‘Dr. Sami Ulus, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi kapatılmasın’

Etlik Şehir Hastanesi gerekçesiyle Ankara'nın en önemli hastaneleri bir bir kapatılacak. Hastanelerin kapatılmaması ve kapatılan hastanelerin açılması için çaba harcayan Hastanemi Açın Platformu, mücadelesini sürdürüyor. Kapatılacak hastanelerden biri de Dr. Sami Ulus, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi...

Sağlık 09.09.2022, 13:07 09.09.2022, 13:18
‘Dr. Sami Ulus, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi kapatılmasın’

Sultan ÖZER

Etlik Şehir Hastanesi gerekçesiyle, Ankara’nın birçok hastanesinin kapatılması için girişimler sürerken, Hastanemi Açın Platformu (HAP) hastanelerin kapatılmaması, kapatılan hastanelerin de açılması için mücadelesini sürdürüyor.

Platform, siyasi parti gruplarını ziyaret ederek, kapatılması istenilen hastanelerin, özellikle yoksul vatandaşlar için önemini dosyalar halinde sunarken; bir yandan da afiş ve bildirilerle de hastanelerin kapatılmamasına çaba harcıyor.

Kapatılacak hastanelerden birisi de 1950’li yıllarda Ankara Çocuk Hastanesi olarak açılan, 1963’te bugünkü yerinde hizmete giren Dr. Sami Ulus, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi. Platform daha önce hastane önünde basın açıklaması yaparak, bu hastanenin bölgedeki vatandaşlar açısından hayati önemine dikkat çekmişti.

O açıklamaya katılan özellikle semt sakini kadınlar kapatmaya karşı çıkmış, “Yoksulların hastanelerini alıp, zenginin ayağına götürüyorlar” demişlerdi. Kadınlar, kış günü ayaklarındaki terlikleri göstererek, “ayağımıza ayakkabı bulamazken, biz hastalandığımızda, çocuklarımız hastalandığında uzaktaki hastanelere nasıl gidelim” diyerek, yol parası hesabı yapmışlardı. Bu açıklamanın ardından artan enflasyon, sürekli gelen zamlar, eriyen ücretler o vatandaşları daha fazla etkiledi.

İşte vatandaşın sesini sürekli gündemde tutan, onların sesine kulak veren Hastanemi Açın Platformu, her alanda hastanelerin kapatılmasına karşı mücadelesini sürdürüyor.

Bu afiş de o çalışmalardan biri. Platform, kapatılacak Dr. Sami Ulus, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılmasıyla birlikte Ankara’da 87’si çocuk ve yenidoğan yoğun bakım yatağı olmak üzere 418 kamu hastane yatağının kapatılacağına dikkat çekti.

Platform, “Hastanemiz sadece Ankara değil, tüm Türkiye için çocuk ve kadın sağlığında en önemli merkezlerden biri” dedi ve ekledi: “Yaklaşık ayda 65 -75 bin aralığında ayaktan başvuru 15-20 bin aralığında acil başvuru yükünün yanında yıllık yaklaşık 1500 ile 2000 arasında doğum Hastanemizde gerçekleşmektedir. Hastanemiz çocuk sağlığı alanında ana dal ve yan dallarda uzmanlık eğitimi veren tüm Türkiye'ye nitelikli hekim yetiştiren bir eğitim ve araştırma hastanesidir.”

Yorumlar (0)