Gürer: Elektrik faturaları hasat döneminde ödensin

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin faturalandırılmasının 6 aylık dönemler halinde yapılması için kanun teklifi verdi.

Politika 22.01.2022, 12:04
Gürer: Elektrik faturaları hasat döneminde ödensin

Gürer, Enerji Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair hazırladığı kanun teklifinde, tarımsal üretimde girdi maliyelerinin artmasının, çiftçinin ürün ekim döneminde masrafların da yükselmesine neden olduğuna işaret etti. Gürer, üretimin devamlılığı açısından elektrik enerji girdisinin hasat dönemlerinde ödenmesinin, masrafların zirve yaptığı bu süreçte çiftçilerin maddi olarak bir nebze olsun rahatlamasını sağlayacağına vurgu yaptı.

Bu kanunla, tarımsal sulamada kullanılan elektrik için gelen fatura bedellerinin yıl içinde ve 6 aylık dönemler halinde 2 parçada ödenmesinin amaçlandığını ifade eden Gürer, “Ülkemiz sahip olduğu tarımsal potansiyele rağmen, yaşanan ekonomik sorunlar, her geçen gün artan girdi maliyetleri ve planlamadan uzak tarım politikaları neticesinde çiftçilerin tarımdan uzaklaştığı görülmekte olup ekilen tarım arazilerinde ciddi düşüş yaşanmış ve akabinde de ithalata bağımlı bir konumuna gelinmiştir” dedi.

Tarımda yaşanan gerilemenin başlıca sebeplerine bakıldığında tarımdan uzaklaşan ciddi bir kesimin olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mazot ve gübreden sonra çiftçilerinin en önemli gider kalemlerinden birinin tarımsal sulama amaçlı kullanılan elektrik bedelleri olduğuna dikkat çekti. Yeraltından sulama suyu çıkarabilmek için bazı bölgelerde elektrik enerjisi kullanıldığını anlatan Gürer, elektrik faturalarına gelen zamların ise çiftçinin üretim maliyetlerini olumsuz etkilediğiniz söyledi.

‘ÜRÜN EKİM ZAMANINDA FATURA ÖDENMEMELİ’

Artan elektrik tarife ücretleri çiftçinin ürettiği ürünün maliyetini ciddi ölçüde artırdığını, ürünün maliyetinin altında değer bulduğu dönemde çiftçileri borç yükü altına sürüklediğine değinen Gürer, hazırladığı kanun teklifinde, şu ifadeleri kullandı:

“Tüm girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar çiftçilerin ekim döneminde üretime katılmalarını zorlaştırmakta ve farklı kalemlerde maddi külfet altına girmelerine neden olmaktadır. Çiftçiler için maddi olarak en zorlandıkları dönem ürün ekim sürecidir. Yaşanan kur artışları neticesinde de nakit ürün almak zorunda kalan çiftçi bu süreci maddi olanaksızlıklar içinde geçirmektedir. Ekim sürecinde yaşanan maddi olanaksızlıklara ek olarak sulama suyunda kullanılan elektrik için her ay gelen faturalar çiftçiler için bu süreci daha da zorlu bir hale getirmektedir. Maddi imkansızlıklar nedeniyle elektrik faturalarını ödeyemeyen çiftçilerimizin elektriğinin kesildiği, ürün tarladayken sulama yapılamaması neticesinde de ciddi ürün kaybı yaşanmasına sebep olduğu farklı zamanlarda kamuoyuna yansımıştı. Çiftçilerin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik enerji fatura bedellerini, yıl içinde belirlenecek 6 aylık 2 periyot halinde ve toplu olarak yatırmalarına yönelik yapılacak düzenleme, çiftçilerin üretim sürecinde maddi olarak bir nebze olsun rahatlamalarına neden olacaktır.”

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu