Şizofreni Dostları Derneği’nin kapandığı duyuruldu

1996 yılında Dr. Fatih Altınöz ve Dr. Ercan Kesal tarafından kurulan Şizofreni Dostları Derneği’nin 21 Ekim itibarıyla kapandığı duyuruldu.

Sağlık 24.10.2022, 11:23
Şizofreni Dostları Derneği’nin kapandığı duyuruldu

Psikiyatri uzmanı Dr. Fatih Altınöz, kurucularından olduğu Şizofreni Dostları Derneği’nin kapandığını 22 Ekim tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla duyurdu.

“1996 yılında kurduğumuz Şizofreni Dostları Derneği’ni dün itibarıyla kapatmış bulunuyoruz” diyen Altınöz, derneğin Türkiye’de psikiyatri alanında kurulmuş ilk hasta hakları örgütü olduğunu ve kurulduğu günden bu yana hep şizofrenisi olan insanlar ve onların yakınları tarafından yönetildiğini belirtti.

Altınöz, paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi:

“Sıfır hiyerarşi ile şahane bir şekilde yönetildi. Bu kadar yıl yaşayan ve kavgasız, gürültüsüz yönetilen herhangi bir siyasi parti, meslek odası, spor kulübü, sanat kolektifi vesaire gösteremezsiniz…

Sadece bu bile şizofrenisi olan insanların kıymetleri, kişilikleri ve neler yapabileceklerinin kanıtıdır.”

‘26 YIL BOYUNCA ŞİDDET İÇEREN TEK BİR VUKUAT OLMADI’

“Gazetelerde ve televizyonlarda haklarında ‘anasını kesti, babasını doğradı’ diye hemen her gün utanmazca, acımasızca ve cahilce haberler yapılan insanların örgütünde 26 yıl boyunca şiddet içeren tek bir vukuat olmadı. Tekrar yazıyorum, 26 yıl süresince her gün açık olan ve içinde sadece şizofrenisi olan insanların bulunduğu bu dernekte tek bir hadise/olay/vukuat olmadı. Bu da bu insanların haklarında feci bir kamuoyu oluşturmaya mütemayil medyaya ve topluma sessiz, ama çok güçlü yanıtıdır.”

‘DERNEK MİSYONUNU TAMAMLADI’

Geçen yıllar içerisinde sayısız faaliyet yürütüldüğünü belirten Altınöz, pek çok kişinin emeğinin geçtiğini, gelinen noktada derneğin misyonunu tamamladığı kanaatinde olduklarını belirtti.

Dernek ile ilgili daha geniş bir açıklamayı daha sonra yapacağını kaydeden Altınöz, “Çok uzun yıllar kendi yağıyla kavrulan gönüllülük esasıyla yönetilen bir yerde yorgunluk oluyor ister istemez. Bayrağı devralmak isteyen birileri de çıkmayınca… Bir de tabii alanında ilk olmanın ve ardından bazı konularda sağlanan ilerlemelerin gönül rahatlığı da var” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)