Gürer: 'Buğday taban fiyatı en az 7 bin lira olmalı'

Tarım 02.06.2022, 11:22
Gürer: 'Buğday taban fiyatı en az 7 bin lira olmalı'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı bölgelerde hasat başlamasına rağmen hububat taban fiyatının henüz açıklanmadığına dikkat çekerek, bu durumu, “Çiftçi, tüccarın verdiği fiyata mahkûm bırakılıyor” diye değerlendirdi. 

Geçen yıl 2 bin 250 lira taban fiyat açıklayıp, yurtdışından 5 bin 700 liraya buğday ithal eden TMO’yu bu yıl da aynı hatayı yapmaması konusunda uyaran Gürer, buğday taban fiyatının en az 7 bin lira olması gerektiğini yineledi.

Geçen yıl 17 Mayıs’ta açıklanan hububat taban fiyatının bu yıl Haziran ayına girilmesine rağmen halen açıklanmamasının, üreticileri endişelendirdiğini belirten Gürer, taban fiyatının biran önce açıklanmasını istedi.

Bazı bölgelerde buğday hasadına başlandığına dikkat çeken Gürer, “Geçmiş dönemlerde hasat öncesinde buğday taban fiyatı açıklanırdı. Geçen yıl 17 Mayıs’ta buğday taban fiyatı açıklanmıştı. Ancak bu yıl henüz hububatta, mercimekte ve nohutta taban fiyat açıklaması yapılmadı” hatırlatması yaptı.

'SENE BAŞINDAN BU YANA 1.5 MİLYON TON BUĞDAY İTHAL EDİLDİ'

Taban fiyatı açıklanmadığı için hasat yapılmaya başlanan bölgelerde çiftinin, tüccarın vereceği fiyata mahkûm edildiğini vurgulayan Gürer, iktidarın yılbaşından bu yana tonu 6 bin 700 lirayı da bulan fiyatlardan 1,5 milyon ton buğday ithal ettiğine dikkat çekti.

Buğday, arpa, çavdar, nohut ve mercimek gibi ürünlerle ilgili 2022 yılına ait taban fiyatların henüz açıklanmadığına dikkat çeken Gürer, “Bu yıl ton başına buğday taban fiyatı en az 7 bin lira olmalı. Çiftçi taban fiyatta memnun edilirse, ülkemiz tarımsal üretimde kendi kendine yeten ülke konumuna erer” dedi.

TMO’nun geçen yıl ekmeklik buğday için ton başına 2 bin 250 lira taban fiyat açıkladığını anımsatan CHP'li Gürer, “Ancak yerli üreticiye 2 bin 250 lira veren TMO, aynı ürünü yurtdışından 5 bin 700 liraya ithal etti. Bu yıl da aynı hataya düşülmemeli” dedi.

'VERİM KAYBI ÇOK OLACAK'

Yeterli taban fiyat verilmediği için çiftçinin hububat ekiminden uzaklaştığını da işaret eden Gürer, “3,5 milyon hektar buğday ve arpa ekim alanı ne yazık ki ekim dışı kaldı. Çiftçi taban gübre atamadı. Üst gübre atamadı. Buğdayda istediği gibi verimlilik sağlayamadı. Arpa ve buğdayda verim kaybı yaşanacak. Sıkıntı var ama ortada taban fiyat yok. Çiftçinin, üreticinin sesini duymayan iktidar, henüz taban fiyat açıklayamadı. Bir an önce buğday, arpa, çavda, nohut ve mercimek fiyatları açıklanmalı. Gübre girdisinde bir yılda maliyet yüzde 342 oranında arttı. Mazot fiyatları, ilaç, elektrik, tohum, ekipman bakımı ve tarla kirası ile ortalama yüzde 200’ü aşan fiyat artışları karşısında açıklanacak taban fiyatın çiftçinin ürettiği üründen zarar etmeyeceği şekilde olmalıdır. Ürettiği üründen zarar etmeyecek bir taban fiyat şarttır. Mercimek ve nohut için verilecek taban fiyatlar da çiftçiyi mutlu etmelidir. AKP iktidarı hasattan önce fiyat açıklamakla övünüyordu. Çukurova’da hasat başladı. Halen taban fiyat ortada yok” uyarısı yaptı.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu