Bekaroğlu: Yazıcı çay üreticilerini uluslararası çay tüccarlarının ırgatı yapmak istiyor

CHP İstanbul Milletvekili, Rize çay üreticisi de olan Mehmet Bekaroğlu, AKP tarafından hazırlanıp, Meclis'e gönderilen çay teklifi, Türkiye’yi ithal çay cennetine çevirmek isteyenlerin hazırladığını, danışmanlığını da uluslararası çay tüccarlarının yaptığını söyledi.

Tarım 14.07.2022, 12:29 14.07.2022, 12:40
Bekaroğlu: Yazıcı çay üreticilerini uluslararası çay tüccarlarının ırgatı yapmak istiyor

Aynı zamanda bir çay üreticisi olan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Rize Ziraat Odası'nda yaptığı açıklamada, AKP tarafından hazırlanan Çay Kanunu teklifinde yaş çay fiyatının belirlenmesi maddesinin yem olarak teklife konulduğunu, tepkilerin onun etrafında toplanmasının amaçlandığını ve o maddeyi değiştirerek Karadeniz Bölgesindeki 200 bin çay üreticisini uluslararası tekellerin ırgatı haline getirecek teklifi Hayati Yazıcı ile arkadaşlarının yasalaştırmak istediğini söyledi. 

Bayram sonrası memleketi olan Rize’de çay üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İl Başkanı Saltuk Deniz ve Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu ile birlikte ziyaret ettiği Rize Ziraat Odası'nda, AKP tarafından hazırlanan Çay Kanunu teklifini değerlendirdi. Bekaroğlu teklifi, Türkiye’yi ithal çay cennetine çevirmek isteyenlerin hazırladığını, danışmanlığını da uluslararası çay tüccarlarının yaptığını öne sürdü. 

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ve Meclis üyeleri ile Kanun Teklifi hakkında istişarelerde bulunan Bekaroğlu, maddeleri tek tek ele alarak sakıncalarını anlattı. Çay üreticilerinin yararına hiçbir maddesi olmayan bu teklifin engellenmesi için üreticilerin ayağa kalkması gerektiğini söyleyen Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teklifin içeriği hakkında bilgi sahibi olup olmadığını bilmediğini, bilgisi olsa onun da itiraz edeceğini ifade etti. 

BORSA TEKLİFİ HAZIRLAYANI 'HAİN' İLAN ETMİŞTİ, HAYATİ YAZICI TEKLİFİ SAHİPLENDİ

AKP tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığına sunulan Çay Kanunu Teklifinin 28 Haziran’da Tarım Komisyonunda görüşüleceği duyurulmuş, Karadeniz bölgesinden yükselen sert tepkiler üzerine Komisyon toplantısının ertelendiği duyurulmuştu. AKP’nin hazırladığı Çay Kanunu Teklifine bölgeden yükselen itirazlar sonrası Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, teklifin kim tarafından hazırlandığını bilmediğini ve “hain” olmadığını ifade etmiş, teklifi kim hazırladıysa ortaya çıkmasını istemişti. Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, ÇAYKUR’a ait Ziraat Çay Bahçesinde yaptığı açıklamada, Kanun Teklifini geri çekmelerinin söz konusu olmadığını, kısmi değişikliklerle Meclis’in yeni dönem çalışma takviminde ilk olarak Çay Kanunu Teklifinin ele alınacağını açıklamıştı. 

'BU TEKLİF HABUL EDİLEMEZ'

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ile CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz de yaptıkları açıklama ile bu kanun teklifinin üreticilerin yararına olmadığını, tartışılmasının bile anlamsız olduğunu ifade ederek, üreticinin beklentisinin, çaya taban fiyat verilmesi ve rahatlıkla çaylarını satabilmek olduğunu söylediler. 

***

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu