Meclis'te koltuk kavgası!

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bürokratlar Bakan'ın oturacağı koltuğu yükseltti, tartışma çıktı. CHP'li Mahmut Tanal bu duruma tepki göstererek, milletvekili koltuğundan üstte koltuk olamayacağını söyledi.

Politika 03.11.2022, 12:09 03.11.2022, 15:41
Meclis'te koltuk kavgası!

Cengiz ALDEMİR

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Komisyon yetkililerinin haberi olmadan bakanların oturduğu koltuğu yükseltti. CHP'li Tanal bu duruma tepki gösterdi.

‘MİLLETVEKİLİ KOLTUĞUNUNUN ÜSTÜNDE KOLTUK OLAMAZ’

Komisyona birlikte giren Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'i salonda bir sürpriz bekliyordu. İktidar ve muhalefet milletvekilleri tokalaştıktan sonra Bakan Özer kendine tahsis edilen koltuğa oturdu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal diğer bakanların da oturduğu koltuğun yükseltildiğini görünce itiraz etti. Tanal, "Bu koltuk yüksekliği meclisin geleneklerine aykırıdır. Bu tekrar düzeltilmelidir. Çünkü burada bütün koltuklar aynı seviyededir. İçtüzüğe göre milletvekilleri koltuğu üstünde yüksek koltuk olmaz" diyerek tepkisi gösterdi.

Bakan Özer, CHP'li Tanal'ın tepkisinin ardından koltuğunu indirdi. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ise bu konuların fazla abartılmaması gerektiğini belirterek, "Önemli olan bütçenin görüşülmesidir. Bunlar önemli şeyler değildir" dedi.

Tekrar söz alan CHP'li Tanal Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işaret ederek, "Protokolde Cumhurbaşkanlığından sonra meclis Başkanlığı gelmektedir. Mecliste milletvekilleri koltuğu üstünde bir koltuk olmaz" uyarısında bulundu.

Yaşanan koltuk tartışması ise 2010 yılında İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi'ne karşı yüksek koltuk tepkisini ve ardından ortaya çıkan diplomatik krizi akıllara getirdi.

Yorumlar (0)