HDP’li Oluç: Gemileri karadan yürütmeye gerek yok, bavullarla yürütülenleri durdurun

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Gerekirse gemileri karadan yürütür, hedeflerimize ulaşmasını biliriz” sözlerine yanıt vererek, “Tekerlekli bavullarla yürütülenleri engellese o zaman gemileri karadan yürütmeye gerek kalmaz. Senin görevin gemileri karadan yürütmek değil, enflasyonu ve hayat pahalılığını düşürmek, ülkedeki işsizliği azaltacak ekonomik adımlar atmak” dedi.

Politika 25.04.2022, 14:42
HDP’li Oluç: Gemileri karadan yürütmeye gerek yok, bavullarla yürütülenleri durdurun

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Gerekirse gemileri karadan yürütür, hedeflerimize ulaşmasını biliriz” sözlerine yanıt vererek, “Tekerlekli bavullarla yürütülenleri engellese o zaman gemileri karadan yürütmeye gerek kalmaz. Senin görevin gemileri karadan yürütmek değil, enflasyonu ve hayat pahalılığını düşürmek, ülkedeki işsizliği azaltacak ekonomik adımlar atmak” dedi.

Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin daha fazla konuşması gerektiğini belirterek, “Bir ara susturuldu, daha çok konuşma dendi diye laflar çıktı. Biz o zaman çok üzülmüştük. İktidara çağrı yapıyoruz, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanına; Hazine ve Maliye Bakanı’nın daha çok konuşmasını sağlayın. Susmasın bakan, çok güzel şeyler söylüyor” diye konuştu.

Nebati’nin “Gerekirse gemileri karadan yürütür, hedeflerimize ulaşmasını biliriz” sözlerini anımsatan Oluç, şöyle devam etti:

“Bravo! Bu yürütme mevzusunda Türkiye toplumu gerçekten çok ciddi sorunlar olduğunun farkında. Yani aslında tekerlekli bavullarla yürütülenleri engellese Hazine ve Maliye Bakanı -turistleri kastetmiyorum, o bavulların içine doldurulanları kastediyorum- o zaman gemileri karadan yürütmeye gerek kalmaz. Gemileri karadan yürütecekmiş. Senin görevin gemileri karadan yürütmek değil, enflasyonu ve hayat pahalılığını düşürmek, ülkedeki işsizliği azaltacak ekonomik adımlar atmak.

Yürütme mevzusu deyince bir konu var gerçekten. O da yolsuzluk meselesi. Yürütme ile yolsuzluk birbiriyle yan yana duran iki kelime, iki kavram. 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi açıklandı Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından. Türkiye’de yolsuzluk neden, nasıl ve nerede konulu rapora baktığımız zaman işte yürütülenleri görüyoruz. Gemi değil yürütülenler, başka bir şey yürütülüyor. Hazine ve Maliye Bakanı dinle; bu yolsuzluk raporuna göre, halkın yüzde 74’ü yani her dört kişiden 3’ü son iki yılda yolsuzlukların arttığını düşünüyor. Yani yürütülme meselesinin arttığını düşünüyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçmenlerinin yüzde 44’ü, MHP seçmeninin yüzde 63’ü yolsuzlukların arttığını düşünüyor. Toplumun yüzde 60’ı, her on kişiden 6’sı bu iktidarı yolsuzlukla mücadelede başarısız buluyor. Bu oran 2016’da 39 idi, şimdi 60’a çıkmış. Toplum diyor ki, bu iktidar yolsuzluğun nedeni; demokrasiden, adaletten uzaklaşıldıkça yolsuzluk artıyor ve iktidar yolsuzlukla mücadelede başarısız. Bu ülkenin gençleri ne düşünüyor bu yürütme meselesiyle ilgili, 18-32 yaş arası gençlerin yüzde 76’sı yani her 4 gençten 3’ü son iki yılda yolsuzlukların arttığını düşünüyor. Yürütme meselesinde herkes neyin nasıl yürütüldüğünün farkında. İşte bu rapor bunu açıklıyor. Gemileri karadan yürütmeye gerek yok, bavullarla yürütülenleri durdurun. Esas mesele budur.”

'ŞİRKETLERE MİLYARLARCA LİRA VAR AMA EMEKLİYE KAYNAK YOK'

Ülkede 13,6 milyon emekli olduğunu kaydeden Oluç, “Ve onlara bayram ikramiyesi olarak geçtiğimiz yıl verilen 1100 lira layık görüldü. Arttırmıyoruz dedi iktidar. Ama enflasyon artmış, TÜİK rakamları yüzde 60’ın üzerine çıkardı enflasyonu, emeklilere yaşlılara verilecek bayram ikramiyesi 1100 lirada kaldı. Sırf enflasyon oranında artırılırsa 2400 lira verilmesi gerekiyor. Bizim önerimiz bu konuda asgari ücret düzeyinde, sendikaların bu konudaki önerisi, asgari ücret düzeyinde verilmesidir. 1100 liralık ikramiyeyle insanlar torunlarına şeker alamaz. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Bir tür lütufta bulunuyor sanki iktidar” dedi.

Yaşlılar ve emeklilerin bayram ikramiyesinin en az enflasyon artış oranında, daha gerçekçi açıdan bakılırsa asgari ücret düzeyinde yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Oluç, şunları ekledi:

“Kabineye sesleniyoruz. Kur korumalı mevduata bu iktidar üç ayda 25 milyar lira harcadı. 10 bin şirkete10 milyar vergi istisnası harcadı bu iktidar 3 ayda. 13.6 milyon emeklinin ikramiyesine enflasyon kadar zam yapsanız, 12 buçuk milyar lira eder bütçeye bunun yükü. Siz şirketlere dağıtıyorsunuz 10 milyar, kredi korumalı mevduata hazineden veriyorsunuz milyarlarca lira ama mesele emekliye ve yaşlıya gelince ‘1100 lirada tutuyoruz kusura bakmayın kaynağımız yok’ diyorsunuz. Utanılacak bir durum, gerçekten kabul edilemez. Bu komisyon kurulduğunda araştıracağı konuların başında yaşlı ve emeklilerin ekonomik kriz nedeniyle, sosyal kriz nedeniyle yaşadıkları ve bunların aşılması meselesi olacak. Ama komisyonu kuruyorsunuz, bayram ikramiyesini aynı seviyede tutuyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir şey değil.”

Yorumlar (0)
21
kapalı