Günay: Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm ve barış derdi varsa yapması gereken tek şey Suriye topraklarından çıkmaktır

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, haftalık olağan toplantısını Diyarbakır’da gerçekleştirdi. İktidarın Suriye politikalarına atıf yapan Günay, “Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm ve barış derdi varsa yapması gereken tek şey Suriye topraklarından çıkmaktır” dedi.

Politika 25.08.2022, 13:41 25.08.2022, 23:56
Günay: Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm ve barış derdi varsa yapması gereken tek şey Suriye topraklarından çıkmaktır

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, haftalık olağan toplantısını Diyarbakır’da gerçekleştirdi. İktidarın Suriye politikalarına atıf yapan Günay, “Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm ve barış derdi varsa yapması gereken tek şey Suriye topraklarından çıkmaktır” dedi.

Konuşmasına, Antep ardından da Derik’te meydana gelen trafik kazaları ile başlayan ve “Antep’te 16 canımızı yitirdik Derik’te ise 21 canımızı kaybettik. Elbette ki kazalar telafisi mümkün olmayan derin izler bıraktı. Asla unutulmayacak yaralar, asla kapatılmayacak izler ve acılar bıraktı” diyen Günay, dış politikadan ekonomiye, seçimlere kadar gündemdeki konuları değerlendirdi.

‘KAZA DEĞİL, İHMAL’

Bu kazaların, ‘kaza’, tesadüf olmadığını, tamamen ihmaller zinciri sonunda gerçekleştiğini ifade eden Günay, ilk andan itibaren alanda olduklarını, eş genel başkanlarının da ziyaret ettiğini ifade etti. Günay, “Baştan sona göz göre göre gelen bir felaket, bunun asıl sebebi ise tedbirlerin alınmaması. Halkın can güvenliğinin değil, yandaşın rantının korunması sonucu katliam gibi bir kaza gerçekleşti. Basit tedbirlerle bu kazalara karşı önlemler alınabilirdi. Her iki kazada da ilk kazadan sonra tedbirlerin alınmaması facianın asıl sebebi. Derik’te tam 20 dakikalık bir zaman farkı var. Bütün demokratik eylemlerde yolları kapatan, her yeri abluka altına alan, adeta kuş uçurtmayan kolluk, bir kaza anında daha büyük felaketleri engellemek için yolu kapatmaya dahi gerek duymuyor” diye konuştu.

YANICI MADDE TAŞIYAN TIRLAR KENT İÇİNDEN GEÇİYOR

Her yeri ablukaya alan, adeta hiçbir kuşun uçmasına izin vermeyen kolluğun, bir kaza ardından daha büyük felaketleri önlemek için yolu kapatmaya ihtiyaç duymadığının, kazaya davetiye çıkardığının altını çizen Günay, ilk kazadan sonra yol kapatılsa idi, ikinci kazanın olmayacağına dikkat çekti. Günay şunları söyledi: “Yandaşın kar hırsı dolayısıyla bağımsız tonaj kontrolleri yapılmayan tırlar Mardin, Derik ve Mazıdağı’nda ölüm saçmaya devam ediyor. Herkes çok iyi biliyor ki tırlar Cengiz Holding’in Eti Bakır fabrikasından aldığı fosfat gübreyi taşıyorlar. Yanıcı bir madde ve dünyanın hiçbir yerinde yanıcı ve tehlikeli maddeler kent içinden geçirilmez. Gerekli tedbirler alınır. Hem bizim çokça dile getirmemize rağmen hem de Deriklilerin taleplerine rağmen gerekli tedbirler alınmadı.”

‘AKP’NİN DERDİ HALKIN GÜVENLİĞİ DEĞİL, YANDAŞLARIN RANTIDIR’

AKP iktidarının derdinin halkın can güvenliği değil, yandaşının korunması, güvenliği ve rantı olduğunu belirten Günay şunları ifade etti: “Derik, Mazıdağı, Diyarbakır, Mardin arası sadece Eti Bakır tırlarının yol güvenliği için kontrol noktalarının oluşturulduğunu, özel tren hatlarının oluşturulduğunu herkes biliyor. İhmaller ve yandaş koruma politikası olarak sayabileceğimiz çok örnek var. Bu cinayetlerin faili ve sebebi, bu katliam gibi kazanın sebebi Cengiz Holding'dir, AKP iktidarının kendisidir. Bizler ilk andan itibaren oradaydık. Büyük katliam, cinayet dosyalarında olduğu gibi AKP iktidarının ilk yaptığı şey yayın yasağı getirerek hakikatlerin üzerini örtmek. Gerçekler ortaya çıktıkça, gizlemeye çalıştıkları suç ortaklığı ortaya çıktıkça, yaptıkları ilk iş yayın yasağı almak oldu. Bu yayın yasağı mağdurları korumak için alınan bir yayın yasağı değil.”

‘HAKİKATLERİN ÜZERİNİ ÖRTMEYE ÇALIŞTI’

Yayın yasağını, “Cengiz Holding'i ve yandaşını korumaya yönelik” olarak değerlendiren Günay, “Çünkü ihmaller silsilesinin ortaya çıkmasını engellemek istediler. İktidar ve yandaşları bundan rahatsız oldular. Bir suçluluk psikolojisiyle suç işleri bakanını olay yerine göndererek her zamanki gibi hakikatlerin üzerini örtmeye çalıştılar. Yani AKP iktidarı kendi suç içişleri bakanını gönderdiği her yerde bir şeyler gizlenir, gerçeğin üzeri örtülür” dedi.

Ama halkın da kendilerinin de bunun üzerinin örtülmesine izin vermeyeceklerini belirten Günay, “Bu katliamın gerçek failleri hesap verene kadar mücadele etmeye, onlarla birlikte mücadele etmeye ve acılarını paylaşmaya devam ediyoruz. Gerçeklerin üzeri ne kadar örtülmeye çalışılsa da her hakikat açığa çıkar, toplumu aydınlatır. Hele hele mücadele ve bir toplumun kararlılığı ile bu süreç hızlanır” diye konuştu.

‘İKTİDARIN YIKICI ZİHNİYETİ’

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay toplantıda şu konulara değindi:

“Ülkeyi yaşanamaz hale getiren, yıkımlara, facialara davetiye çıkaran bu iktidar varlığını sürdürmek için her yerde aynı yıkıcı zihniyeti hayata geçirmeye çalışıyor. İktidarın Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları sürüyor ve bizler de Suriye’deki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. 2011 yılından itibaren kesintisiz bir şekilde Suriye’deki savaşı destekleyen hatta besleyen iktidar ilk kez Esad’la görüşmekten, diyalogdan bahsediyor.

DİYALOGDAN YANAYIZ

Biz elbette parti olarak bütün sorunların diyalog ve müzakere ile çözülmesinden yanayız. Ancak iktidarın amacının gerçekten müzakere ve diyalog olmadığının da farkındayız. Bu diyalog teklifinin gerekçeleri bir yana gelinen aşamada Esad’ın yeniden muhatap alınması, Saray’ın ve ona bağlı çetelerin Suriye’deki savaşı kaybettikleri anlamına da gelmektedir.

SARAY’DA ÇEKİLEN FİLM ABSÜRT BİR KOMEDİYE DÖNÜŞTÜ

Yani Saray’dan çekilen ‘Esad’ı devirmek’ adlı korku/macera filminin finali absürt bir komediye dönüşmüştür artık. Şam Emevi Camii’nde namaz kılma vaadiyle başlayan süreçte sistem muhalefetini de arkasına alarak özellikle her seçim öncesindeki operasyonlarıyla şov ve hamasetten beslenen iktidar, bugün itibariyle Türkiye’yi milyonlarca mülteci ile karşı karşıya bırakmıştır.

KÜRDÜ TASFİYE OPERASYONUNUN YOLLARINI ARIYOR

Bu maceraperestliğin ve ihvan rejimini Suriye’de hakim kılma girişimlerinin bedelini milyonlar çok ağır ödedi ve halen de ödüyor. Ancak Saray rejimi, geniş bir Ortadoğu coğrafyasını etkileyen bu yıkımdan ders almamış olacak ki, Esad’la diyalogun yine Kürtsüzlük temelinde gerçekleşebileceğine ilişkin çözümsüz bir politikada ısrar ediyor. Saray rejimi, önce IŞİD eliyle yapamadığı, daha sonra bizzat kendisi Suriye topraklarına girerek gerçekleştirmek istediği Kürtleri tasfiye operasyonunu bu kez diyalog ve müzakere adı altında Esad rejimi ile ortaklaşarak ya da Esad’a devrederek gerçekleştirmenin yollarını arıyor.

TEK HEDEFLERİ KÜRTLERİ STATÜSÜZ BIRAKMAK

Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm perspektifi bulunmuyor. Tek hedefi Kürt karşıtlığı ve Kürtlerin statüsüz bırakılmasıdır. İşgal ettiği, kendine bağlı güçleri yerleştirdiği tüm alanlardan çekilmesinin şartı olarak ön plana çıkaracağı temel şey Kürtlerin sahip olduğu hakların geri alınmasıdır. Bu da bir çözüm siyaseti değil, pazarlık ve şantaj politikasıdır. Rejim açısından Türkiye, Suriye’nin birçok bölgesinde işgal gücü bulunduran bir ülke. Hatta Suriye rejimine göre Türkiye’nin desteklediği tüm silahlı gruplar terörist. Buna rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bulundukları bölgelerden çekilip çekilmeyeceklerini açıklamadan, bu konuda bir değerlendirmede bulunmadan, kendince muhalefet olarak gördüğü, ancak kontrol ettikleri yerlerde birçok insanlık suçunu işlemiş bu grupları Şam yönetimiyle barıştırmaktan söz ediyor.

SURİYE VE ROJAVA’YI İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK

Türkiye’nin önceliği Kürtleri statüsüz bırakmak için, Rejim ile ilişki geliştirmek. O yüzden kendilerine bağlı grupları rahatlıkla bırakabilir ancak bunun yaratacağı sorunlar olacak. Açıklamalarla zemin yoklamaya çalışıyor. Yine rejim ile anlaşmalı bir tampon bölge oluşturup bir kısım mülteciyi oraya yerleştirmek diğer bir hedeftir. Bu yüzden ne kadar barıştan söz etse de Türkiye’nin temel siyaseti Suriye ve Rojava’yı istikrarsızlaştırmak, işgal ve yeni saldırılara zemin hazırlamaktır. Tüm eylemleri ve planları buna yöneliktir.

TEK ÇÖZÜM TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEN ÇIKMASIDIR

En doğru siyaset Suriye’deki çözümü Suriyeli halklara bırakmak. Türkiye bu pozisyona çekilirse ancak çözüme hizmet eder. Pazarlık, şantaj ve Kürt düşmanlığı bir çözüm siyaseti olamaz. Türkiye’nin Suriye’de bir çözüm ve barış derdi varsa yapması gereken tek şey Suriye topraklarından çıkmaktır, kendisine bağlı gruplara verdiği destekten vazgeçmektir. Her gün sivillerin SİHA saldırıları ile katledildiği, kaçırıldığı, malların yağmalandığı, demografik yapının değiştirildiği, cinayetlerin gerçekleştirildiği bölgelerde sorumluluğu olan bir iktidarın, diyalog ve müzakere arayışı olsa olsa bu suçların daha derinleştirilmesine neden olacaktır.

SURİYE HALKININ İRADESİ TANINMALI

HDP olarak Suriye’de yabancı güçlerin herhangi bir müdahalesi olmaksızın kendi aralarında siyasi ve kalıcı bir çözüm için doğrudan görüşmelerini savunduk ve savunmaya devam ediyoruz. Savaş suçu işleyenler hariç ülkelerini terk etmiş tüm Suriyelilerin kendi memleketlerine güven içinde dönmelerini sağlayacak bir çözüm mümkündür. Savaş suçu işleyen çetelerin ise bulundukları ülkelerde derhal yargılanmaları sağlanmalı ve örgütlerinin lağvedilerek bölgesel silahsızlanmanın önü açılmalıdır. Saray rejiminin taktiğiyle Suriye tarafına 3 adam gönderip, oradan Türkiye tarafına 5 füze attırarak savaş ya da müdahale bahanesi yaratmanın ve bu asılsız iddialarla Suriyeli Kürtleri ‘terörist’ ilan etmenin ucuzluğuna başta ana muhalefet olmak üzere kendisine ‘demokrat’ diyen kimse kapılmamalıdır. AKP-MHP’nin her ‘terörist’ ya da ‘düşman’ dediğine muhalefetin de sorgusuz sualsiz uyması, bu ülkenin barış ve istikrar umutlarını gölgelemektedir. HDP olarak nasıl ki Türkiye’de Kürt Sorununa siyasi çözüm temelinde yaklaşıyorsak, Suriye’de de müzakerelerle siyasi ve kalıcı bir çözümden yanayız. Bu ilkeli duruşumuzu her zaman ve her yerde savunmaya devam edeceğiz.

BİZ HALKIMIZLA AYNI GEMİDEYİZ

Değerli arkadaşlar bütün bunlar Türkiye’de yaşanan sorunları her geçen gün daha da derinleştiriyor. Ne zaman bir siyasal ya da ekonomik kriz çıksa yönetenler halkları birlik ve beraberliğe davet eder ve “boğulma” korkusuyla kendilerine destek vermeye çağırırlar. Bu dünyanın her yerinde bilinen klasik bir iktidar taktiğidir. Erdoğan da yine tüm ülkeyi batıran kendisi değilmiş gibi herkesten sabırlı olmasını istedi ve “aynı gemideyiz” dedi.

Biz seninle aynı gemide değiliz. Biz halkımızla aynı gemideyiz. Soruyoruz: Bu ülkeyi 20 yıldır yöneten kim? Bütün siyasetini toplumu ayrıştırmak, kutuplaştırmak, bölmek için kullanan kim? Hazineden döviz garantili milyarlarca dolar ve euroluk ihale alanlarla, toprağını işlemek için sürekli borçlanan, tohum, gübre, elektrik fiyatları altında ezilen yoksul köylüler aynı gemide mi?

NASLAR BANKALARA İŞLEMİYOR MU?

Bizler ise halklarımızın gemisinin batmasına, su almasına asla izin vermeyeceğiz. Hep birlikte, el ele, omuz omuza vererek bu gemiyi limana sakince yanaştıracağız. Çünkü bu liman AKP’nin talimatıyla hareket eden Merkez Bankası’nın faiz manipülasyonlarıyla yürümez. Dokuz ay önce “Bir Müslüman olarak ‘naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim, hüküm bu” diyen Erdoğan’a soruyoruz: yüzde 13 Merkez Bankası, yüzde 25 banka faizlerinde nas işlemiyor mu? Hüküm, paradan para kazanan bankalar için geçerli değil mi?

İHTİYACI OLANLAR İÇİN FAİZİ SIFIRA İNDİRELİM

Gerek KOBİ’ler gerekse de vatandaşlar bakımından ihtiyacı olanlar için faizi sıfıra indirelim. Geçmişte çekilen kredilerin faizlerini silelim. Ana paraları, uzun vadeli şekilde yapılandıralım. Nas da, insanlık da, vicdan da faize karşı, yandaşa karşı halkı savunmaya çağırıyor.

Memleketi ve ülkeyi batıranlar şimdi panik halde kendilerini kurtarmanın arayışındalar. Geçtiğimiz günlerde Erdoğan ve kurmayları olağanüstü “seçim zirvesi” yaptılar. Gerçi toplantıya çağrılanların bile haberi yoktu, çünkü Saray fena halde sıkışmış veya panik içinde. O zirveye “seçim zirvesi” dediler ama aslında zirve ‘Memleketi batırdık, filikalarla nasıl kendimizi kurtarırız’ zirvesiydi.

AKP’NİN SEÇİM ZİRVESİ, İKTİDARDAN DÜŞTÜĞÜ ZİRVE OLARAK TARİHE GEÇECEK

Bütün anketler Türkiye toplumunun, ülkeyi felakete sürükleyen bu zihniyetten uzaklaştığını ve AKP’nin toplum desteğini kaybettiğini gösteriyor. Kendi yandaşları bile her gün güç kaybettiklerini anket sonuçlarıyla önlerine koyuyor. İşte zirveyi bu korku ve panikle yaptılar. Ama korkunun ecele faydası yok, iktidar miadını doldurdu, onlar 40 bin zirve yapsalar da toplumu kandıramayacaklar, felaketlere sürükledikleri toplumdan rıza alamayacaklar. Gidişleri yaklaştı ve bu zirve aynı zamanda AKP’nin bu ülkenin yakasından düştüğü, kaybettiği zirve olarak tarihe geçecek. Bu da kendiliğinden olmayacak, biz gerçekleştireceğiz. Bunu örgütlü gücümüzle yapacağız, ittifaklarımızla gerçekleştireceğiz. Bugün eş genel başkanlarımızın katılımıyla İstanbul’da partimizin de dahil olduğu ittifak toplantısı gerçekleştiriliyor. Bu toplantıda ittifakın ilkeleri netleştirilecek, çalışma esasları ve birliktelik hukuku belirlenecek ve toplantıdan çıkacak sonuç üzerinden önümüzdeki günlerde bir deklarasyonla toplantıdan çıkan sonuçlar kamuoyuna deklare edilecek.

SAVAŞA KARŞI 1 EYLÜL’DE ALANLARDA OLACAĞIZ

Bizler alanlarda tekrar halkımızla birlikte mücadele etmeye, savaş politikalarına karşı milyonlarla etkinlik halinde olmaya devam edeceğiz. Savaş ve tecride karşı 1 Eylül’de alanlarda olacağız. ‘Savaş kaybettirir, barış kazandırır’ şiarıyla gerçekleştireceğimiz 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliklerine güçlü bir şekilde katılmaya çağırıyoruz. 1 Eylül'de Van’da Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan’ın, Şırnak'ta ise Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar’ın katılımıyla mitingler düzenleyeceğiz. Her yerde de emek, demokrasi güçleri ile alanlarda olacağız. Savaşa karşı sesimizi yükselteceğiz, çünkü savaş kaybettirir, barış kazandırır.”

Yorumlar (0)
19
açık