Erdoğan'dan anayasa teklifi açıklaması: 'Muhalefet için bir turnusol kağıdı olacağına inanıyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP’nin anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak, "Muhalefet için bir turnusol kağıdı olacağına inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.

Politika 02.11.2022, 14:27
Erdoğan'dan anayasa teklifi açıklaması: 'Muhalefet için bir turnusol kağıdı olacağına inanıyorum'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında güncel gelişmeleri ve anayasa değişikliği planlarını değerlendirdi.

AKP’nin anayasa değişikliği teklifini Meclis’te grubu olan siyasi partilerle görüştükten sonra teklife nihai halinin verileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhur İttifakı olarak, MHP yetkilisi arkadaşlarımızla, arkadaşlarımız şu anda görüşmelerini yapacaklar ve bu görüşmelerden sonra inşallah bugün tamamlanacak görüşmelerin akabinde teklifimize nihai halini verip meclise sunacağız" dedi. Erdoğan, "Bu teklifin başörtüsü meselesini bir daha açılmamak üzere milletimizin gündemimizden çıkarmak yanında muhalefet için de bir turnusol kağıdı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

ANAYASA TEKLİFİ İÇİN HALKOYLAMASI

Anayasa değişikliği için halk oylaması dahil diğer adımları düşündüklerini de belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup konuşmasından satır başları şöyle:

"Anayasa değişikliği teklifinin geniş bir mutabakatla hayata geçmesini arzu ediyoruz. Bu mutabakat olmazsa halk oylaması dahil diğer adımları da atmaya da biz AK Parti olarak hazırız. Milletimizin hakemliğinden korkmadık. Meclis'te gerekli çoğunluk olmazsa son söz milletimize ait olacak."

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesine de değinen Erdoğan, "Dün Putin ile görüştüm, bugün Zelenskiy ile de görüşeceğim. Rusya-Ukrayna krizinde ülkemizin yaptığı dengeli politikayı eleştirenler, şimdi ülkemizi örnek alıyor" diye konuştu. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le dün yapılan görüşme sonrasında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı arayarak 'bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini belirtti'" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümete yönelik uyuşturucu eleştirilere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimyevi bir uyuşturucu olan metamfetamin; bunu gayet iyi biliyormuşsun galiba. Öyle bir şeyler duydum. Bu bela ile dünyanın tamamının başı dertte. Ama biliyorum ki senin de başında dertte. Türkiye geçtiğimiz yıl 5,5 ton bu yılın ilk on ayında 12 ton bu uyuşturucudan yakalayarak mücadeleyi en üst seviyede yürüten ülkeler arasında yer almıştır. Bay Kemal, ne yaptığımızı öğrendin mi? Bunları biz yapıyoruz" dedi.

Yorumlar (0)