Vali HES için sınırları değiştirdi

Nurhak’ın CHP’li Belediye Başkanı İlhami Bozan, ilçede yapılmak istenen HES projesine karşı hummalı bir mücadele başlattı. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi o mücadeleyi aşamayınca çareyi HES’in yapılacağı bölgeyi MHP’li belediyenin sınırına almakta buldu. Üstelik bunu Nurhak Belediyesi’ne bile bildirmedi.

Röportaj 14.05.2022, 10:03 14.05.2022, 10:09
Vali HES için sınırları değiştirdi

Sibel HÜRTAŞ

Nurhak’ın CHP’li Belediye Başkanı İlhami Bozan, ilçede yapılmak istenen HES projesine karşı hummalı bir mücadele başlattı. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi o mücadeleyi aşamayınca çareyi HES’in yapılacağı bölgeyi MHP’li belediyenin sınırına almakta buldu. Üstelik bunu Nurhak Belediyesi’ne bile bildirmedi.

Nurhak Belediyesi, sınırlarının değiştiğini 3 yıl sonra sosyal medyadaki bir festival ilanından fark etti. 3 yıldır başka bir belediyenin sınırlarındaki mahalleye hizmet götüren İlhami Bozan da oldukça şaşkın…

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, HES için yapıldığı düşünülen bu sınır operasyonunun ayrıntılarını MedyaPort’tan Sibel Hürtaş’a anlattı…

Nereden çıktı bu sınır değişimi?

Biz de bilmiyoruz, geçen gün sosyal medyada Çağlayancerit İlçe Belediyesi’nin bizim Nurhak Belediyesi sınırlarında bulunan Ayranpınar bölgesinde festival düzenlediğine ilişkin sosyal medya mesajlarını gördük. Bir belediye, başka belediye sınırları içinde nasıl festival düzenler diye sorduk, meğer sınırımız değiştirilmiş. Bize ait olan bölgeyi, kağıt üzerinde alıp, Çağlayancerit’e vermişler.

Kim vermiş?

Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı. Aslında bu olayın evveliyatı var… 2019 yılında, Cumhur İttifakının elinde olan Çağlayancerit İlçesi, Nurhak’a bağlı bulunan Umutlu Mahallesi Ayranpınar bölgesinin kendisine ait olduğunu iddia etti. Bunun üzerine kendi Meclisi’nde bir karar aldı. Daha sonra bu kararı da Valilik’e ve Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi.

Çağlayancerit ilçesi neden böyle bir talepte bulundu?

Bu alanın en önemli özelliği, bu alanda ciddi HES ve maden projelerinin olması. Biz bu bölgedeki HES’lere ve maden projelerine karşı halkımızla birlikte ciddi bir mücadele yürütüyoruz. Yürüttüğümüz mücadele nedeniyle, bu bölgedeki HES ve maden projelerini hayata geçiremiyorlar. Cumhur İttifakına bağlı olan Çağlayancerit ilçesinin, Nurhak sınırlarındaki bu bölgeyi kendi sınırlarına almasına ilişkin Belediye Meclisi kararının altındaki amaç da buydu.

'SÜREÇ GİZLİ BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLDÜ'

Yani sizi devre dışı bırakıp, buradaki HES projelerine onay vermek mi amaçları?

Evet… 2019 yılında, Çağlayan Cerit ilçesinin, bu bölgenin kendi sınırlarına katılması için Büyükşehir Belediyesi ve Valilik’e başvuru yaptığını duyar duymaz, hemen bu iki kuruma başvuruda bulunduk. Valilik de bize, bu talebe ilişkin içinde Nurhak Belediyesi’nin de olduğu bir Komisyon kurulacağını söyledi. Ama anladığımız kadarıyla bu süre içinde bu karar onaylanmış…

'SINIRIMIZIN DEĞİŞTİĞİNİ SOSYAL MEDYADAKİ BİR İLANDAN ÖĞRENDİK'

Siz bu kararın onaylandığını nasıl anladınız?

29 Mayıs’ta Çağlayan Cerit ilçesi tarafından bu bölgede bir festival düzenlenecekmiş. Festival görsellerini sosyal medyada görünce, anladık. Bize ne Valilik ne de Büyükşehir Belediyesi herhangi bir bildirimde bulundu. Bizim çok sayıda başvurumuz olmasına karşın, bize hiçbir bilgi vermeden aslında bu sınır değiştirilmiş.

Böyle bir şey olabilir mi?

Olamaz. 1950 yılından beri bu alanlar bizim sınırımız içinde. Elimizde ıslak imzalı belgeler var, bu bölgenin bize ait olduğuna ilişkin.

Ayranpınarı 27 Eylül 1979 tarihli ve Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’un imzası bulunan hudut kararnamesine göre de bizim sınırda bulunmaktadır. Ayrıca 07 Temmuz 2013 Valilik komisyon haritasında da umutlu bölgesinde geçmişten beri bizim sınırlarımızda olduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarında resmi evraklarla mevcuttur.

1950’de sınırlar çizilmiş, sınırlar belli. Buna rağmen değiştirilebilir mi?

Aklı selim bir şekilde yaklaşırsak olaya değiştirilemez. Bizim hiçbir görüşümüz alınmadı. Ancak sonuca baktığımızda gördüğümüz, 2019’dan bu yana gizli bir süreç yürütülerek, bu iş yapılmış.

Yani sizin bu olaydan 2019’dan beri haberiniz yok. Ama 2019’dan bu yana başka bir ilçenin sınırlarında olan bir yere hizmet götürüyorsunuz öyle mi?

Evet… 2019’dan beri buranın yollarını açan Nurhak Belediyesi, çöplerini toplayan Nurhak Belediyesi. Orada sürekli hizmet veriyoruz, belediye ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Ama başka belediyeye bağlıymış. Valiliğin bekleme salonundaki haritada bile burası bizde görünüyor zaten.

'BÖLGEYE HES YAPMAK İÇİN BÖYLE BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI'

Neden bu bölgede bu kadar ısrarda bulunuluyor?

Burada çok önemli bir su kaynağı bulunuyor ve bu su kaynağının üzerine HES yapılmaya çalışılıyor. Biz bu su kaynağına sahip çıkıyoruz. Su kaynaklarının kurutulmaması için burada yapılacak HES projesine karşıyız, halkımız da karşı. Ancak bölgeyi bağladıkları belediye karşı değil. Anladığımız şu ki; Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tamamıyla HES’lere yol açmak için, su kaynağının bulunduğu bölgeyi bizden alıp, buraya veriyor. Burası o kadar önemli bir yer ki; buradaki su kaynağını tüm Maraş köylüleri kullanıyor. Hatta Antep, Malatya ve çevre iller de kullanıyor. Böyle verimli bir su kaynağına göz dikmiş durumdalar.

Biz Maraş’taki tek CHP’li belediyeyiz. Tek muhalif belediye olduğumuz için bu bize yapıldı. Sabah akşam oturup, kalktıkları Cumhur ittifakının belediye başkanlarına bu şekilde ayrıcalık tanıyamazlar.

Siz ne yaptınız bu olanlara karşı?

Süreçten hiç haberimiz yok. Daha önce çok sayıda başvuruda bulunduk, yaptığımız başvurulara ilişkin hiçbir yanıt alamadık. Sözde bir Komisyon kurmuşlar, ama kendi başlarına bir Komisyon kurulmuş. Bizim ilçemiz hakkında karar alıyor bu Komisyon ama Komisyon’a biz çağırılmıyoruz. Oysa bu Komisyon’da bizden kesinlikle bir üye bulunmak zorunda.

Biz kararın alındığını bilmiyorduk. Öğrenir öğrenmez, sınırla ilgili tüm bilgi ve belgeleri kendilerine ulaştırdık, şimdi de Hukuk Birimimiz gerekli itirazları yaptı.

Peki burada hiç HES yapıldı mı?

2006’dan beri burada HES yapılma çalışmaları var. Bunu yapan kişi emekli bir Vali ve iktidar ile çok sıkı ilişkileri var. 2011’den itibaren bu kişi 2., 3. HES’i yapmaya çalışıyor. Ancak Mahkeme, ‘Bu suyun üzerine başka bir HES yapılamaz’ diye karar veriyor. Çevre Bakanlığı ise Mahkeme kararına rağmen HES’e izin veriyor. Biz de diğer HES’lerin yapılmaması için tüm hukuki mücadelemizi yürütmeye başladık. Nurhak Belediyesi, HES’lere ve madenlere karşı dik bir duruş sergiledi. Bu yüzden de verimli alanları Nurhak Belediyesi’nin sınırlarından çıkarmaya çalışıyorlar.

2. HES’in yapılabilmesi için Nurhak’ta anket yaptılar, anketten olumlu sonuç çıkmış gibi gösterdiler. Biz bu anketlerin sahte olduğunu ortaya çıkardık ve bu kişiler hakkında evrakta sahtecilikten dava açtık. Bu sınır değişikliği ile birlikte, bu ve benzeri davalardan da kurtulacaklar.

Buraya bir HES daha yapılırsa ne olur?

Mevcut HES yılda 100’e yakın ağacın kaybolmasına neden oluyor. Yeni HES yapılırsa, sadece yapılma aşamasında yine yüzlerce ağaç kaybolacak. Ve bölgedeki ağaçlar, her yıl kaybolmaya devam edecek. Su kaynakları vatandaşa kapanacak. Endemik canlı türleri kaybolacak. Nurhak’ın mesela Mercan Adası başka olmak üzere çok sayıda yaşam alanı kaybolacak. Nurhak zaten kuraklaşma ile yüz yüze olan bir ilçe, Nurhak’ın su sorununu çözmek varken HES’lerin önünü açmak doğru değil. Yine burada 450 bin dönüm üzerinde tarımsal alan var, tarımsal alanların da kaybolması tehlikesi var maalesef. Nurhak’taki tüm yetiştiriciler ve üreticiler, bundan etkilenecek. Yani burada HES’in yapılması demek Nurhaklıların buradan ayrılması demek çünkü yaşam alanı hiç kalmıyor.

Yorumlar (0)
16
açık