Erdoğan, Efes-2022 tatbikatında Yunanistan'ı uyardı: ‘Aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın Efes 2022 tatbikatında konuştu: "Yunanistan'ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz."

Politika 09.06.2022, 15:23
Erdoğan, Efes-2022 tatbikatında Yunanistan'ı uyardı: ‘Aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz’
© Cumhurbaşkanlığı sitesi

TSK'nin en büyük tatbikatı olarak tanımlanan Efes-2022 tatbikatı, İzmir Seferihisar'da 37 ülkeden görevlendirilen birlik ve unsurla, 1100'ü yabancı yaklaşık 11 bin personelin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Tatbikatın son gününde (Seçkin gözlemci günü) faaliyetlerinin ikinci bölümü, Erdoğan ve beraberindeki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tatbikat alanına gelmesinin ardından başladı.

Açıklamalarda bulunan Erdoğan, Yunanistan'ın adaları silahlandırması tartışmaları ve uzun süredir devam eden Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı tartışmaları üzerine konuştu. Erdoğan, "Yunanistan'ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bazı Yunan siyasetçiler dünyada eşi benzeri görülmemiş bir pervasızlıkla gerçeklikten uzak, akla, mantığa, hukuka aykırı söz ve eylemlerle gündem olmaya çalışıyorlar. Halbuki bu tür konuların iç politikaya yönelik şımarıklıkları kaldırmayacak kadar hassas olduğunun ve ağır sonuçlar doğurabileceğinin sayısız örneği önümüzde durmaktadır. Ülkelerinin kaynaklarını enerjilerini ve vakitlerini asla güçlerinin yetmeyeceği hayallerle heba edenler tarih önünde bunun hesabını mutlaka verecektir.

'ŞAKA YAPMIYORUM, CİDDİ KONUŞUYORUM'

Bu vesileyle bir kez daha Yunanistan'ı gayri askeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası anlaşmalara uygun davranmaya davet ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Özellikle bu millet kararlıdır ve bu millet bir şeyi söylerse ardını da takip eder. Doğu Akdeniz'de ülkemiz ana karasına 2 kilometreden daha az, Yunanistan'a ise 600 kilometreden daha fazla mesafedeki Meis Adası için 40 bin kilometrelik deniz yetki alanı talep etmenin anlamını uluslararası camianın takdirine bırakıyoruz.

Gayri askeri statüdeki adaların çeşitli tatbikatlara dahil edilerek NATO ve üçüncü taraf ülkelerin de bu hukuksuzluğa alet edilmeye çalışılması sonu felaketle bitecek bir çabanın ötesinde bir anlama sahip değildir. Sayın Miçotakis heralde adalara turistik çıkarma yapıyor. Bununla bir yere varmak mümkün değil. Türkiye kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemez ama kendi hakkını hukukunu da kimseye çiğnetmez.

'YUNANİSTAN’I AKLINI BAŞINA ALMASI KONUSUNDA İKAZ EDİYORUZ’

Yunanistan'ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz. Türkiye Ege'de haklarından vazgeçmeyeceği gibi adaların silahlandırılması konusunda uluslararası anlaşmaların tanıdığı yetkileri kullanmaktan geri durmayacak."

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu