Sancar: Bu felaketten sonra iktidarın yapacağı tek doğru iş ilgili bütün bakanların istifa etmesidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Derik’te hayatını kaybedenlerin taziyesine katılarak, “Bu olayın sorumlusu iktidarın kendisidir. Buraya gelip halka sabır dilemek yerine yapmaları gereken tek doğru iş başta İçişleri Bakanı olmak üzere ilgili bütün bakanların istifa etmesiydi” dedi.

Politika 22.08.2022, 17:31
Sancar: Bu felaketten sonra iktidarın yapacağı tek doğru iş ilgili bütün bakanların istifa etmesidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Derik’te hayatını kaybedenlerin taziyesine katılarak, “Bu olayın sorumlusu iktidarın kendisidir. Buraya gelip halka sabır dilemek yerine yapmaları gereken tek doğru iş başta İçişleri Bakanı olmak üzere ilgili bütün bakanların istifa etmesiydi” dedi.

Sancar, Derik’teki kazada hayatını kaybedenlerin taziyesine katıldı. Olay yerinde de incelemelerde bulunan Sancar, şunları söyledi:

“Ağır tonajlı yük taşımacılığının en yoğun yaşandığı bölge burası. Bölge derken İpek Yolunu kastediyorum. Daha açık söylüyorum, Kürt şehirlerini kastediyorum. Habur’a kadar uzanan bölgede, burası da dahil olmak üzere çevre yolunun yapıldığı bir tek şehrimiz yok. Bazıları Cizre’yi örnek verecek ama kısacık bir çevre yolu dışında bu konuda tedbir olarak alınması gereken en önemli uygulama yapılmamış. Derik aynı zamanda Eti Bakır tesislerinin yer aldığı, dolayısıyla ağır yük taşıyan araçların sık olduğu bir şehir. Bu yük tehlikeli madde niteliği taşımaktadır. Bu yükleri taşıyan araçlar da Eti Bakır’dan aldıkları fosfat yükünü götürürken kaza olmuştur. İlk kazanın üzerinden 20 dakika geçmesine rağmen hiçbir tedbir alınmıyor, yol kapatılmıyor, kaza yapan araçtan saçılan fosfat yola saçılmışken buna dair hiçbir önlem alınmıyor. 20 dakika sonra bir başka tır gelip buradaki insanlara çarpıyor. Yıllardır Derik’e bir çevre yolu yapılmaması bu kazaların felakete dönüşmesinin en temel sebebidir. Yıllardır parti olarak parlamentoda ve başka platformlarda bunu dile getirdik. Vekillerimiz Derik’e çevre yolu yapılması için önerge verdiler. Neden yapılmadığını sordular. Bu konuda her vesilede ilgili kurumlardan ve bakanlıklardan talepte bulundu arkadaşlarımız ama bunların hiçbiri dikkate alınmadı.”

“YANDAŞ SERMAYENİN GÜVENLİĞİNİ DÜŞÜNEN BİR İKTİDAR ANLAYIŞI VAR”

Olayın gerçekleştiği gün Derik Sulh Ceza Hakimliği’nin yayın yasağı koyduğunu anımsatan Sancar, şöyle devam etti:

“Basına yeni yansıdı. Neyi saklamaya çalışıyorsunuz? Bakın, burada Eti Bakır tesisleri var. Eti Bakır tesislerinin Cengiz Holding'e ait olduğu biliniyor. Mazıdağı’ndan Diyarbakır’a bir tren yolu döşendi, Sırf Eti Bakır İşletmelerinin taşımacılığı daha güvenli ve kolay olsun diye. Kendilerinin daha çok kar etmesi için. Mardin-Diyarbakır yolunun önemli bir bölümünde güvenlik kuleleri var, bunlar çok büyük ölçüde Cengiz Holdingin tırlarının güvenliğini sağlamak için yapıldı. Her iki ihaleyi de yani hem Mazıdağı-Diyarbakır demiryolu ihalesini hem de Mardin-Diyarbakır karayolundaki güvenlik kulelerinin ihalelerini yine Cengiz Holding almış. Cengiz Holding’in "bu olayda hiçbir sorumluluğum yoktur" diye açıklama yapması bir geçiştirmedir. Tıpkı İçişleri Bakanının burada yaptığı açıklamanın bir suçluluk telaşını yansıtması gibi. Felaketin görünen yüzü bu. Bunun temelinde bir zihniyet var. Güvenlik deyince halkın güvenliğini düşünmeyen bir iktidar var. Güvenlik deyince kendi güvenliğini esas alan bir yönetim ve iktidar anlayışı var. Güvenlik deyince yandaş sermayenin ya da sermayenin güvenliğini düşünen bir iktidar anlayışı var.

İşte bütün bunların toplamı bu olaya basit bir kaza dememizi engelliyor. Bu basit bir kaza değildir. Bu tipik bir Kırmızı Pazartesi vakasıdır. Göz göre göre gelmiş bir cinayettir. Bütün bu tedbirlerin tamamı değil bir kısmı bile alınsaydı bugün Derik’te 21 canımızı yitirmiş olmayacaktık. Denetimsizlik, her türlü karı güvence altına almak ve yüksek karları garanti etmek için uygulanan politikalar ve Kürt şehirlerinde halkın yaşamını da güvenliğini de hiçe sayan bütün bu yanlışların veya zihniyetin sonuçları ortada. Böyle baktığınızda aslında sorumluluğun kaynağı iki araçta, sonradan olaya karışmak üzereyken duran üçüncü aracı da bir kenara bırakalım. Ancak olayın sebebi basitçe iki kamyon iki tır değildir, bir zihniyettir.

“BU OLAYIN SORUMLUSU İKTİDARIN KENDİSİDİR”

Olayın sorumlusunun iktidarın kendisi olduğuna dikkat çeken Sancar, şu ifadeleri kullandı:

“Buraya gelip halka sabır dilemek yerine yapmaları gereken tek doğru iş ilgili bütün bakanların istifa etmesiydi. Başta İçişleri Bakanı olmak üzere. Gerçekten halka sabır dilerken samimi iseniz sorumluluğu üstlenir gereği yerine getirirsiniz. Bu iktidar ve temsil ettiği zihniyet freni boşalmış büyük bir tır gibi memleketin üstüne yıkılmıştır. Bu iktidar freni boşalmış tırların yarattığı felaket gibi ülkeyi felakete sürüklemektedir. Bütün bu gerçekleri bir araya getirdiğimizde tablo açıktır. Biz Derik halkına, bu tür durumlarda canı yanan hayatını kaybeden bütün insanlarımıza söz veriyoruz; her türlü hukuksuzluğun, keyfiliğin, rant ve talan uğruna insan hayatını hiçe sayan her türlü uygulamanın karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Bu gerçeklerden korktukları için bu felaketin yaşandığı ilk gün yayın yasağı konuyor. Bundan daha açık bir suçluluk itirafı ve telaşı olabilir mi? Neyi gizliyorsunuz böyle bir felaket yaşanmışken, bütün toplumun gerçekleri öğrenmesini neden engelliyorsunuz?”

Yorumlar (0)
19
açık