Yurdışına giden hekimlerin sayısı artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "giderse gitsinler" dediği hekimlerin yurt dışına gidişi arttı. TTB, yurt dışına gitmek için "iyi hal belgesi" isteyen doktorlara ilişkin tabloyu açıklarken, rakam 9 ayda 2 bine yükseldi.

Sağlık 30.09.2022, 12:20
Yurdışına giden hekimlerin sayısı artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Açık konuşuyorum, açık konuşmayı severim. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz, buralarda onlarla devam ederiz" dediği doktorların yurt dışına gidişi hızlandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Eylül ayında 255 hekimin ‘İyi Hal Belgesi’ için başvurduğunu, 2022’nin ilk dokuz ayında toplam başvurunun bin 938’e ulaştığını duyurdu.

TTB'nin paylaşımına göre, 2022 yılında ‘İyi Hal Belgesi‘ alanların 1014’ü uzman hekim, 924’ü ise pratisyen hekimlerden oluştu.

TTB paylaşımında, "Hükümetlerin görevi daha iyi-güvenli koşullarda çalışmak, yaşamak için çözüm arayan yurttaşlarına hakaret etmek değil; onlara siyasal, ekonomik, sosyal açıdan daha iyi bir yaşam sunmaktır” dedi.

Yorumlar (0)