Meral Akşener', Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aleviliği ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili sözleri kendi liderinin de tepkisini çekti. Oral disipline sevk edilirken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi.

Politika 09.06.2022, 15:47 09.06.2022, 16:03
Meral Akşener', Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral’ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nin Aleviliği ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili sözleri kendi liderinin de tepkisini çekti. Oral disipline sevk edilirken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi.

HALİL İBRAHİM ORAL’IN TEPKİ ÇEKEN SÖZLERİ

İYİ Parti Ankara Milletvekili Oral açıklamasında, “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye'deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye'nin yüzde 65'i yüzde 70'i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır.

Türk toplumu açısından, yani Sünni diyebileceğimiz daha Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir. Ama Alevi olduğu için Kılıçdaroğlu'nun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil” demişti.

Oral’ın bu sözleri siyasette tepkiyle karşılandı. Tepkiler üzerine Halil İbrahim Oral, sosyal medya hesabından özür dileyerek, "Bir YouTube kanalında yaptığım açıklamaların yanlış anlaşılması ve kullandığım bazı özensiz ifadeler sebebiyle başta Sayın Kılıçdaroğlu ve Alevi kardeşlerim olmak üzere tüm milletimizden özür diliyorum" dedi.

İYİ PARTİ DİSİPLİNİ İŞLETTİ

İYİ Parti ise Halil İbrahim Oral’ı bu açıklamaları nedeniyle disipline sevk etti. İYİ Parti’den yapılan açıklamada, “Yönetmeliğimizin 9,10 ve 12. Maddeleri uyarınca; Parti Grup Disiplin Kurulana sevkine, İYİ Parti TBMM grubu tarafında oy birliğiyle karar verilmiştir” denildi.

AKŞENER DE ÖZÜR DİLEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener İYİ Partili Oral'ın ifadelerinden sonra Kemal Kılıçdaroğlu'ndan özür diledi.

Akşener, "Ankara milletvekilimiz Halil İbrahim Oral bir YouTube kanalında bir konuşma yaptı. Ben başkalarının yaptığını, bizlerin yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum" dedi.

Akşener şunları söyledi:

"Alevilik üzerinden yapılan tarife kim için yapılırsa yapılsın şiddetle reddediyorum. Ve sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum."

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu