Batmanlı Mazlum; Kolombiya’da atletizmde yürüyüşte dünya şampiyonu oldu

Kolombiya’ da 5 Ağustos’ta yapılan gençler dünya atletizm şampiyonasında Batmanlı milli atlet 19 yaşındaki Mazlum Demir 10 bin metrelik yürüyüş müsabakasında 42.36.02’lik derecesiyle dünya şampiyonu oldu. Batman’a dönünce ödülü de annesinin kavurması oldu.

Spor 28.08.2022, 11:44 28.08.2022, 11:52
Batmanlı Mazlum; Kolombiya’da atletizmde yürüyüşte dünya şampiyonu oldu

Ali ERDOĞAN

Batman nere…

Kolombiya nere…

İşte Batmanlı 19 yaşındaki Mazlum Demir, 5 Ağustos’ta Kolombiya’da yapılan Dünya Atletizm Şampiyonasında teknik olarak zor olan yürüyüş müsabakasında 10 kilometreyi 42.36.02’lik derecesiyle önde bitirip, şampiyon oldu. Ülkesine, ailesine altın madalya kazandıran Mazlum, Batman Petrolspor’un sporcusu. Mazlum Demir medyaport. net’i n sorularını yanıtladı:

Atletizme nasıl başladın?

9 yaşında ilkokula gidiyorum. Herkes gibi ben de futbolcu olmayı istedim. Batman Petrolspor’da futbola başladım. Kuzenlerim atletti, ben daha sonra Onlarla atletizm idmanlarına gidip gelmeye başladım. Sonra bir daha da bırakmadım atletizmi. 10 yıldır atletizm dalında spor yapıyorum.

Neden yürüyüş?

Atletizmde kros, engelli müsabakalar önemli. İdmanlarda bu branşlarda çalışırken atletizm antrenörümüz Ümit Kemal Pişkin benim teknik kapasitemin yüksek olduğunu belirterek, yürüyüşe yönlendirdi. Ben de o gün bugündür yürüyorum.

Kolombiya Batman’a çok uzak etkilendin mi?

Biraz yorucu oldu. Ancak şu anda üç yıldır antrenörlüğümü yapan Sadullah Ergin beni Kolombiya’nın iklimine göre çalıştırdı. Çok çalıştık ve karşılığını hocamla birlikte aldık.

Günde kaç saat yürüyorsun

Başarılı olmak için çalışmak gerekir. Bu nedenle her gün, sabah ve öğleden sonra olmak üzere çift idman yapıyorum. Günde 20-25 kilometre yürüyorum. Hiç yorulmuyorum. İdman yaptıkça daha da güç kazanıyorsun.

Yürüyüş nasıl bir branş?

Yürüyüş koşulardan farklı. En az bir ayağının yerle temas halinde olması gerekir. Zaten zorluğu da burada. Vücudunun da çok esnek olması gerekiyor.

Nerede idman yapıyorsun

Yürüyüş yarışları asfaltta yapıldığı için mecburen asfaltta daha ağırlıklı çalışıyoruz. Zor ama yapacak bir şey yok. Tartan pistlerde de zaman zaman çalışmalarımız oluyor. Ağırlıklı asfalt ama. Bir anlamda tüm asfaltlar yürüyüşçünün pisti.

Ailen hiç karşı çıktı mı?

İlk başlarda karşı çıktılar. Okula ağırlık vermemi istediler. Ama ben başaracağımı biliyordum. Üst üste Türkiye şampiyonlukları, Balkan birinciliği ve diğer organizasyonlarda aldığım dereceler nedeniyle ailem de bana büyük destek vermeye başladı.

Ne kadar maddi destek gördün?

Petrolspor yardım ediyor. Müsabakalarda da ödül alıyorum. Federasyonun da desteği var. Bunlar yeterli olmuyor. Sadece benim için değil, başarılı olmuş, yetenekli tüm sporculara sponsorlar vasıtasıyla yardım yapılmalı. Her şey devletten beklenilmez.

Şu anda maddi durumun nasıl?

Kendi evimiz var. Babam şehir içi nakliyecilik yapıyor. Annem ev hanımı. 4 kardeşiz. En büyükleri benim. Geçinip gidiyoruz.

Yemekle aran nasıl?

Uzun süreli kamplar ve yurtdışı müsabakalar olduğu için yemeklere alıştık. Kolombiya’da da fazla sıkıntı çekmedim. Türkiye’ye dönünce annem benim çok sevdiğim kavurmayı yapmıştı. Bir anlamda şampiyonluk ödülü de oldu.

Hedefin ne?

Her sporcunun olduğu gibi benim de hedefim olimpiyatlarda madalya kazanmak. Bunun için hocam Sadullah Ergin ile birlikte 2024 Paris Olimpiyatlarına şimdiden hazırlanıyoruz. Başarılı olacağımıza da inanıyorum.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu