Eşbaşkanlardan ortak tepki: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması demokratik siyasete darbedir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bileşen partilerin kadın eş başkanları DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararını “demokratik siyasete darbe” olarak nitelendirdi.

Politika 25.07.2022, 14:46
Eşbaşkanlardan ortak tepki: Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması demokratik siyasete darbedir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bileşen partilerin kadın eş başkanları DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararını “demokratik siyasete darbe” olarak nitelendirdi.

HDP İstanbul İl Örgütünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Buldan, yarın TBMM’de Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nun Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığına dair toplanacağını anımsatarak, şunları söyledi:

“Karma Komisyondan çıkacak sonucu tahmin edebiliyoruz. Özellikle HDP ve HDP milletvekilleri hakkında ortaya atılan bütün iddialara yönelik olarak komisyonlar hep aynı kararı aldılar. Yarın da çıkacak olan kararın Türkiye’nin demokrasisine, adaletine ve vicdanına ters olacağını bekliyoruz.

Hemen hemen her gün Türkiye’nin birçok yerinde neredeyse 3 kadın katledilirken TBMM toplantı kararı almaz. Halk işsizlikten, sefaletten kırılırken TBMM toplanma kararı almaz. Ormanlar cayır cayır yanarken, ciğerlerimiz yanarken Meclis’in ruhu bunu duymaz, toplantı kararı almaz. Zaxo bombalanırken ve siviller tıpkı Roboski'de olduğu gibi katledilirken Meclis herhangi bir toplantı kararı almaz. Ama söz konusu HDP ve HDP’li vekiller olduğu zaman bir talimat doğrultusunda Meclis toplanma kararı alır, siyasetçiler bir araya gelir ve ismi geçen HDP’li veya Kürt siyasetçi hakkında hukuksuz kararlar almaya devam eder.

Yarın yapılacak toplantı da demokratik siyasete yönelik bir darbe niteliğinde olacaktır. Dolayısıyla Meclis’in iradesine, halkların iradesine, Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmediğimizi, kabul etmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Vesayetçi bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu herkes biliyor. Türkiye’nin bütün kurumlarına, yargısına, parlamentosuna, hukukuna, basınına, bütün kurumlarına vesayet uygulayan iktidar partisinin yarınki toplantıda da vereceği kararın vesayet anlamına geldiğini; hukukun çiğneneceğini, halkların iradesinin hiçe sayılacağını ifade etmek istiyoruz.

Buradan hem partim adına hem de arkadaşlarım adına yarın toplanacak komisyona bir çağrı yapıyorum: Bu darbeden vazgeçin, parlamentonun iradesine saygı duyun, halkların iradesine saygı duyun. Diyarbakır halkının seçmiş olduğu bir milletvekili olan Saliha Aydeniz’in iradesine saygı duyun.1994’te DEP milletvekilleri Çiller hükümetinin emri ve talimatıyla parlamentodan atılmıştı. Çiller başarılı olmamıştı siz de olamayacaksınız. Çünkü biz demokrasiye inanan, barışı savunan ve gittikçe bu alanda büyüyen ve gelişen bir partinin mensupları olarak, gördüğünüz gibi bu dayanışmayla, bu birliktelikle bu ülkeye barışı da demokrasiyi de insan haklarına saygıyı da seçilmişlere saygıyı da yerleştirene kadar mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.”

“AKP SALDIRILARI BAŞARILI OLAMADI”

SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce de bir kez daha doğaya, kadına, Kürt halkına, emekçiye düşman bir iktidarın baskıcı ve hukuksuz bir politikasıyla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Birlikte HDP’de çalışma yürüttüğümüz, Kürt halkının ve Diyarbakır halkının iradesi olan Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması ile karşı karşıyayız. Evet, hepimiz birliyoruz ki AKP-MHP iktidarı her geçen gün kendi iktidarını sürdürmek için her alanda emekçilere, kadınlara ve ezilenlere baskılarını artırarak devam ediyor. Bu baskıların en büyük boyutunu da HDP ve HDP’nin bileşenlerine ve ittifak güçlerine yapıyor. Çünkü iktidar da görüyor ki 2015’ten beri iktidarın faşizmi kurumsallaştırmasına karşı en ön saflarda HDP’li vekiller var. Kadın cinayetlerine karşı, İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına karşı eylemlerde bütün ezilen ve emekçilerin yanında HDP’li vekiller var. Bu yüzden bu saldırını dozu böyle ve her gün başka vekillerimizin dokunulmazlıklarına ve iradelerine bir saldırı var. Bugüne kadar gördük ki AKP’nin bu saldırıları asla başarılı olmadı. Onlarca vekil arkadaşımız cezaevinde olmasına rağmen, yüzlerce binlerce yoldaşımız tutuklu olmasına rağmen asla demokrasi mücadelesinden, halkların kardeşliği, barış ve emek mücadelesinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.”

“BU MÜCADELE HER KOŞULDA BÜYÜYECEK”

SODAP Eş Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, “Bu ülkede barışın, demokrasinin, emeğin haklarının, kadınların eşit özgür yarınlarının savunması için bu mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz. Ne verilmiş tezkereler ne sınır ötesi tezkereler bu mücadelenin önünü kesmez. Faşizmin olduğu her yerde direniş haktır. Halkların geleceğinin kurulması için el ele vermeye, mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz. Komisyona bir kez daha çağrı yapıyoruz; demokrasinin, halkın iradesinin önünde duramazsınız. Bu mücadele her koşulda büyüyecek. Biz bu mücadelenin neferleri olarak, her alanda bunun taşıyıcısı olarak bunu yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

“HALKLARIMIZIN SEÇİLMİŞ İRADESİNİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ”

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, “Eşitlik, özgürlük, adalet adına her gün konuşan, Kürt halkına Diyarbakır’dan Van’a çağrılar yapmaya devam eden, Gezi tutsaklarımızın serbest bırakılması için mitinglerde konuşmayı sürdüren muhalefet odakları, o gün orada bir polisi mağdur ilan ederek bir devrimci kadına, bir vekile, bir siyasi partinin eş genel başkanına yapılan karşısında yan yana dizilmişlerdir. Bu tablo meselenin esas yanıdır. Biz buraya seslenmek istiyoruz. Burası etrafında bütün muhalefet odaklarına seslenmek istiyoruz. Bugün Saliha Aydeniz vekilimizi, onun Meclis’teki varlığını, onun Kürt halkının siyasi bir iradesi ve halklarımızın seçilmiş iradesi olarak parlamentodaki varlığını hep birlikte savunmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“AKP, AYDENİZ’İN VEKİLLİĞİNİ DÜŞÜREREK ZAFER KAZANMAK İSTİYOR AMA BAŞARAMAYACAK”

Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, şöyle konuştu:

“Her türlü bedeli ödemekten asla çekinmediği için bugün de AKP faşizmi DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’e yönelik bu saldırganlığıyla savaş çığırtkanlığını daha da yükseltmek, Kuzey ve Doğu Suriye’de, Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içinde örneğin Zaxo’daki katliamı meşrulaştırmanın bir yöntemi olarak halkların, kadınların, Kürtlerin, lubunyaların Meclis'teki sesini ve sözünü durmadan ifade eden Aydeniz’in vekilliğini düşürerek zafer kazanmak istiyor. Bugün hiçbir yerde zafer kazanamayan AKP-MHP faşizmi sokaktan gelen, halkın içerisinden gelen HDP ve bileşenlerinin hiçbir eş başkanı ve sözcüsünün vekilliğini düşürerek yenemeyecektir. Saliha yoldaşla kız kardeşleri olarak yan yana mücadele edeceğiz. Meşru olmayan bir süreç yürütülüyor ve bu meşru olmayan süreci sandıkla değil mücadelemizle sonlandıracağız. Daha iyi bir yaşam hayali kuran herkes için yarın bir milat olacaktır. Faşizmin mücadele tarihimize düştüğü notlardan biri olacaktır. Kürt kadınların ve halkının sözcüsü olan Saliha Aydeniz’i yenemeyeceksiniz.”

“AYDENİZ KARARI AKP VE MHP’NİN KARANLIK YÜZÜNÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Ayşe Erdem de “Saliha Aydeniz irademizdir, 6 milyon seçmenin, kadınların, sosyalistlerin, Kürt halkının iradesidir. Yarın karma komisyonda alınacak kararın sonucunu bugünden biliyoruz. Daha önce gördük örneklerini ama bugünden söyleyelim bu kararı tanımayacağımızı. Saliha Aydeniz’in yanında olduğumuzu ifade etmek isterim. Saliha Aydeniz demokrasi ve barış mücadelesi veren bir kadındır. Aydeniz hakkında verilen bu karar AKP ve MHP iktidarının karanlık yüzünü bir kez daha göstermiştir. Bu kadınların seçme seçilme hakkına, siyaset yapma haklarına, söz söylemelerine tahammül edemeyen bir iktidarın kararıdır. Bunu daha önce gördük, bir kez daha aynı şeyin olmaması için çağrı yapıyoruz. Saliha Aydeniz irademizdir” dedi.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu