IŞİD’in yakarak öldürdüğü Fethi Şahin neden hâlâ sağ!

"Mahkeme kararında '2 Türk’ün şehit edildiği' ifade ediliyor ama o şehitlerden sadece 1’i resmi kayıtlarda ölü görünüyor, Fethi Şahin ise hâlâ sağ görünüyor. Ailenin sorularına da yanıt verilmiyor."

Politika 22.10.2022, 11:30
IŞİD’in yakarak öldürdüğü Fethi Şahin neden hâlâ sağ!

Sibel Hürtaş, Alwi davasının ardından yanıt arayan soruları Evrensel Gazetesi'ne yazdı:

IŞİD 22 Aralık 2016 akşamı, sosyal medya hesaplarından yayımladığı videoda, Türkçe konuşan iki askerin diri diri yakılmaları görüntülerini paylaştı. Hükümet aylarca bu görüntülerin montaj olduğunu savunurken, mahkemeler de sessizliğe büründü.

Görüntülerdeki askerlerden biri Sefter Taş’tı. 1 Eylül 2015’te askerlik yaptığı Kilis’ten IŞİD tarafından kaçırılmıştı. IŞİD tarafından yayımlanan bazı videolarda Taş, hükümete seslenerek, kendisinin kurtarılmasını istemişti. İddiaya göre, Er Sefter Taş, IŞİD ve hükümet arasındaki pazarlık görüşmelerinin konusuydu. Kaçırıldıktan 15 ay sonra katledildi. Katliam görüntüsündeki kişinin Sefter Taş olduğunu ailesi tespit etti ama Genelkurmay hiçbir açıklama yapmadı. Aile sonunda gaiplik davası açtı ve davanın sonuçlanmasının ardından Genelkurmaydan bir heyet, aileyi ziyaret ederek, çocuklarının “şehit” olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

Diğer kişi ise Fethi Şahin’di. Şahin’in bu dönemde asker olmadığı belirtiliyor. Bunu söyleyen ailesi. Ailenin verdiği bilgiye göre, Şahin 2013’te askere gidiyor, birkaç ay sonra çürük raporuyla dönüyor ve 2015’de yurt dışına gideceğini söyleyerek evden ayrılıyor. 2016 yılında da bu katliam videosunda öldürüldüğü iddia ediliyor. Ailenin yaptığı başvurulara karşın, Fethi Şahin’den hiçbir haber alınamıyor.

İşin ilginç yanı ise o videoda diri diri yakıldığı görülen Fethi Şahin, resmi kayıtlarda hâlâ “sağ” olarak görünüyor!

Geçen günlerde verilen bir mahkeme kararı, Şahin’in resmi kayıtlarda “sağ” olarak görünmesini daha da ilginç kıldı.

Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi, IŞİD’in sözde kadısı olarak bilinen Jamal Abdul Rahman Alwi’yi üç kez müebbet hapse mahkum etti. Anadolu Ajansının verdiği bilgiye göre, Alwi, iddianamede ve mahkeme kararında, “2016’da Suriye’de biri asker 2 Türk’ün şehit edilmesi olayı ile ilgili olarak” mahkum edildi. İddianameye, duruşmalardaki tanık anlatımlarına ve mahkeme kararına göre, bu infaz emrini Alwi vermişti.

MAHKEME BAŞKA, RESMİ KAYITLAR BAŞKA SÖYLÜYOR

Mahkeme kararında “2 Türk’ün şehit edildiği” ifade ediliyor, ama o şehitlerden sadece 1’i resmi kayıtlarda ölü görünüyor, Fethi Şahin ise hâlâ sağ görünüyor. Alwi hakkındaki mahkumiyet kararı çıktıktan sonra, Gazeteci İsmail Saymaz, Şahin’in babası ile görüştü. Babası, “Mutluyuz ama bizim oğlandan ne söylemiş. Bizim oğlandan bir haber bekliyorum. Neyse ölü mü, diri mi… Ona dair hiçbir şey yok” diyordu. 

Şahin’in resmi kayıtlarda hâlâ sağ görünmesine ilişkin tartışmalar, bazı iddialar eşliğinde ilerliyor.

Bunlardan biri 2016’da video yayımlanır yayımlanmaz, Aydınlık gazetesinin ortaya attığı iddia. Aydınlık gazetesi, Fethi Şahin’in askerlik görevini yaparken, ordudan kaçıp IŞİD’e katıldığını iddia etmişti. Bu iddiasını da gazeteyi arayan kimliği belirsiz bir kişinin telefonda söylediklerine dayandırmıştı. 

KARANLIKTA KALAN SORULAR

Sadece Alwi davası değil, başta 10 Ekim Gar Katliamı davası olmak üzere IŞİD’in gerçekleştirdiği Diyarbakır ve Suruç Katliamları davaları ile Antalya, Antep ve Konya Cumhuriyet Başsavcılıklarınca IŞİD hakkında açılan çok sayıda soruşturmada, IŞİD’in asker infazına ilişkin bazı deliller ortaya çıktı. Ankara 10 Ekim Gar Katliamı davası avukatlarından Senem Doğanoğlu da Fethi Şahin’in aynı zamanda bir istihbarat elemanı olabileceğine dair iddiaları dile getiriyor. Şahin, istihbarat elemanı olduğu için mi resmi kayıtlarda sağ görünüyor? Bu sorunun yanıtı Doğanoğlu’na göre, “Bu iddia doğruysa, devlet burada sorumluluk yükümlülüğünden kaçınmaya çalışıyor” şeklinde.

IŞİD’in infaz görüntüleri ve mahkeme kararına rağmen, Sefter Taş’ın resmi kayıtlarda “ölü” olarak gösterilip, ailesinin tüm ısrarına karşın Fethi Şahin hakkındaki resmi kayıtlar neden “sağ” olarak görünüyor, hâlâ anlaşılmış değil.

Fethi Şahin’in, infaz sırasında asker olmadığı artık neredeyse kesinleşti. Peki Şahin, iddialara göre IŞİD içine sızdırılmış bir istihbarat elemanı mıydı yoksa IŞİD’e gönüllü geçen bir militan mıydı? Fethi Şahin’in militan da olsa, istihbarat elemanı da olsa resmi kayıtlarda “sağ” olarak görünmesi neyi ifade ediyor? Ailenin ısrarlı sorularına neden yanıt verilmiyor? 

Yıllar boyunca üstü örtülü kalan, Alwi davasının bitmesine rağmen hâlâ içinde çok sayıda soru işareti barındıran bu infaz davasında karanlıkta kalan sorular bunlar.

Yorumlar (0)