CHP’li Kaya: KPSS iptal edilmelidir

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS’nin iptal edilmesi gerektiğini belirterek, “Kamuoyunda yükselen tepkilerin önüne geçmek için tiyatro oynanmasına asla izin vermeyeceğiz. KPSS mağdurlarının haklarını her platformda takip edeceğiz” dedi.

Politika 03.08.2022, 15:57 03.08.2022, 15:59
CHP’li Kaya: KPSS iptal edilmelidir

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, KPSS’nin iptal edilmesi gerektiğini belirterek, “Kamuoyunda yükselen tepkilerin önüne geçmek için tiyatro oynanmasına asla izin vermeyeceğiz. KPSS mağdurlarının haklarını her platformda takip edeceğiz” dedi.

Kaya, TBMM’de yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün görevden alındığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak bu yetmez! Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de görevden almalıdır. Diğer sorumluları da görevden almalıdır. Önceki dönem soruların çalınmasından sorumlu olan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’i cansiperane savunan Erdoğan’ın, MHP’ye yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Halis Aygün'ü hızla görevden alınmasının da dikkatle takip edilmesi gerekir.

Bir ay önce ÖSYM’de işyeri sendika temsilcisi ve 432 kişinin görev yeri neden değişti?

Bundan yaklaşık bir ay önce ÖSYM Başkanlığı, 2022 KPSS öncesi yine çok hızlı bir şekilde ÖSYM’de çalışan 432 kişinin görev yerini değiştirmiş. Hızını alamamış işyeri sendika temsilcisinin de yerini değiştirmiş. ÖSYM’de örgütlü olan Tez-Koop-İş Sendikası, işyeri sendika temsilcisinin yerinin Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre değiştirilmeyeceğini söyleyerek itiraz etmiş. Ancak bu itirazı dikkate almamış.

Kanuna aykırı bu uygulamayı da TBMM’ne verdiğim iki ayrı soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve CİMER’e sordum. ÖSYM’de yerleri değiştirilen 432 kişinin yerine kimler getirildi? İşyeri sendika temsilcisinin yeri kanuna aykırı bir şekilde apar topar neden değiştirildi? Neyin hazırlığı yapıldı?”

“VATANDAŞLARIMIZIN ÖSYM’YE GÜVENİ KALMADI”

Vatandaşların ÖSYM’ye güveni kalmadığına dikkat çeken Kaya, şöyle devam etti:

“Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) girecek olan Metin Ünal öğretmenimiz gönderdiği mesajda ‘Ayın 14'ünde ÖABT'ye gireceğiz. Bu kafayla nasıl olacak? Ben her soruyu şüphe ile mi okuyacağım?’ diyerek endişelerini dile getiriyor.

19 Kasım 2022 Cumartesi günü Uzmanlık/Başöğretmenlik Öğretmenlik sınavına girecek olan 602 bin öğretmenimiz de bu sınavın hakkaniyetsiz ve şaibeli sınavın iptal edilmesini talep etmektedirler. Öğretmenlerimizin hepsi uzmandır, uzman öğretmeni yeniden uzmanlık sınavına sokmak kazanılmış hakkın gaspıdır. Bu sınavın da derhal iptal edilmesi gerekir. Şimdi yapılması gereken Devlet Denetleme Kurulu’nun tüm şaibeleri araştırarak, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemleri başlatmalıdır. Şaibeli olan 2022 KPSS iptal edilmelidir. 2022 KPSS'ye giren adaylar da sınavın iptal edilmesini istemektedir. Sorumluların bulunup, hak ettikleri cezayı almaları; KPSS adaylarının da mağdur olmamaları için konuyu çok yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Kamuoyunda yükselen tepkilerin önüne geçmek için tiyatro oynanmasına asla izin vermeyeceğiz. KPSS mağdurlarının haklarını her platformda takip edeceğiz. Hiç kimse endişeye kapılmasın, Abbas yolcu! Gidiyor gitmekte olan, geliyor gelmekte olan…”

Yorumlar (0)
28
az bulutlu