30 yıllık faili belli cinayet | Musa Anter davası 21 Eylül'e ertelendi, zaman aşımı süresi dolmuş olacak

Katledilen Gazeteci-Yazar Musa Anter cinayetinde 30 yıllık zaman aşımı 20 Eylül'de dolacak. Bugün görülen duruşmada mahkeme başkanı davayı 21 Eylül'e erteledi. Ancak zaman aşımı süresi dolmuş olacak.

Yargı 15.09.2022, 11:27
30 yıllık faili belli cinayet | Musa Anter davası 21 Eylül'e ertelendi, zaman aşımı süresi dolmuş olacak

Gazeteci Yazar Musa Anter cinayeti davasının 36’ncı duruşması Ankara Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada karar çıkmadı, bir sonraki celse 21 Eylül 2022'ye ertelendi. Ancak dosyanın zaman aşımı süresi o tarihte dolmuş olacak.

Evrensel Gazetesi'nden Meltem Akyol'un haberi şöyle:

Musa Anter yakınlarının Anter’in öldürülmesinin insanlığa karşı suç kapsamında olduğu bu nedenle zaman aşımından düşürülemeyeceği yönündeki beyanlarının gelecek celse değerlendirileceğini belirten mahkeme başkanı dosyadaki eksiklerin giderilmesi için bir sonraki duruşmanın 21 Eylül 2022 saat 16.00’da görülmesine karar verdi. Ancak 21 Eylül’de zaman aşımı süresi dolmuş olacak.

Duruşmadan önce, mahkeme salonu küçük olmasına rağmen salon değiştirilmedi. Çok sayıda avukat duruşmayı ayakta izlemek zorunda kaldı.

HDP milletvekilleri Fatma Kurtalan, Kemal Peköz, Abdullah Koç, CHP Milletvekili Yıldırım Kaya ile İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik'in takip ettiği duruşma 09.40 'da kimlik tespitleriyle başladı.

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ‘son celse olduğunu’ bu nedenle söz almak istediğini söyledi. Mahkeme başkanı gelecek haftaya gün verileceğini belirtti.

DİCLE ANTER: BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ, BİZ OLMASAK GELECEK NESİLLER BIRAKMAZ

Dicle Anter davanın başından itibaren çok sayıda zorlukla karşılaştıklarını söyledi. Bugüne kadar gelinen süreci anlatan Anter, davanın zaman aşımı tehlikesine dikkat çekti. Anter, “20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilen Musa Anter cinayetinde zaman aşımı süresi dolmak üzere. Faili belli bir cinayetin davası 30 senedir bitirilemedi. Azmettiriciler mahkeme salonlarında ifadeler verdi, ‘hatırlamıyorum’ dedi. Orhan Miroğlu olayda ağır yaralandı, 30 yıllık süreçte sadece 2 duruşmaya geldi. Bu kadar belge, bilgi ve önergeye rağmen iktidar üç maymunu onmaya devam etti, ediyor. Ne olursa olsun bu davanın peşini bırakmayacağız, biz olmasak da gelecek nesiller bırakmayacak” dedi.

TÜRKDOĞAN: HAKİKAT AÇIĞA ÇIKMADAN KAPATIRSANIZ BU DAVA BİTMEZ…

Anter’den sonra İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan söz aldı. Anter cinayetinin insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında olduğuna dikkat çekti, “Zaman aşımından düşürmeyi düşünüyorsanız bundan vazgeçin. Çünkü biz hakikatin açığa çıkmasını istiyoruz, hakikat açığa çıkmadan davayı kapatmak yeni ihlaller yaratacak. Dava süreci uzayacak. Belki bir nesil gidecek ama yeni nesiller devam edecek” dedi.

