Muhaliflere ceza yağdıran hakim Akın Gürlek'e ödül: Bakan Yardımcılığına atandı

Tartışmalı davalarda verdiği kararlarla kamuoyunda tepki ve tartışmalara yol açan "AYM kararını tanımayan hakim" olarak da tanınan ' olarak bilinen Akın Gürlek, Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığı'na atandı.

Politika 02.06.2022, 09:11 02.06.2022, 09:32
Muhaliflere ceza yağdıran hakim Akın Gürlek'e ödül: Bakan Yardımcılığına atandı

Kamuoyunda muhaliflere verdiği cezalarla gündeme gelen ve adı "Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan hakim" olarak da geçen Akın Gürlek, Cumhurbaşkanı kararıyla Adalet Bakan Yardımcılığına atandı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerini yürüten Akın Gürlek, muhaliflerle ilgili tartışma yaratacak hapis cezası kararlarına imza atmıştı.

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a "örgüt propagandası" suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezası veren Gürlek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu da sosyal medya paylaşımları nedeniyle 9 yıl 8 ay hapisle cezalandırmıştı.  Gürlek, Gazeteci Can Dündar'ı kaçak ilan ederek gayrimenkullerine el koyma kararı verirken; Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'ya 2,5 yıl hapis cezası vermişti. Akın Gürlek ayrıca, Sözcü gazetesi yazarlarını da  "örgüte yardım" suçundan mahkûm eden mahkemenin başkanıydı.

KILIÇDAROĞLU: YENİ ZEKERİYA ÖZ'ÜMÜZ

Akın Gürlek'in imza attığı en tartışmalı karar ise Anayasa Mahkemesi'nin CHP milletvekili Enis Berberoğlu'na ilişkin verdiği hak ihlali kararını uygulamaması olmuştu. AYM kararını tanımayarak, karara direnerek de adından söz ettiren Akın Gürlek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarafından "Yeni Zekeriya Öz" olmakla suçladı. 

Gürlek bu ifadeleri nedeniyle Kılıçdaroğlu’na açtığı 75 bin TL’lik tazminat davasını da kaybetti.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu'na ilişkin verdiği hak ihlali kararını yok sayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Akın Gürlek'i "birinci sınıf hakimliğe" terfi ettirdi. Bu karar ile HSK, "AYM'de ihlale neden olan terfi edemez" şeklindeki kendi ilke kararıyla çelişti.

Hakimler ve Savcılar Kanunu'na göre "birinci sınıf olma", bir hâkim ve savcının adli veya idari yargıda görev süresi boyunca gelebileceği en üst seviye. AYM kararına direnmesine karşın terfi etmeyi başaran Gürlek'in, bu sayede birçok haktan yararlanmasının önü açılmıştı. Gürlek'in birinci sınıf hâkim statüsü kazanmasıyla maaşının arttığı, ayrıca AYM ve Yargıtay üyesi olarak atanmasının önünün açıldığı yorumları yapılmıştı.

ADALET BAKAN YARDIMCISI DA DANIŞTAY ÜYESİ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlananan karar ile Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş da Danıştay üyeliğine seçildi.

HSK Genel Kurulu'nda boş bulunan 3 Danıştay üyeliği için yapılan seçime ilişkin karar da Resmi Gazete'de yer aldı.

Buna göre, HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Barış Tüfenkci, Konya Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Kenan Balan ve Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Nurten Çolakoğlu, Danıştay üyeliğine seçildi.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu