Sağlık emekçileri: Pandemi sürüyor, Bakanlık seyrediyor

Sağlık emekçileri, “Son dönem Sağlık Bakanlığı hastanelerinde randevu sorunu ve artan COVID-19 vakaları nedeniyle acil muayene oranı artmaktadır. Ankara’da Sağlık Bakanlığına yapılan her 100 başvurunun 30’u acil servislere yapılmaktadır” dedi.

Sağlık 09.08.2022, 13:33
Sağlık emekçileri: Pandemi sürüyor, Bakanlık seyrediyor

Sağlık emekçileri, “Son dönem Sağlık Bakanlığı hastanelerinde randevu sorunu ve artan COVID-19 vakaları nedeniyle acil muayene oranı artmaktadır. Ankara’da Sağlık Bakanlığına yapılan her 100 başvurunun 30’u acil servislere yapılmaktadır” dedi.

Ankara Aile Hekimleri Derneği, Ankara Dişhekimleri Odası, Ankara Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği; ATO’da basın açıklaması düzenledi. SES Ankara Şube Eş Genel Başkanı Kubilay Yalçınkaya ve ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun’un okuduğu ortak açıklamada, COVID-19 pandemisinde her 6 ayda bir yeni bir varyant öncekinden daha hızlı ve daha kolay bulaşır halde çok hızlı şekilde yayılırken, Mayıs ayından bu yana tüm önlemlerin kaldırıldığı anımsatıldı. Sağlık Bakanlığı’nın, günlük verileri 30 Mayıs’tan sonra haftalık olarak açıklamaya başladığı ve şu anda test sayısı çok az olmasına rağmen haftalık ölüm sayısının çok yüksek seyrettiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Resmi rakamlara göre önceki haftayla karşılaştırıldığında vefat sayısı 157’den 337’ye çıkmış durumdadır. Sağlık emek meslek örgütlerinin, bilim insanlarının tüm uyarı ve önerilerine rağmen, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle önlenebilir ölümlerin sayısı artmaktadır. Bahar aylarıyla birlikte pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi, yaz aylarındaki turizm hareketliliği ve 9 günlük bayram tatilinin de etkisiyle özellikle son bir aydır Türkiye’de COVID-19 vakaları hızla artışa geçmiştir.

Yine yaz mevsimi başında, Sağlık Bakanlığı, kendi verilerine göre günlük vaka sayısının 1000'in altına düştüğünü söyleyerek, sağlık kuruluşları hariç tüm ortamlarda maske zorunluluğundan vazgeçildiğini duyurdu. Maske ve mesafe uyarılarının yeterince yapılmaması, aşılama çalışmalarında gerileme, HES kodu uygulamasının sonlandırılması ve salgının bittiği anlamına gelebilecek mesajlar verilmesi toplumda salgın ile ilgili rehavet oluşturmuştur.

Son birkaç haftadır yapılan testlerde COVID-19 pozitifliği yüzde 50’ye kadar çıkarak -resmi verilere göre bile- 10 kat artmış durumdadır. Günlük vaka sayısı 1000’in altına düşünce maske zorunluluğunu kaldıran Bakanlık, vaka sayısı 6 bine dayanmışken herhangi bir ek önlem almamış, adeta salgınla mücadele etmeyi bırakmıştır. Toplumun tümünü ilgilendiren salgın konusunda vatandaşlarımızın gerçekleri öğrenme hakkı vardır. Vaka ve ölümlerin yaş, cinsiyet, meslek, il vb. düzeyinde şeffaf ve doğru bir şekilde açıklaması yapılmalıdır.

Salgının ilk döneminde kronik hastalara ilaçlarını eczanelerden reçetesiz almaları için verilen raporların da Haziran ayı itibarıyla bitmesiyle pek çok hastanın reçete yazdırmak için Aile Sağlığı Merkezlerine gitmesi, vaka sayısının arttığı bu dönemde, özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların bulaş riskini artırmaktadır. Pandemi ile mücadelede de kriterleri, hastane doluluk oranı, fabrikaların üretim seviyesi ve turizm gelirlerine göre belirleyen iktidarın, önceliği halk sağlığına vermesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.”

ÖNERİLER

Sağlık emekçileri, şu önerilerde bulundu:

“— Sağlık merkezlerine yönelik yoğunluğu azaltıcı tedbirler alınmalı,

— Hastanelerde COVID servisleri ve poliklinikleri tekrar açılmalı,

— Birinci basamak sağlık hizmetlerinde yoğunluğu ve riski azaltmak için raporlu ilaçlar doğrudan eczanelerden alınmalı, raporlar pandemi bitimine kadar uzatılmalı,

— İzolasyona alınan hastaların karantina raporları Müdürlüklerce düzenlenmeli, toplum için covid bulaşı riski oluşturan hastaların sağlık kuruluşlarına rapor talebiyle başvuruları engellenmeli,

— Kapalı ortamlarda ve kalabalık olan açık ortamlarda maske kullanımına devam edilmeli,

— Toplu taşıma, AVM, hastane gibi kapalı ortamlarda ücretsiz maske dağıtımı sağlanmalı,

— HES kodu uygulaması tekrar başlatılmalı,

— Etkin filyasyon ve izolasyon uygulanmalı,

— Aşı kampanyalarıyla aşılamaya hız verilmeli, hatırlatma dozları etkili aşılarla yapılmalı,

— Eylül ayında açılacak olan okullara yönelik tedbirler gecikmeden uygulanmalı, 5-11 yaş grubu aşılama programına dahil edilmelidir,

— İlimizin sağlık alt yapısı güçlendirilmeli, sağlık hizmeti sunumuna engel teşkil eden yetersiz sağlık emekçisi istihdamı sorunu çözülmeli, sağlık emekçisi sayısı arttırılmalı,

— Sağlık hizmetlerin niteliğini etkileyen ve sağlık emekçilerinin motivasyonuna zarar veren başta şiddet ve özlük hakları olmak üzere sorunlarımız çözülmeli,

— COVID-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir,

— İlimizde açılacak Etlik Şehir Hastanesi için 5 kamu hastanesinin kapatılması planlanmaktadır. Bu durum, sağlığa erişimi daha da zorlaştıracağından, kamu hastanelerinin kapatılmasından vazgeçilmelidir.”

Yorumlar (0)
20
açık