EMEP: 'İddialar soruşturulsun, sorular cevapsız kalmasın'

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, IKBY'de yürütülen operasyonlardaki kimyasal silah iddialarıyla ilgil, "Konunun uzmanları ve bağımsız heyetlerce incelemeler yapılmalı ve sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır.” açıklaması yaptı.

Politika 22.10.2022, 12:49
EMEP: 'İddialar soruşturulsun, sorular cevapsız kalmasın'

Irak Federe Kürdistan Bölgesinde yürütülen operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar tartışılıp, bu konuda da TTB Başkanı Prof Dr. Şebnem Korur Fincancı hedef tahtasına konulurken, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan yaptığı yazılı açıklamada, iddiaların ve sorunların yanıtlanmasını istedi. 

Gürkan yaptığı açıklamada, "Hükümet yetkilileri iddiaları soruşturmak ve objektif bilgi vermek yerine yine tehdit söylemlerine başvurmaktadır” denildi.  “AKP sözcüsü Ömer Çelik ve MSB “kimyasal silah” iddialarını yalanlarken, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da Azerbaycan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada iddialara cevap vermek yerine TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı hedef almış ve iddiayı gündeme getirenleri tehdit etmiştir” denilen açıklamada “Erdoğan daha da ileri giderek 'komünizmle mücadele' doktrini günlerinin refleksiyle komünizme ve komünistlere de laf etmekten geri durmamıştır” dedi.

'İDDİALAR CİDDİYETLE SORUŞTURULSUN'

Yapılması gerekenin iddiaları soruşturmak, bağımsız heyetlerin incelemesinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmak ve soruları cevapsız bırakmamak olduğunun belirtildiği açıklamada “Kimyasal silah uluslararası hukuk ve devletlerin altına imza attığı sözleşmelerde de ciddi karşılığı olan bir suçtur. İddialar ciddiyetle soruşturulmalı, konunun uzmanları ve bağımsız heyetlerce incelemeler yapılmalı ve sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır” denildi

Yorumlar (0)