‘2013’ten beri bu ödülü veriyoruz’

Verdikleri Emre Madran ödülü nedeniyle, “Teröre destek” iddiasıyla haklarında dava açılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Yönetim Kurulu üyeleri Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktılar. Sonraki duruşma 15 Eylül 2022’ye ertelendi.

Yargı 23.06.2022, 12:16 23.06.2022, 14:00
‘2013’ten beri bu ödülü veriyoruz’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından her yıl düzenlenen Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri kapsamında, 2021 yılında HES’lere yönelik çevre haberleri yapan gazeteciye ödül verilmesi üzerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’na, “Terör Örgütü Propagandası” yaptığı iddiası ile açılan dava 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Turgut Kazan’ın savunma avukatı olduğu duruşmada konuşan Tezcan Karakuş Candan, bu ödülü 2013 yılından beri verdiklerini hatırlattı. “Ankara Şube’nin haberlerine veren gazetecilere bu ödülü verdiklerini” belirten Candan, “İstihbarat örgütü değiliz, Mimarlar Odasıyız biz. Çevre haberinin bir terör örgütü konusu haline getirilmesini kabul etmiyoruz” dedi. Duruşma 15 Eylül 2022 tarihine ertelendi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Yönetim Kurulu Üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara, Tuğba Arslan, Ece Yoltay ile Özgür Bayramoğlu savcılık mütalaasına katılmadıklarını ifade etti.

'BU DAVA OPERASYONUN BİR PARÇASIDIR' 

Duruşmada savunma yapan Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan;  “Ülkedeki hukuksuzluğun örneklerinden olan bu dava, susturma operasyonunun bir parçasıdır" dedi. "Çevre haberi yapan gazeteciye ödül verdik diye Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimine dava açılmasının kabul edilemez" olduğunu belirten Candan; "Biz bu ödülü 2013 yılından beri vermekteyiz ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin haberlerini yapan gazetecilere vermekteyiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi istihbarat örgütü değildir. Çevre haberine verilen bir ödülün terör örgütü konusu haline getirilmesine ülkem adına üzgünüm. Haberlerimizin kamuoyunda görünürlüğü açıktır. Tüm medya organları kamu yararı ve kent mücadelemize yayınlarında yer vermektedir. Sadece bir yıl içinde 675 kez televizyonlarda, bin 500 kez yazılı basında, milyonlarca kez sosyal medyada haberimize yer verilmiştir. Terör propagandası yapmıyoruz, çevremizi doğamızı kültürel varlıklarımızı koruyoruz. Cumhuriyet’in bize emanet ettiği mekânsal değerleri korumaya devam edeceğiz. Kültürel varlıkların yok edilmesine ve HES’lere karşı mücadele ederken, mücadelemizi haberleştiren basın mensuplarına ödül vermeye de devam edeceğiz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulunun hiçbir terör örgütü ile ilişkisi yoktur ve mücadelemiz de bu ülkenin taşını, toprağını satanlara karşıdır" diye konuştu. 

Verilen kısa aranın ardından duruşma, 15 Eylül 2022 tarihine ertelendi

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu