Yunanistan Batı Nil Virüsü alarmı verdi; risk Türkiye'yi de tehdit ediyor!

Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle Yunanistan'da 11 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saat içinde ise 123 vaka görüldü. Batı Nil Virüsü Türkiye için de büyük risk oluşturuyor.

Sağlık 01.09.2022, 12:41
Yunanistan Batı Nil Virüsü alarmı verdi; risk Türkiye'yi de tehdit ediyor!

Yunanistan'da Batı Nil Virüsü alarmı verildi. Yunanistan Ulusal Halk Sağlığı Örgütü (EODY), sivrisinekler aracılığıyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığı olan BNV vakaları ve ölümlerinin artış gösterdiğini açıkladı. Yunanistan'da son 24 saat içerisinde 123 vaka görüldü, 11 kişi de bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti

EODY'nin açıklamasına göre, vakalardan 74'ü menenjit gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarından şikayetçi oldu, 49'nu ise hafif semptom gösterdi veya hiç belirti göstermedi. Yunanistan'da geçen bir haftada 36 vaka görüldüğü açıklanmıştı.

TÜRKİYE İÇİN DE RİSK ARTTI

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Batı Nil Virüsü sivrisinekler aracılığıyla bulaşıp, sinir sistemini tutuyor. Hastalığa yakalanan her 10 kişiden birinin ölümüne neden oluyor.

NTV'ye açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Önder Ergönül hastalığın tespiti için özellikle doktorların şüpheli vakalarda dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Ege ve Marmara bölgelerinin Batı Nil virüsü açısından riskli bölgeler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ergönül, "Bir haftaya kadar uzayan bir kuluçka periyodu sonucunda kişide gene grip benzeri bir tablonun oluşması, halsizlik, ateş, yorgunluk gibi kas ağrıları. On gün sonrasında bilinç değişiklikleri konuşmasında algılamasında, oryantasyonda, bu tür bulguların olması tipiktir. Ve eğer müdahale edilmez hızlıca kötü seyredebilir. Ama müdahale için de özel bir ilacı yok. Bunu vurgulamış olalım. Dünyanın hiçbirinde yok. Özel bir ilacı fakat destek tedavisi çok önem taşır tabii" dedi.

Türkiye'de bu yıl Batı Nil virüsü saptanmadı ancak önceki yıllarda ölümlere neden olmuştu.

Yunanistan'da vaka sayısının artmasının riski artırdığını belirten, "Bu bizim için ciddi bir risktir şu anda. Hekim meslektaşlarımızı buradan da uyarmış olalım. Tanı konulamayan menenjit gibi yani sinir sistemini tutan vakalar olduğunda sinek öyküsü de varsa hele bu kişilerde o zaman batı nil ateşinden şüphelenmek gerekir." dedi.

İtalya'da da yaz başından bu yana batı nil virüsü vakaları yüzü aştı.

BATI NİL VİRÜSÜ VE BELİRTİLERİ NEDİR?

Genellikle "Culex" cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan BNV'den korunmak için herhangi bir aşı olmayıp, sivrisineklerden korunma öneriliyor. Sivrisineğin ısırdığı andan itibaren kuluçka süresinin 2 ile 14 gün arasında değiştiği, bağışıklığı zayıf olanlarda bu sürenin 21 güne çıktığı belirtiliyor.

Virüsün bulaştığı kişilerin yaklaşık yüzde 80'inde herhangi bir belirti görülmediği, yaklaşık yüzde 20'sinde ise ateş, halsizlik, bulantı-istifra, baş ve kas ağrısı gibi semptomların görüldüğü vurgulanıyor.

Batı Nil Virüsü'nun çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya'da rastlandığı da verilen bilgiler arasında.

Yorumlar (0)
11
az bulutlu