Bugün hakim karşısına çıkan Canan Kaftancıoğlu, SBK broşürü davasında beraat etti

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, SBK broşürü gerekçesiyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla açılan davada beraat etti.

Yargı 02.06.2022, 11:12 02.06.2022, 11:20
Bugün hakim karşısına çıkan Canan Kaftancıoğlu, SBK broşürü davasında beraat etti

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu partisinin bastığı "SaBıKa Holding Broşürü"yle ilgili paylaşımı nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı. Kaftancıoğlu "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla yargılandığı bu davadan beraat etti. 

CHP'nin, "Paravan şirketlerle karapara akladığı, nitelikli dolandırıcılık yaptığı, bürokrasi ve yargıya rüşvet verdiği" ileri sürülen Sezgin Baran Korkmaz ve holdingiyle ilgili "SaBıKa Holding" adlı broşür Partililer tarafından Beyoğlu ve Beşiktaş'ta dağıtılmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın şikâyetiyle, "SaBıKa Holding" broşürü üzerine Kaftancıoğlu hakkında soruşturma başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede aralarında il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "devlet görevlisine hakaret" suçlamalarıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Broşürü sosyal medya hesabından, "Kara para, siyaset ve yargı hikayesinin anlatıldığı SaBıKa Holding broşürlerimizi vatandaşlarımızla buluşturacak ve bir daha yaşanmasın diye hep birlikte çalışacağız… Gençler akıttığınız tere sağlık…” notuyla paylaşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bugün İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. 

'TWEETİN NERESİNDE CUMHURBAŞKANINA HAKARET VAR?'

MLSA'nın aktardığı bilgilere göre duruşmada söz alan Canan Kaftancıoğlu "Çağlayan'da yargılandığım kaçıncı dava bilmiyorum. Söz konusu tweette partimizin saha çalışmasını paylaştım. Bu memlekette hakaret edenleri biliyoruz ama bu tweetin neresinde cumhurbaşkanına hakaret ve kamu görevlisine hakaret var?" dedi.

Avukat Hasan Fehmi Demir, "Tweet içinde hakaret içerecek herhangi bir unsur bulunmamaktadır. Mahkemenizin araştırma gereği duymadan derhal beraat kararı vermesini istiyoruz." diye belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı ise "Suçtan zarar görme ihtimaline binaen katılma talebimiz vardır. Katılma talebi değerlendirildikten sonra beyanda bulunacağız" derken Kaftancıoğlu katılma talebine ilişkin "Suçtan zarar görme konusunda... Ne zarar gördüler öğrenmek isterim" dedi.

Reklam

ERDOĞAN'IN DAVAYA KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

İddia makamı, Erdoğan'ın davaya katılma talebinin kabul edilmesini talep etti. Mahkeme, iddia makamının talebi doğrultusunda Erdoğan ve avukatlarının davaya katılma talebinin kabul edilmesine karar verdi. Duruşmaya verilen aranın ardından söz alan Canan Kaftancıoğlu, "Suç işlediğimi düşünmediğim için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) kabul etmiyorum" dedi.

Yargılamanın ardından verilen karar ile Canan Kaftancıoğlu tüm suçlamalardan beraat etti.

Canan Kaftancıoğlu, 3 davada verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından 31 Mayıs'ta Silivri Cezaevi'ne gönderilmiş, işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakılmıştı. 

Yorumlar (0)
18
kapalı