CHP'li Atila Ilıman: 'Pandemi devam ediyor, yöneticiler yokmuş gibi davranıyor'

CHP'li Dr. Atila Ilıman, "Pandemi bitmiş" gibi davranan yetkilileri, Pandemi bitmedi, devam ediyor" diye uyardı. Ilıman, “İkibuçuk yıldır dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi maalesef devam etmektedir. Özellikle Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 adlı alt varyantları yayılmaktadır” dedi.

Sağlık 28.07.2022, 17:33
CHP'li Atila Ilıman: 'Pandemi devam ediyor, yöneticiler yokmuş gibi davranıyor'

CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve CHP Ankara İl Sağlık Kurulu Başkanı Dr. Atila Ilıman, “Pandemi devam ediyor, yöneticiler yokmuş gibi davranıyor” diye uyardı. “İkibuçuk yıldır dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi maalesef devam etmektedir. Özellikle Omicron varyantının BA.4 ve BA.5 adlı alt varyantları yayılmaktadır” diyen Ilıman, Omicron’un öldürücü etkisi daha az olmakla birlikte bulaşma özelliğinin daha fazla olduğunun altını çizdi.

Ilıman şunları ifade etti: “Ülkemizde pandemi sona ermiş gibi davranan yetkililer sağlık meslek kuruluşlarının tüm uyarılarına rağmen önlemleri erkenden kaldırdılar. Mayıs ayının sonunda da maske kullanım zorunluluğunu kaldırarak pandeminin bittiğini ilan ettiler. Aşılama tamamen yavaşladı. Hayat fazlasıyla normale döndü.

Oysa son veriler gösteriyor ki pandemi bitmedi, devam ediyor. Sağlık Bakanlığı resmi rakamlarına göre bile her geçen gün katlanarak artıyor. Hastaneler doluyor, ölümler artıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel Covid-19 vaka artış oranının giderek yükseldiğine dikkat çekerek, ilerleyen haftalarda Covid-19 nedeniyle daha çok hastaneye kaldırılma ve ölüm beklenebileceği uyarısında bulunuyor.”

Ilıman, maske zorunluluğunun kalktığı mayıs sonundan itibaren görülen vaka sayılarının resmi verilerini paylaştı:

“Sağlık bakanlığı resmi verilerinde;

 • 13 - 19 Haziran arasında Covid-19 vaka sayısı günlük 1000 civarındayken
 • 20 - 26 Haziran arasında Covid-19 vaka sayısı günlük 3 bin 800’lere,
 • 27 Haziran 3 Temmuz arası Covid-19 vaka sayısı günlük 8 binlere,
 • 04 – 10 Temmuz arası Covid-19 vaka sayısı günlük 16 bin 700’lere,
 • 11 - 17 Temmuz arası Covid-19 vaka sayısı günlük 32 bin 300’lere ulaşmıştır.”

Son haftanın verilerinin de halen açıklanmadığına vurgu yapan Ilıman, bayram sonrasında fazlasıyla artışlar olduğuna işaret etti.

Ilıman şunları dile getirdi: “Resmi rakamlar böyleyken sağlık bakanı bir yandan ‘vaka sayısı 40 kat arttı’ deyip diğer yandan ‘tedbir alacaksa vatandaş kendisi alsın. Bizim almamız gereken tedbir yok’ diyebilmektedir.

Test yaptırmanın zorluğu, çoğu kimsenin iş kaygısı vs. sebeplerden teste gitmemesi veya kayıt dışı hızlı test yaptığı bilinmektedir. Etrafımıza baktığımızda Covid-19 günlük vaka sayısının açıklanan resmi rakamların çok üstünde olduğu görülmektedir.”

Covid-19’dan korunmanın en önemli yolu olan aşılamanın neredeyse durma noktasında olduğunun da altını çizen Ilıman, “Hiç aşı yapılmamışların sayısı da azımsanmayacak kadar vardır. Ayrıca hatırlatma dozları da yeterince yapılmamaktadır.

Aşı karşıtı söylemler ön plana çıkarak vatandaşların aşıya olan güveni sarsılmaktadır.

Çözüm bilimsel yöntemlerden şaşmamak ve etkin bir salgın yönetimidir.” Uyarıları yaptı.

Ilıman çözüm olarak da şu önerileri sıraladı:

PANDEMİYE KARŞI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

“Bir an evvel;

 • Son günlerde artan vaka sayılarını dikkate alınarak maske ve mesafe tedbirleri derhal uygulamaya geçirilmelidir.
 • Toplu taşımada ve kapalı alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirilmeli, sağlık kurumları başta olmak üzere kapalı alanlara maskesiz girişe izin verilmemelidir.
 • Sağlık kuruluşlarında önleyici tedbirler alınmalı, hastalar bekletilmemeli, test yaptırma kolaylaştırılmalıdır.
 • Hızlı test uygulaması kolaylaştırılmalı, yapılacak merkez sayısı artırılmalıdır.
 • Sağlık çalışanlarının kullanması gereken koruyucu malzemeleri öncelikle sağlanmalıdır.
 • Hasta takip sistemi ve filyasyon derhal başlatılmalı kaynağında önleyici tedbirler alınmalıdır.
 • En önemli koruyucu önlem olan Covid-19 aşısının uygulanması yaygınlaştırılmalı, aşıya ulaşım kolaylaştırılmalıdır.
 • Sağlık çalışanları, 50 yaş üstü yurttaşlar, COVID-19 için riskli kronik hastalar ve daha önce hiç aşılanmamış özellikle 12 yaş altı da dahil tüm bireyler başta olmak üzere toplumun aşılanması sağlanmalıdır.
 • Sağlık çalışanları da yoğun risk altındadır ve Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.  Bilim dışı Aşı karşıtı söylemlere sessiz kalınmamalıdır.”

'KAYBETTİĞİMİZ HER VATANDAŞIN SORUMLUSU ÖNLEM ALMAYANLAR OLACAK'

“Bir kez daha Sağlık Bakanı başta olmak üzere tüm sorumluları uyaran” Ilıman, “Covid-19 Pandemisi devam ediyor. Vaka sayıları ve ölümler hızla artıyor. Basiretli yöneticiler gibi davranın. Sosyal devletin gereği olan vatandaşının ‘Sağlıklı Yaşam Hakkı’nın korunması için gerekli tedbirleri bir an evvel yeniden hayata geçirin. Etkin bir salgın yönetimi için konunun uzmanı bilim insanlarımızın ve sağlık meslek örgütlerimizin önerilerine kulak verin Aksi takdirde kaybettiğimiz her bir vatandaşımızın sorumluluğu yeterli tedbir almayan siz yöneticilerin olacaktır” dedi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu