CHP’li Gürer: ‘Çiftçilere mazot, gübre desteği verilsin, kredi faizleri silinsin’

Tarımın, çiftçilerin, üreticinin sorunlarına dikkat çeken CHP'li Ömer Fethi Gürer Tarım stratejik planı yapılmasını ve bir yıl önceden nerede, ne kadar, hangi ürün üretilecek, ürün maliyet ve satışı ne olacak, çiftçi zarar ederse zararının karşılanması için devlet katkısı ne olacak belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Tarım 21.04.2022, 10:44
CHP’li Gürer: ‘Çiftçilere mazot, gübre desteği verilsin, kredi faizleri silinsin’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin tarımının düze çıkabilmesi için hemen gübre ve mazot fiyatlarının yarıya indirilip, mazotta ÖTV’nin kaldırılmasını; çiftçilerin kredi borçlarının faizlerinin de silinmesini önerdi. Gürer ayrıca sulama amaçlı kullanılan elektrik faturalarının hasat sonuna ertelenmesi önerisine de yer verdi.

Tarım stratejik planı yapılmasını ve bir yıl önceden nerede, ne kadar, hangi ürün üretilecek, ürün maliyet ve satışı ne olacak, çiftçi zarar ederse zararının karşılanması için devlet katkısı ne olacak belirlenmesi gerektiğini belirtti.
Gürer yaptığı açıklamada; “Pandemi, kuraklık ve yanımızda ülke savaşının yarattığı olumsuzluk yanında uygulanan yanlış tarım politikalarının etkisinden tarımı kurtarmak istiyorsak, mazot ve gübre fiyatlarını yarıya indirecek önlemler alınmalıdır. Mazotta ÖTV kaldırılmalıdır, çiftçilerin üretimle ilgili bankalara olan kredi borçlarının faizleri silinmelidir, çiftçilere yeni destekler zamanında ve üreticiyi teşvik edilecek biçimde verilmelidir” dedi.

‘21 ÜRÜNDE ARZ AÇIĞIMIZ VAR’

Türkiye’nin 21 üründe arz açığının olduğunu, bu ürünlerdeki açığın ithalat yoluyla kapatıldığını belirten Ömer Fethi Gürer, hububattan, soyaya, mısırdan yem ve gübreye, bitkisel ham yağdan pamuğa kadar pek çok üründe,Türkiye’nin dışa bağımlı olduğuna dikkat çekti.

Yılda 26 milyon ton yem kullanıldığını, 13 milyon tonunun ithal edildiğini, ayrıca gübrenin de tamamına yakınının ithal edildiğini belirten Gürer, “İthalat yoluyla getirilen ürünlerdeki fiyat artışının da raf fiyatların yansıdığını” söyledi.

'AYÇİÇEK YAĞI SORUNU'

Ayçiçeği üreticilerine uzun süre düşük destek verildiğini, şu an için verilen desteğin de yeterli olmadığını belirten Gürer, çiftçinin ayçiçeğini hasat edeceği zaman ithalat kapılarının açıldığını, bu şekilde çiftçinin ürününün değer bulmasının önünün kesildiğini ve bu nedenle de üreticinin ayçiçeği ekmekten vazgeçtiğini söyledi. Bu nedenle ülkede ayçiçek yağı sorunun yaşandığını kaydeden Gürer, “1 milyon ton ayçiçeği yağ tüketimine karşılık 450 bin ton ayçiçek yağı üretilen ülkemizde açığın giderilmesi için mevcut ekim alanları kadar daha ekim yapılmalı” dedi.

Yağlık ve çerezlik ayçiçek ekiminin başladığını da hatırlatan Gürer halihazırda gelecek yıl için açığı kapatacak bir ekimden söz edilemeyeceğini, bu nedenle gelecek yıl da hamyağ ithalatının süreceği tehlikesini dile getirdi

'BUĞDAYDA TABAN FİYAT ÖNEMLİ'

Geçen yıl buğday üretiminin kuraklık nedeni ile düştüğünü ve Türkiye’nin 17 milyon 700 bin ton buğday ürettiğini ancak 7-8 milyon ton buğdayı da ithal ettiğini de dile getiren Ömer Fethi Gürer, “Dahilinde İşleme Rejimi kapsamında yurtdışından getirilen buğdayın, burada işlenip un ve makarna halinde yeniden yurtdışına ihraç edildiği söylense de yerli üreticiye ton fiyatı ekmeklik buğday için geçen yıl 2 bin 250 lira olarak belirlenen buğdayın, yurtdışından bu yıl ton fiyatı 6 bin 300 lira ila 6 bin 700 lira arasında fiyata getirilip, buradan 3 bin 250 liradan sanayiciye satıldı” dedi”

Gürer TMO’nun Mayıs’ta açıklayacağı taban fiyatta üreticinin maliyetlerinin de dikkate alınmasını istedi.

'GİRDİ MALİYET ARTIŞ YÜZDE 200’ÜN ÜZERİNDE'

Türkiye’de tohum, gübre, mazot, ilaç, tarımsal sulamada kullanılan elektrik gibi girdi maliyetlerinin ortalama yüzde 200 civarında zamlandığına da dikkat çeken Gürer, yalnız gübrede bir yılda yüzde 342 artışa işaret etti.

Pamukta da benzer sorunların yaşandığını belirten Ömer Fetih Gürer, bir zamanlar “Beyaz Altın” olarak tanımlanan pamuğun stratejik bir ürün olduğunu ülkenin bu ürünü de ithal eder duruma getirildiğini söyledi. Gürer, “Pamuk elyafı, yağı, küspesi ile önemli bir ürün. Üreticilerin destekçisi olan kooperatiflerin yeniden etkili ve faal duruma getirilmesi gerekir. Ve kendi kendine yetecek üretim planlaması yapılmalı. İşe de mazot ve gübre fiyatlarının yarıya indirilmesi ile başlanmalı” dedi.

Yorumlar (1)
Hasan kılıçarslan 1 ay önce
Tek çare gurerin dediği kendisi herhalde çiftçi
Doğrudan gelir desteği kalksın ekmeden taban
Fiyat açıklanmalı üretim en uygun illere yayılması
Tesbiti yapılmalı tarım ilmudurlukleri koordine
Olmalı illet arasında saldım çayıra Allah kayıra olmaz
20
açık