HDP’den cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin araştırma önergesi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, 5 yılda 255, son 1 ayda 5 tutuklu/hükümlünün yaşamını yitirdiğini, 604’ü ağır olmak üzere 1604 hasta tutuklu/hükümlü bulunduğunu anımsatarak, cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin araştırma önergesi verdi.

Politika 20.04.2022, 12:33
HDP’den cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin araştırma önergesi

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, 5 yılda 255, son 1 ayda 5 tutuklu/hükümlünün yaşamını yitirdiğini, 604’ü ağır olmak üzere 1604 hasta tutuklu/hükümlü bulunduğunu anımsatarak, cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin araştırma önergesi verdi.

Öcalan, TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde, Adalet Bakanlığı son verilerine göre, Türkiye’de 271 bin kapasiteli 384 ceza infaz kurumunda toplam 314 bin tutuklu/hükümlü bulunduğunu belirtti. 2021 yılına ait verilere göre, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin geçen yıl “nüfusa oranla hapsedilen insan sayısında” da oranların en yüksek olduğu ülkelerin başında yine Rusya ve Türkiye geldiğine dikkat çeken Öcalan, şu ifadeleri kullandı:

“İşkenceye sıfır tolerans söylemiyle iktidara gelen AKP iktidarı özellikle son beş yılda cezaevlerinde adeta yıldırma politikası uygulamaktadır. Çünkü cezaevlerindeki işkence, kötü muamele ve hak ihlalleri sıklıkla kamuoyuna yansırken uzun süren yargılama süreçleri ile haksız tutuklamalar nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin yanı sıra 2021 yılı itibariyle cezasının infazını tamamlamış birçok siyasi tutuklu, kamuoyunda infaz yakma olarak bilinen ve hükümlüye verilen disiplin cezası yöntemleriyle, cezaevinden çıkmaları engellenmektedir. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’ne (ÖHD) yapılan başvurulara göre, Şubat 2022 itibarıyla infaz süresini tamamladığı halde en az 116 tutuklunun eşitlik hakkı hiçe sayılarak sergilenen sübjektif yaklaşım nedeniyle tahliye edilmediği anlaşılmaktadır.

1 Ocak 2021 itibariyle uygulanan düzenlemeyle hükümlüler, iyi hal tespitinde 6 ayda bir idari ve gözlem kurulları tarafından değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar. Bununla eşitlik hakkı hiçe sayılarak sergilenen sübjektif yaklaşım nedeniyle onlarca mahpusun tahliye edilmediği bildirilmektedir. Bununla birlikte, İnsan Hakları Derneği İHD’nin kayıtlarına göre son 5 yılda 255, son bir ayda 5 tutuklu/hükümlü yaşamını yitirmiş, 604’ü ağır olmak üzere 1604 hasta tutuklu/hükümlü bulunmaktadır.”

Cezaevlerindeki tablonun, Türkiye’nin insan hakları ve hukuk karnesi olduğunu kaydeden Öcalan, şunları ekledi:

“Tutuklulara uygulanan keyfi muamele ve işkencenin ısrarlı şekilde sürdürülmesi tüm hukuki normlara da aykırıdır. Türkiye’nin iç barışın sağlanması için ilk olarak cezaevlerinde yaşanan hak ihalelerinin giderilmesine yönelik olacaktır. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve kanunlara rağmen hapishanelerde işkence ve kötü muamele uygulamalarının tespit edildiği ve işkence iddiaları ile ilgili görevlilere cezasızlık politikası uygulandığına dair hukuksuzlukların önlenmesi, cezaevlerindeki hak ihlallerinin tespiti ve incelenmesi amacıyla bir Araştırma Komisyonu kurulması elzemdir.”

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu