Engelliler Konfederasyonu, HDP’yi ziyaret etti

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı ve konfederasyon yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Politika 19.08.2022, 17:02
Engelliler Konfederasyonu, HDP’yi ziyaret etti

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Mustafa Özsaygı ve konfederasyon yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Engelliler Konfederasyonu heyetini; HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran karşıladı.

Özsaygı, “Her ne kadar bir demokratik kitle örgütü olsak da bu ülke bizim, 85 milyonun. Bu ülkenin çözülmesi gereken sorunları çözülmeden bizim sorunlarımızın çözüleceğine inanmıyoruz” dedi.

Özsaygı şöyle devam etti:

“Bizim dışımızdaki bütün toplumsal kesimlerin problemlerini birlikte çözebilmek için nasıl bir çalışma yapmalıyız, nasıl bir yöntem takip etmeliyiz? Tüm kesimlerin bu konuda biraz kafa yormaları gerekiyor. ‘Ben sorunlarımı çözeyim, başkası çözülsün çözülmesin beni ilgilendirmez’ mantığı hiç kimseyi şimdiye kadar bir yere götürmemiştir. HDP’nin bu konudaki çözüm önerilerini, bu problemlerin teşhisini çok kıymetli buluyorum. Özellikle engellilerin, işsizlerin, çalışanların, kadınların, gençlerin, inanç gruplarının, çeşitli toplum kesimlerinin ayrımsız bir şekilde problemlerinin çözümüyle ilgili ortak çalışma yapması gerekir. Biz buna çok kıymet veriyoruz. Sizlerin özellikle bizim alanla ilgili çalışmalarınızı gıptayla takip ediyoruz. Bu konuda üzerimize düşen bir şey varsa bunun gereğini yerine getirmek ve içinde olmak istiyoruz. Özel de engellilerin sorunlarının çözümü için Meclis'e taşınması amacıyla birkaç maddeyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Sizler, bizler ve 85 milyonun temsilcisi olan kesimlerle sorunların çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunmak istiyoruz.”

SANCAR: TOPLUMSAL KESİMLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Mithat Sancar ise şunları söyledi:

“Bizim engellilik politikamızın temelinde bu sağlamcılık ideolojisini reddetmek yatıyor. Biz bunu resmi ideolojinin bir yansıması olarak görüyoruz. On yıllardır tekçi anlayışın bir yansıması tek zihin, tek beden politikasıdır. Yani bütün politikaları ve toplumsal düzeni bir tek modele, bir tek tipe göre düzenleme anlayışıdır. Dolayısıyla herkesi bu sağlamcılık ideolojisinin içine yerleştirmeye çalışıyorlar biz de bunu reddediyoruz. HDP bu ilke üzerine kuruludur; yani tekçiliği reddetme, bütün farklılıkları görme ve eşit hak temelinde bütün farklılıkların bir arada yaşamasını sağlamadır.

Bu iktidar da önceki iktidardan farklı bir yol izlemiyor. Bu iktidarın çok dikkat çekici başka bazı yanları da var. Bizler engellilik meselesini bir toplumsal siyasal mesele olarak görüyoruz. Sadece bireylerin eksikliği ve muhtaçlığı üzerine bir mesele olarak kuruldukça bu, milyonlarca engelliyi aileleriyle birlikte izole eden ve eve kapatan vahim bir sonuç doğuruyor. Ötekileştirilenler grubu içinde engelliler genellikle sayılmaz. Daha çok büyük politik özneler sayılır ama en çok ötekileştirilen grupların başında engelliler geliyor. Bu ötekileştirme politikalarına karşı eşit yurttaşlık ve hak temelli toplumsal güvence politikalarını savunuyoruz. Bizim engelliler meselesine yaklaşımımız bir sosyo-politik model çerçevesinde. Bir demokrasi ve insan hakları meselesi olarak görüyoruz. Ancak bütün ötekileştirilenlerin, mağdur edilenlerin ortak mücadelesiyle bu sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz.”

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu