Deniz Poyraz, katledilişinin 1. yılında İzmir'de anıldı

HDP İzmir il binasına düzenlenen silahlı saldırı sonucu katledilen Deniz Poyraz, İzmir’de anıldı.

Politika 17.06.2022, 16:22
Deniz Poyraz, katledilişinin 1. yılında İzmir'de anıldı

HDP İzmir il binasına düzenlenen silahlı saldırı sonucu katledilen Deniz Poyraz, İzmir’de anıldı.

HDP İzmir il binasında düzenlenen anma programına Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, babası Abdullah Poyraz, Barış Anneleri, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Merkezi Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcüsü Mahfuz Güleryüz, milletvekilleri, İzmir İl Eşbaşkanları Berna Çelik, Vedat Çınar Altan, il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan anmada Deniz Poyraz’ın hayatını anlatan bir sinevizyon gösterildi. Serpil Kemalbay, yaptığı konuşmada, Deniz Poyraz’ın “örgütlü bir faşizm ve kötülükle” katledildiğini belirterek, “Burası Türkiye’nin 3’üncü büyük metropolü, Türkiye’nin 3’üncü büyük partisine karşı yürütülen fütursuz bir saldırı. Şimdiye kadar partimize, Kürt halkına ve devrimcilere yönelik pek çok saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıyla faşist iktidarın kendi bekasını sürdürmek istediğini biliyoruz” dedi.

Kemalbay, katliamın esas sorumlusunun HDP’yi kriminalize ederek katillere hedef gösterenler olduğunu vurguladı.

Mezarlıkta yapılan anmada ise anne Fehime Poyraz yaptığı Kürtçe konuşmada, “Deniz Poyraz sadece benim kızım değil Kürt halkının evladıdır, halkını seviyordu” dedi.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu