Aile hekimlerine teşvik ödemesi Resmi Gazete'de yayınlandı; TTB’den tepki geldi

Aile hekimleri ile Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına taban ek ödemesi ve teşvik ödemelerinde günlük muayene sayısı etkili olacak. Hekimlere "daha çok hasta" dayatması getiren ve ceza almamış olmalarını şart koşan değişikliği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “önemli gelişme” diye paylaşırken; TTB, “Sağlık Bakanlığı şaşırtmadı” dedi.

Sağlık 25.08.2022, 14:33 25.08.2022, 23:56
Aile hekimlerine teşvik ödemesi Resmi Gazete'de yayınlandı; TTB’den tepki geldi

Aile hekimleri ile Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına taban ek ödemesi ve teşvik ödemelerinde günlük muayene sayısı etkili olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bunu “önemli gelişme” diye paylaşırken; TTB, “Sağlık Bakanlığı şaşırtmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan 'Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

HEKİMLER CEZA ALMAMIŞ OLACAK

Yayımlanan yönetmeliğe göre, herhangi bir ihtar puanı almamış olan sözleşmeli aile hekimlerine tavan ücretin yüzde 42'si oranından teşvik ödemesi yapılacak. Ancak bu ödeme 1-10 arası ihtar puanı alanlara bir ay, 11-20 arası ihtar puanı alanlara iki ay, 21 ve üzeri ihtar puanı alanlara ise üç ay süreyle yapılmayacak.

NE KADAR ÇOK HASTA; O KADAR ÇOK ÖDEME

Öte yandan aile hekimliği birimince yapılan günlük muayene sayısının; 41-50 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 10'u, 51-60 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 21'i, 61-75 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 31'i, 76 ve üzeri olması halinde tavan ücretin yüzde 42'si oranında teşvik ödemesi yapılacak.

AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI DA İHTAR ALMAMIŞ İSE ÖDEME ALACAK!

Teşvik ödemesi kapsamında, aile sağlığı çalışanlarına herhangi bir ihtar puanı almamış olmaları halinde, tavan ücretin yüzde 3'ü oranında ödeme yapılacak. Aile hekimliği birimince yapılan günlük muayene sayısının; 40-60 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 1.5'i, 61 ve üzeri olması halinde tavan ücretin yüzde 3'ü oranında teşvik ödemesi yapılacak.

BAKAN KOCA ‘HAYIRLI OLSUN’

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik” için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “hayırlı olsun” paylaşımı yaptı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Koca şunları dedi: “Aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu önemli gelişme ile, Aile Hekimlerimiz ve ASM çalışanlarımız kendileriyle ilgili mevzuatlar çerçevesinde taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

TTB’DEN TEPKİ: SAĞLIK BAKANLIĞI HİÇ ŞAŞIRTMADI!

Yönetmeliğe ilişkin değişikliği eleştiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise “Sağlık Bakanlığı, yeni Aile Hekimliği Yönetmeliği’nde de hiç şaşırtmadı!” açıklaması yaptı.

TTB Twitter adresinden yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Sağlık Bakanlığı, yeni Aile Hekimliği Yönetmeliği’nde de hiç şaşırtmadı!

Hastalarımıza zaman ayırmamızı istemeyen, performans ile "daha çok hasta" dayatmasını körükleyen, özlük haklarımızı iyileştirmeyen düzenlemeler; ne hekimler ne sağlık çalışanları ne de toplum yararınadır!”

ATOB: 'KORUYUCU HEKİMLİĞİ ÖNCELEYEN BİR SAĞLIK SİSTEMİNİ SAVUNUYORUZ'

Yönetmeliğe bir tepki de Ankara Tabip Odası’ndan geldi. ATO'nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşım şöyle:

“Ceza puanlarıyla güvencesiz çalışma ortamını dayatan, birinci basamak sağlık hizmetlerini poliklinik hizmetlerine indirgeyen, aile hekimini bir hastasına ortalama 6 dakika vakit ayırmak zorunda bırakan, sağlık emekçileri arasındaki çalışma barışını bozan ceza yönetmeliği eki mahiyetindeki bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Hastalarımıza yeterli zaman ayıracağımız koruyucu hekimliği önceleyen bir sağlık sistemini savunuyoruz.”

Yorumlar (0)
19
açık