Tuncel: “Özellikle kadın siyasetçilere söz vermiyorsunuz. Kadınlara karşı özel bir tarzınız var. Milyonlarca kadın buradaki kadınları takip ediyor. Siz ise itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz. Kadın düşmanlığınızı bu kadar açığa çıkarmayın" dedi.

Gültan Kışanak da şunları dile getirdi: "Sizin duruşma salonunda kurduğunuz baskıdan dolayı kimin ismini söyleseniz tanığın o kişi hakkında suçlamalarda bulunması beklenir, çünkü korkar. Ben böylesini 12 Eylül’de bile görmedim."

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu