TTB'den YÖK EK Yönetmeliği'ne tepki: Kötü niyet

TTB, Üniversites Hastanelerinde çalışan meslektaşlarının hak kayıpları için mücadele başlatacaklarını bildirdi.

Sağlık 15.09.2022, 15:15
TTB'den YÖK EK Yönetmeliği'ne tepki: Kötü niyet

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, YÖK Ek Yönetmeliği'nin, 1 Temmuz değil, 1 Ağustos'ta yürürlüğe konuymasının "tam anlamıyla kötü niyet" olduğu değerlendirmesini yaptı. TTB, "Üniversite hastanelerinde çalışan meslektaşlarının hak kayıpları için mücadele başlatacakları" bilgisini de paylaştı.

TTB sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

  • "YÖK Ek Ödeme Yönetmeliği’nin, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği gibi 1 Temmuz itibariyle değil; 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe konulması tam anlamıyla kötü niyettir. Üniversite hastanelerinde çalışan meslektaşlarımızın hak kayıplarına karşı hukuki mücadele başlatacağız.
  • Yönetmelik ile, tıpkı Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ndeki gibi, meslektaşlarımız arasında gelir getiren/getirmeyen ayrımı yapılmıştır. Gelir getirmeyen gruplarda katsayı artışı yapılsa da; sağlıkta gelir getiren/getirmeyen ayrımı gibi hiçbir ayrımı kabul etmiyoruz.
  • Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’ndeki çalışılmış kabul edilecek günlerin tanımı ve dava konusu ettiğimiz ibareler (rapor halinin 7 gün ile sınırlandırılması, hakem hastaneye bağlanması gibi) YÖK Ek Ödeme Yönetmeliği’nde de tekrar edilmiştir. İtirazlarımızı sürdüreceğiz.

  • YÖK Ek Ödeme Yönetmeliği ile ek ödemelere ilişkin üniversite yönetim kurullarına %50 kesinti yetkisi verilmiştir. Yetkinin kapsamı ve dayanağı belirsiz olup, idare baskısını daha da artıracak haksızlıklara yol açabilecektir. Uygulamaların takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.
  • Dava konusu haline getirdiğimiz, ek ödemenin yapılıp yapılmamasını disiplin cezasına bağlayan düzenlemeler YÖK Ek Ödeme Yönetmeliği’nde yer almamıştır. Bu kazanım, hakkımızı elde etme yolunun mücadeleden geçtiğinin bir başka göstergesidir.
  • Sağlıklı bir gelecek ellerimizde!"

Yorumlar (0)
19
açık