Meclis’e ‘Hastaneler kapatılmasın’ ziyareti

Etlik Şehir Hastanesi için başta Yüksek İhtisas Hastanesi olmak üzere Dr. Sami Ulus ve Ulucanlar Göz gibi Ankara için önemli hastaneler ile Onkoloji Hastanesi’nin kapatılmak istenmesine karşı Hastanemi Açın Platformu ve Onkoloji Hastanesi Kapatılmasın Platformu üyeleri, taleplerini Meclis’e taşıdı.

Sağlık 01.09.2022, 16:03
Meclis’e ‘Hastaneler kapatılmasın’ ziyareti

Etlik Şehir Hastanesi için başta Dr. Sami Ulus ve Ulucanlar Göz gibi hastaneleri olmak üzere Ankara için önemli hastaneler ile Onkoloji Hastanesi’nin kapatılmak istenmesine karşı Hastanemi Açın Platformu ve Onkoloji Hastanesi Kapatılmasın Platformu üyeleri, taleplerini Meclis’e taşıdı.

Hastanemi Açın Platform (HAP) sözcüsü Dr. Bayazıt İlhan, Ankara Tabip Odası Bşk. Dr. Muharrem Baytemur, Onkoloji Hastanesi Kapatılmasın Platformu üyelerinden Alime Güney, Fatma Akay, Zeki Yalçındere, Hatice Kabadayı, Fahri Kaymaz, İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı ve eski Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz'ı ziyaret etti. Ziyaretçiler, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e iletilmek üzere kapatılması planlanan hastaneler ve Ankara Şehir Hastaneleri ile ilgili bir dosya sundular.

Görüşmeye ilişkin medyaport’a açıklama yapan ATO Başkanı Dr. Muharrem Baytemur, görüşmede şehir içi ve hastane içi erişilebilir sağlık hakkının önemini ve kapatılmak istenilen kamu hastaneleri ve Şehir Hastaneleri gerçeğini anlattıklarını söyledi.

Etlik Şehir Hastanesi için kapatılacak olan Onkoloji, Sami Ulus, Ulucanlar Göz, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma hastaneleri gibi kapatılacak hastanelerin erişilebilirlik, sağlık hizmeti açısından önemlerini anlattıklarını, bu hastanelerin kapatılmasının vatandaşın sağlık hizmeti almasının önünde engel olduğunu söylediklerini de aktaran Baytemur, görüşmede ayrıca kapatılan hastanelerin yerine Şehir Hastanelerinin fahiş kiralarına, özel sektör eliyle yürütülen ve vatandaş için paralı hale getirilen sağlık hizmetlerine vurgu yaptıklarını ifade etti.

Şehir hastaneleri üzerinden yapılan kaynak transferine, müşteri garantilerine, uzun süredir yatırım yapılmaması nedeniyle köklü hastanelerin kötü duruma düşürülerek, kapatılmak istendiğine vurgu yaptıklarını belirten Baytemur, pandemi sürecinde kapatılan diğer hastanelerin öneminin bir kez daha görüldüğünü aktardıklarını da söyledi.

Yorumlar (1)
Zeki Yalçındere 1 ay önce
Yürekten teşekkürler.. Her şeyin başı sağlık olsun Soygun değil.. Hastaneler Halkındır Kapatılamaz.
26
açık