3 dosyanın birleştirildiğini hatırlatan Türkdoğan, “Ayırma taleplerimiz kabul edilmedi. Şimdi zaman aşımı gerekçesiyle ayırma kararı veremezsiniz. Zaman aşımı düşünüyorsanız bunu yapamazsınız. AİHM’de bu konuda hükümler var ve çok açık ihlallere neden olursunuz. Abdülkadir Aygan’ın mutlaka ama mutlaka ifadesinin alınmasını talep ediyoruz. Adli kontrol talebine uymayan Hamit Yıldırım’ın tutuklanmasını talep ediyoruz. Ve mahkemenizin eksiklerin girdirilmesi için gerekli işlemleri yapmasını talep ediyoruz” dedi.

SANIK AVUKATLARI: ZAMAN AŞIMI SÜRESİ DOLUYOR, DAVA DÜŞÜRÜLSÜN

Duruşmada söz alan sanık avukatları Anter ailesini suçlayan beyanlarda bulundu, dosyanın zaman aşımından düşmesini talep etti.

Gazeteci yazar Musa Anter, Diyarbakır'ın orta yerinde vurulduğunda takvimler 20 Eylül 1992'yi gösteriyordu. Kültür ve Sanat Festivali için gitmişti Diyarbakır'a. Gazetede birlikte çalıştığı arkadaşları 'gitme' demişti. 'Bir şey olmaz, çocuklar çağırmış gideyim'di yanıtı. Bir şey oldu. Failler yıllarca bulunamadı, oysa Diyarbakır'da kime sorsanız gösterirlerdi: Daha nice işkence, öldürme, suikast ve kaybedilmelerde olduğu gibi... Devletin yıllarca 'yok' dediği JİTEM'di. Zaten JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan (Aziz Turan), 2004'te "İtirafçı Bir JİTEM'ci Anlattı" adlı kitabında Anter cinayetiyle ilgili Binbaşı Ahmet Cem Ersever, "Yeşil" kod adlı Hamit Yıldırım, Mustafa Deniz, "Hogir" kod adlı Cemil Işık, JİTEM Telsiz Kumanda Merkezi'nde görevli Ali Ozansoy, JİTEM Tim Komutanı Savaş Gevrekçi ve "Şırnaklı Hamit"in adını verdi. 20 yıl boyunca dosyaya tek bir evrk bile girmedi. Anter Ailesi, Türkiye'de yürütülen soruşturmada sonuç alamadığı için 2000'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. AİHM, Türkiye'yi 2006 yılında mahkûm etti ve Anter ailesine 28 bin 500 euro tazminat ödenmesine karar verdi.2009'da dosya, üstelik zamanaşımına 2 ay kala raftan indirildi. Birdenbire akıllara İsveç'e kaçan JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın Anter’i Hamit Yıldırım’ın vurduğunu söylediği ifadeleri gelmişti.Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 2013 yılında dava açıldı. JİTEM’in tetikçileriyle ilgili dava zaten 1999’da, 11 sanıkla, başlamıştı. 2005'teki beş sanıklı davayla 2010’da birleşti, JİTEM ana davası oldu. Musa Anter davası, JİTEM ana davasıyla 2014’te birleştirildi.Yetmedi 1994'te Elazığ'da kaçırılarak işkenceyle öldürülen Ayten Öztürk'ün dosyası da bu dosyalarla birleştirildi. Dava 'güvenlik' gerekçesiyle Ankara'ya alındı. Tutuklanan ve uzun tutukluluk nedeniyle 5 yıl sonra tahliye edilen Yıldırım ile birlikte Hogir kod adlı Cemil Işık, JİTEM Tim Komutanı emekli Albay Savaş Gevrekçi sanıklar arasındaydı. En önemli tanık Aygan'ın ifadelerinin alınması bekleniyordu. O ifade bir türlü alınamadı daha doğrusu alınmadı.

ZAMAN AŞIMINA 5 KALA...

2013'te başlayan dava, 9 yılda karar çıkmayınca zaman aşımı tehlikesiyle karşı karşıya. 20 Eylül 1992'deki Musa Anter cinayetinin üzerinden 30 yıl geçtiği için yasal zaman aşımı süresi 20 Eylül’de dolacak. Bugün görülen duruşma bu nedenle çok önemli.

Yorumlar (0)
19
açık