Oya Ersoy: 'RTÜK LGBTİ+'lara yönelik nefret suçu işliyor!'

"RTÜK LGBTİ+'lara yönelik nefret suçu işliyor!" diyen HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; RTÜK’ün Yesevi Alperen Ocağı’nın düzenleyeceği ‘Büyük Aile Buluşması’ adlı LGBTİ+ karşıtı bir yürüyüşün tanıtım videosunu kamu spotu adı altında TV kanallarına ve radyolara yayınlaması yönünde tavsiye vermesini Meclis gündemine taşıdı.

Politika 17.09.2022, 10:46
Oya Ersoy: 'RTÜK LGBTİ+'lara yönelik nefret suçu işliyor!'

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; RTÜK’ün Yesevi Alperen Ocağı’nın düzenleyeceği ‘Büyük Aile Buluşması’ adlı LGBTİ+ karşıtı bir yürüyüşünün tanıtım videosunu kamu spotu adı altında TV kanallarına ve radyolara yayınlaması yönünde tavsiye vermesini meclis gündemine taşıdı.

Ersoy; RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın Twitter’da yaptığı açıklamada, Ebubekir Şahin tarafından LGBTİ+ karşıtı mitingin çağrı videosunu TV ve radyolarda bedava yayınlanmasının istendiği ve spotun Üst Kurul onayı olmadan yayınlanmasının yetki gaspı olduğunu dile getirdiğini aktardı.

Ersoy önerge metinde Taşçı’nın şu açıklamalarına yer verdi:

"RTÜK Başkanı, Yesevi Alperenler Ocağının LGBT karşıtı mitingine çağrı spotunu TV ve radyoların bedava yayınlanmasını istedi. Spotu Üst Kurulun onayı olmaksızın yayınlamak yetki gaspıdır. Spotun içeriği halkın bir kesimini aşağılayıp, kin ve düşmanlığa tahrik edecek nitelikte!

LGBT karşıtı miting çağrısının keyfe göre, mevzuata aykırı sisteme yükletmek hukuk tanımamaktır. Sayın Ebubekir Şahin bu aceleniz ne, kimden neyi gizliyorsunuz, miting çağrısı sizi niye ilgilendiriyor? Amaç seçim öncesi spot adı altında ücretsiz miting çağrı dönemine hazırlık!”

Ersoy; TV ve radyo programlarında kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların sürekli hedef gösteriliyor olmasının iktidar tarafından bir politika olarak uygulandığını ifade etti. Ersoy: “Neredeyse her gün ayrımcı, nefret söylemi içeren, tacizi, tecavüzü ve istismarı meşrulaştıran söylemler kadınları, çocukları ve LGBTİ+’ları açık hedef haline getirmektedir. Öte yandan tüm bu açıklamalar halkı kin ve düşmanlığa sevk etmektedir.” dedi. Ersoy; İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararının ardından hedef gösterilen LGBTİ+’lar yaşamın her alanında saldırılara maruz kaldıklarını ve RTÜK’ün Üst Kurul onayı olmadan bu tip ayrımcı ve nefret söylemi içeren bir mitingin tanıtım videosunun yayınlanmasına izin vermesinin bu saldırıları artıracağını belirtti. Ersoy; RTÜK’ün bu karardan vazgeçip TV kanallarına ve radyolara söz konusu videonun halkı kin ve düşmanlığa sevk edeceğine dair yazı göndermesi gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Ersoy; RTÜK Başkanının bu şekilde önemli bir içerikle ilgili Üst Kurul onayı almaksızın hukuksuz bir karar veriyor olması hakkında işlem başlatılması gerektiğini belirtti.

Oya Ersoy, Fuat Oktay’dan şu sorularına yanıt istedi:

  • Radyo ve Televizyonların Kuruluş Ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’unun 8/1/e hükmüne göre LGBTİ+’lara yönelik nefret ve ayrımcılık suçu bir videonun yayınlanması nasıl bir kamu yararı içermektedir?
  • RTÜK Başkanı Şahin’in bu karar ile TCK’nın 216. Maddesine gör halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu işlendiğini düşünüyor musunuz?
  • RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin hakkında işlem başlatılacak mıdır?
  • RTÜK Başkanı Üst Kurul kararı olmadan nasıl böyle bir karar verebilmiştir?
  • Ebubekir Şahin’in kararının ardından söz konusu videoyu hangi TV kanalları ve radyolar yayınlamıştır?
  • Halkın belli bir kesimi hakkında ayrımcı ve nefret söylemi içeren videoyu yayınlayan TV kanalları ve radyolar hakkında işlem başlatılacak mıdır?
  • Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin mitingine valilik tarafından izin verilmiş midir?
  • Konser ve festivaller “güvenlik gerekçesi” ile yasaklanıyorken Yesevi Alperenler Ocağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin LGBTİ+ karşıtı mitingi güvenlik problemi yaratmamakta mıdır?

Yorumlar (0)
19
açık