Berberdeki büyük tehlike: Kan taşı

Berberlerde kanı durdurmak için kullanılan kan taşı hastalık saçıyor. Uzmanlar bu nedenle kan yoluyla bulaşan hastalıkların hızla yayıldığı uyarıları yapıyor. “Kan taşı birden fazla kişide kullanılıyorsa, hastalık yayılır. Kan taşı ile maymun çiçeği hastalığı da bulaşır” uyarısı yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Kan yoluyla bulaşan hastalıklar, çok ağır seyreder ve bir çoğunun tedavisi yok” dedi. İstanbul Berberler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Akyüz ise berberleri, “kan taşı kullanmamaları” için uyardı.

Sağlık 24.06.2022, 23:11 24.06.2022, 23:25
Berberdeki büyük tehlike: Kan taşı

Kübra KÖKLÜ

Kan taşı, tarih öncesi çağlardan kalma olup, Osmanlı zamanından beri de berberlerde kanı durdurmak için kullanılan bir taştır. Türkiye genelinde 80 bine yakın berber dükkanı var. Tek kullanımlık kan taşları maliyet açısından pahalı olduğu gerekçesiyle berberler, geleneksel kan taşlarını kullanmayı tercih ediyor. Geleneksel kan taşını kullanan berberler, tıraş sonrası istemsiz kesikler neticesinde oluşan kanamaları durdururken tehlike saçıyor. Hijyen koşullarına dikkat edilmeden, berbere gelen her erkekte kullanılan kan taşı, kan yolu ile bulaşan birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Halk arasında şifa taşı olarak bilinen kan taşının, kan yoluyla bulaşan Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, HIV/AIDS, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Maymun Çiçeği gibi hastalıkların hızlı bir şekilde yayılmasına yol açıyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ve İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz kan taşının halk sağlığı açısından tehlikelerini Medyaport.net’e anlattı.

‘KAN TAŞI YASAKLANMALI’

Genellikle berberlerde kullanılan kan taşının, halk sağılığını tehlikeye attığı gerekçesiyle yasaklanmasını isteyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Maymun Çiçeği hastalığının da yayılmasını sağladığına dikkat çekti. Yurttaşların da kan taşına ilişkin bilinçli olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Kan taşı birden fazla kişide kullanılıyorsa, hastalık yayılır. Kan taşı, dezenfekte edilemez, kaynatılamaz. Berberlerin bu kan taşını kesinlikle kullanmaması gerekiyor. Berberlere giden yurttaşlar da kan taşına dikkat etmeli. Kan taşı ile Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, HIV/AIDS, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Maymun Çiçeği hastalıkları bulaşıyor. Kan taşı ile sıtma hastalığı bile bulaşabilir” uyarısı yaptı.

Kan yoluyla bulaşan yüzlerce hastalığın olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Aslından kan yoluyla bulaşan yüzlerce hastalık mevcut. Bu yüzlerce hastalıktan bazıları Türkiye’de hiç görülmüyor. Ancak kan taşı ile Türkiye’de rastlanılamayan hastalıklar da ortaya çıkmaya başladı. Sülük tedavisinde de kan yoluyla hastalıklar bulaşıyor. Kan taşının ve sülük tedavisinin bir an önce yasaklanması gerekiyor. Kan taşının kullanıldığı yerler denetlenmeli ve gereken önlemler alınmalıdır” dedi.

‘EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDE HACAMAT YAPILIYOR’

Pandemi sonrası gündeme gelen hastalıklara da değinen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Pandemi sonrası iki hastalık gündeme geldi. Bu hastalıklardan biri hepatitler, diğeri ise Maymun Çiçeği. Bu iki hastalık da kan yoluyla bulaşabiliyor. Kan yoluyla bulaşan hastalıklar, çok ağır seyreder ve bir çoğunun tedavisi yok” uyarısı yaptı.

Ceyhan, geleneksel yöntemlerin kan yoluyla bulaşan hastalıkların önünü açtığını dile getirerek, şunları söyledi: “Pasaport işlemleri için emniyete gittim. Emniyetin doktoru benimle tanışmak istedi. Doktorla tanıştım. Emniyetin içinde yaptığı kliniği gezdirdi. Bir baktım ki klinikteki her şey kan içerisinde. Neden bu halde diye sorduğumda doktor, ‘burada hacamat uyguluyorum’ dedi. Emniyet Müdürlüğü’nün içerisinde hacamat yapılıyor. Bunu yapan da bir kurum doktoru. Polislere uyguluyormuş. Doktora, ‘İyi ki Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun değilsin yoksa kendimden utanırdım’ dedim. Devletin kurumunda bu nasıl yapılır? Bu yöntemler kan yoluyla bulaşan hastalıkların önünü açıyor.”

‘KAN TAŞI KULLANILMASIN DİYE YILLARDIR MÜCADELE EDİYORUM’

İstanbul Berberler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Akyüz ise berberlerin sıklıkla belediyeler tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi. Akyüz, İstanbul Berberler Esnaf Odası’nın da kan taşının yasaklanması için mücadele ettiğini ve berberleri kan taşını kullanmamaları konusunda uyardıklarını ifade etti. 10 berberden birinde kan taşına rastlanıldığına dikkat çeken Akyüz, “Berberlerin kan taşını kullanmasına karşıyım. Yıllardır berberlerin kan taşını kullanılmamaları için mücadele ediyorum. Berberlere verilen eğitimlerde kan taşının zararları anlatılıyor ve kullanılmaması gerektiği belirtiliyor. Halk sağlığına dikkat eden ve önem veren berberler asla kan taşı kullanmıyor” dedi.

Berberlerin genellikle hijyen kurallarına dikkat ettiğini belirten Akyüz, “Yurttaşlar, kan taşının gerektiği yerlerde berberden tek kullanımlık kan taşı talep etmelidir” uyarısı yaptı.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu