HDP’li Koçyiğit: Türkiye’de HIV enfeksiyonu son yıllarda neden arttı?

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, “Türkiye’de HIV enfeksiyonunun son yıllarda artış göstermesinin nedenleri nelerdir?” diye sordu.

Sağlık 20.04.2022, 11:05
HDP’li Koçyiğit: Türkiye’de HIV enfeksiyonu son yıllarda neden arttı?

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, “Türkiye’de HIV enfeksiyonunun son yıllarda artış göstermesinin nedenleri nelerdir?” diye sordu.

Koçyiğit, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Cinsel Sağlık, Üreme Sağlığı ve Hakları Platformu (CİSÜ) ve Pozitif-iz Derneği tarafından yapılan açıklamaların son yıllarda yeni HIV olgularının hızla arttığı ve HIV enfeksiyonunun son 10 yılda yüzde 460 arttığı yönünde olduğunu belirtti. Koçyiğit, “Bakanlığınıza bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sitesine bakıldığında, Türkiye’de 1985 yılından 15 Kasım 2021 tarihine kadar doğrulaması testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 29,284 HIV(+) kişi ve 2052 AIDS vakası mevcut olduğu belirtilmiştir. 2014 yılında HIV pozitif kişi sayısı 1917 iken, 2021 yılında HIV pozitif kişi sayısı 2021 olmuştur” dedi.

Koçyiğit, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

“-Türkiye’de HIV enfeksiyonunun son yıllarda artış göstermesinin nedenleri nelerdir? Bakanlığınız bu enfeksiyonun bulaş yollarının, tedavi şekli ve tedavide varılan gelişmelerin topluma aktarılmasında ne gibi çalışmalar yürütmektedir?

-HIV enfeksiyonu kapsamında çalışma yürüten gönüllü danışmanlık ve test merkezi Türkiye’nin her şehrinde açılacak mıdır?

-Covid-19 pandemi döneminde getirilen kısıtlamalar sebebiyle HIV testi yapılamamasının yarattığı olumsuz etkiler neler olmuştur? Covid-19 pandemi döneminde yapılan toplam HIV test sayısı kaçtır?

-Toplum içerisinde HIV farkındalığını arttırmak için Bakanlığınızca ne tür çalışmalar yapılmaktadır? HIV’e ve HIV pozitiflere yönelik damgalamanın ve ayrımcılığın en aza indirilmesi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kamusal ve dijital alanlarda çalışmalar yürütmekte midir?

-Son 5 yıl içerisinde HIV enfeksiyonuna bağlı yaşanan ölüm vaka sayısı kaçtır, bu vakaların cinsiyete bağlı istatistikleri nelerdir?”

Yorumlar (0)
20
açık