25.05.2022, 18:06

‘Seçimi yaptırmayacaklar’dan; kaçacaklar’a

Kaçacaklar! 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönemde yaptığı kuşkusuz en önemli çıkış, bu sözleri oldu. CHP Lideri’nin bu sözleriyle, toplumda önemli bir psikolojik eşiği aşma çabasının olduğunu belirtelim. 
Seçimlere bir yıllık bir süre kala, iktidardan ardı ardına gelen hamlelerin sonucunda oldu bu çıkış. 
Önce Gezi davası kapsamında, sanıklara ağır cezalar verildi; ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yerel mahkemelerden aldığı 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Vicdanlara sığmayan Mahkeme kararları tartışma yaratırken, şimdi de Ajanslara arka arkaya canlı bombaların yakalandığı haberleri düşüyor. 
Herkesin aklında, özellikle muhalefetin aklında hep aynı soru: Türkiye yeniden 7 Haziran – 1 Kasım sürecine mi sokulmak isteniyor? 
Bunu CHP Genel Merkezinde, siyaset kurmaylarıyla konuştum. Direk bu soruyu sorduğumda, aldığım yanıt hep aynıydı: 
“İktidar bu senaryoyu yeniden devreye sokmak isteyebilir ama unutmasınlar ki aynı nehirde iki kez yüzülmez.” 
1 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada Mahkeme karar verecek. Eylül ayında ise HDP kapatma davasının sonuçlanması bekleniyor. İktidar seçimler yaklaştıkça yargı sopası üzerinden toplumu dizayn etmeye çalışıyor, diğer yandan da korku ve panik oluşturacak çok sayıda haber ayağımıza dolanıyor. 
Tüm bu güvensizlik ve kaygı ortamında, uzun süreden beri fısıltı gazeteleri “İktidar seçimleri yapmayabilir mi?” sorusunu sorup, duruyor. Bilinçli bir şekilde yaratılan havayı, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son çıkışı bozdu. 
Kılıçdaroğlu, toplumda, “Seçim bile yaptırmayabilirler” algısını, “Kaybedip, kaçacaklar” algısına çevirecek bir hamle yaptı. Bu hamle ile amacı, psikolojik bir eşiğin aşılmasıydı. 
Bugüne kadar Kılıçdaroğlu’nun sözlerine yanıt vermeyen ve gündemi belirlemesine izin vermeyen AKP’nin de hazırlıksız yakalandığı bir gündem değiştirme operasyonu oldu. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Kaçacaklar” sözlerini söyler söylemez önce AKP Sözcüsü Ömer Çelik A Haber’e bağlanıp, yorum yaptı; bir gün sonra da Numan Kurtulmuş gazete temsilcileri ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. 
Yani Kılıçdaroğlu, son bir senedir yaptığı gibi “gündemi belirleme” konusunda yine başarılı oldu. Bu kez sadece halkın gündemini belirlemekle kalmadı, AKP’li siyasetçilerin gündemini de belirledi. 
Bundan sonrası Kılıçdaroğlu’ndan gelecek yeni hamlelere bağlı. “128 Dolar Nerede” kampanyası, “SADAT baskını”, Et ve Süt Kurumu’nun önüne gitmek ve buna benzer hamlelerle gündemi belirleyen muhalefet, bundan sonra da emekçilerin ve halkın gündemini konuşturmaya devam etmeli. 
CHP tarafında tartışma üstünlüğü seçime kadar bu tempo ile giderse, muhalefet siyasal iletişim açısından ciddi bir yol kat etmiş olacak. Bunun sonuçlarını da kuşkusuz, seçim akşamı görecek.

Yorumlar (0)
18
kapalı