Bulut: 'Sağlığa ulaşmak lüks oldu: Dijital kuyruklar oluştu'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye’nin dört bir yanındaki devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle, vatandaşın da sağlıkçıların da canından bezdiğini söyledi. Hastanın MHRS üzerinden randevu alamadığını söyleyen Bulut, “Anayasal bir hak olan sağlık hizmetine ulaşmak artık vatandaş için lüks hale geldi” dedi.

Sağlık 30.06.2022, 12:51
Bulut: 'Sağlığa ulaşmak lüks oldu: Dijital kuyruklar oluştu'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye’nin dört bir yanındaki devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle, vatandaşın da sağlıkçıların da canından bezdiğini söyledi. NHastaların randevu alamadığına, sağlık hizmetine ulaşımın adeta lüks haline geldiğine dikkat çeken Bulut, "Personel eksikliğinden dolayı kamu hastanelerinin, doktorların, sağlık emekçilerinin üzerindeki iş yükünün her geçen gün artmasının sağlık sisteminde aksamalara neden olduğunu" söyledi.

Bulut yaptığı yazılı açıklamada, Anayasal bir hak olan sağlık hizmetine ulaşmanın artık vatandaş için lüks hale geldiğini söyledi. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Bulut, Türkiye’nin dört bir yanındaki devlet hastanelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle, vatandaşın canından bezdiğini belirterek, "Öyle bir tablo çizmişlerdi ki Sağlıkta Dönüşüm Programı’na göre, isteyen istediği hastanede muayene olabilecek, randevu kuyruklarında saatlerce beklemeyecekti. Şimdi hastanelerde görünen kuyruklar, hastanelerden daha yoğun bir şekilde de görünmeyen dijital kuyruklar oluştu. Vatandaş sırada beklerken en azından randevu alabiliyordu, şimdi telefonda karşısında muhatap bulamıyor" dedi.

'VATANDAŞ ÖZEL HASTANELERE MAHKUM EDİLİYOR'

5 dakikada bir verecek şekilde düzenlenen MHRS ve Alo 182 üzerinden vatandaşın randevu alamadığının altını çizen ve vatandaşın özel hastanelere mahkum edildiğine dikkat çeken Bulut şunları ifaüde etti: "Bazı bölümlerde en erken randevu 15 gün sonraya, muayene olabilen hastalara ise cerrahi operasyonların gerekli olduğu durumlarda aylar sonrasına tarih veriliyor. Hastanın tanı ve tedavisi gecikiyor, tanı konamadığından tedavi olamıyor. Vatandaşlar, randevu alamayınca çok yüksek farklar ödeyerek özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor.

PERSONEL ATAMASI YAPILMALI

1 Temmuz’da istifa yasağının kalkmasıyla Türk Tabipler Birliği’nin raporuna göre iş yoğunluğu, mobbing ve çalışma koşullarının ağırlığından 10 bin hekim istifa etmiş ya da emekliye ayrıldı. Sağlığın ulaşılabilir olması için yeterli personel ataması yapılmalı, sağlık emekçilerine hakkı verilmeli, hekimlere ve sağlık emekçilerine tek kalemde, emekliliğe yansıyan maaş zammı yapılmalıdır."

Yorumlar (0)
22
açık