HDP'li Günay: Sınıra yönelik tehdit yoktur, tehdit altında olan AKP-MHP iktidarıdır

HDP Sözcüsü Ebru Günay, "Türkiye’nin sınırlarına yönelik herhangi bir tehdit olmadığını, tehdit alında olanın ise AKP-MHP iktidarı" olduğunu ifade etti.

Politika 21.04.2022, 14:32
HDP'li Günay: Sınıra yönelik tehdit yoktur, tehdit altında olan AKP-MHP iktidarıdır

Parti merkezinde haftalık basın toplantısı düzenleyen, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay,  AKP’nin KDP ortaklığıyla Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi bölgesine yönelik sürdürdüğü operasyona değinerek, "Bu saldırıların gerçek sebebi Kürt düşmanlığıdır. Bu düşmanlıktan beslenen, sebep sonuç ilişkilerini manipüle eden, siyasi çıkar ve iktidar devşiren, siyasal çözümleri reddedenlerin ısrarıdır. Son 40 yıldır süren, on binlerce yaşama mal olan çatışmaların gösterdiği üzere, bu tarz harekatların savaşı derinleştirmekten, çözümsüzlüğü büyütmekten, başta siviller olmak üzere yerleşim alanlarına zarar vermekten başka bir sonucu olmamıştır” dedi.

Ülkenin temel gündeminin savaş olmaması gerektiğini dile getiren Günay, “Rusya-Ukrayna üzerinden sahte barış diplomasisi yapıp, arkasını dönünce savaş borazanlığı yapanları da iyi tanıyoruz. Kamuoyunu manipüle eden, gerçekleri, savaş ve çatışmanın insani ve ekonomik maliyetini gizleyen iktidar, bu durumu hep kendi yönetimlerinin devamlılığı için kullandıklarını da son derece nettir. Dünyaya diyalog-diplomasi ve barış öneren iktidar, kendi toplumuna savaşı dayatarak ikiyüzlü bir politika yürütmektedirler” diye konuştu.  

Toplumun açlık ve yoksulluğa mahkum edilmeye çalışıldığı Türkiye’de, AKP-MHP ittifakıyla yolsuzluk, rant, torpil politikaları savaş çığırtkanlığı tarafından bastırıldığını vurgulayan Günay şunları ifade etti: “Devlet ve mafya ilişkilerinin iç içe geçtiği, bürokrasinin hepten yozlaştığı, ekonominin yerle yeksan olduğu bir hükümet gerçekliğinde savaşı bir çıkış yolu, yıkımı bir kurtuluş, işgali bir reçete olarak görülüyor. Hukukun, yasama ve yürütmenin olmadığı böylesi bir ortamda iktidar bir savaş iktidarına dönüşmüş durumdadır. Uluslararası alanda süren krizleri fırsata çevirerek, askeri operasyonlarla iç siyaseti dizayn etmek isteyen ve tüm sorunların üzerini örtmek isteyen iktidar, bilsin ki bu kirli oyunları ile başarıya ulaşamayacaktır.”  

'İKTİDARIN ÖMRÜNÜ UZATMA SAVAŞI'

Günay, şunları söyledi: “İçeride kumpas davaları, dışarıda komplo siyaseti, ‘Çökertme Planı’nda olduğu gibi çökecektir. Halka bu ekonomik zorluk ortamında sabır dileyip, fedakârlık çağrısı yapanların silaha, mermilere, askeri araçlara harcadığı bu korkunç harcamaların hesabını vermeli. Erdoğan’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına karşı başlatılan savaşa ilişkin açıklamaları ibretliktir. Açıklamaların tamamı savaşın iktidarın ömrünü uzatma savaşı olduğunun ispatıdır. Bu savaş ve saldırı Türkiye’yi uçuruma sürüklemekten, krizi derinleştirmekten başka bir işlev görmedi şimdiye kadar bundan sonra da görmeyecektir. Sizin savaş siyasetiniz ülkeye kaybettiriyor. Türkiye’nin sınırlarına yönelik herhangi bir tehdit yoktur, tehdit altında olan AKP-MHP iktidarıdır. Tehdit olan Kürt sorununun çözülmemiş olmasıdır, inkar siyasetidir. Asıl ve en büyük tehdit iktidarın ülkeyi uçuruma sürükleyen savaş politikalarıdır. 

'1 MAYIS ALANLARINDA OLACAĞIZ'

“Bütün bileşen partilerimizle ve görüşmeler yürüttüğümüz siyasi parti ve devrimci yapılarla 1 Mayıs’a ortak hazırlanıyoruz. Türkiye’ye yaşatılan bunca yoksulluğa, yıkıma ve krize karşı milyonlarla birlikte Newroz ruhuyla emek demokrasi güçleriyle 1 Mayıs alanlarında olacağız.” 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu