CHP'li Beko: Türkiye-AB ilişkilerini AKP bozuyor

Türkiye-AB ilişkilerinin kötüye gitme nedeninin AKP olduğunu belirten CHP'li Beko, Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin gücünü artıracağını söyledi. AB'nin Türkiye ile sıkı ilişkiye girmesi gerektiğini savunan Beko, CHP iktidarında, Türkiye'nin Avrupa Birliğine gireceğini söyledi.

Politika 08.06.2022, 12:00
CHP'li Beko: Türkiye-AB ilişkilerini AKP bozuyor

Cengiz ALDEMİR

AP Türkiye Raportörü Amor'un Türkiye’de demokratik standartlardaki gerilemenin “kasıtlı” olduğunu savunduğu 2022 Türkiye Raporu’nun büyük çoğunlukla kabul edildiğini açıkladı.

Medyaport.net'e konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Avrupa Parlamentosu raporunda Türkiye'deki mevcut ekonomik durumun "kaygı verici" olarak tanımlandığına dikkat çekti. Beko, Türkiye’nin demokratik standartlardaki gerileme nedeninin Saray yönetimi olduğunu ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine en büyük zararı AKP iktidarının verdiğini söyledi.

‘DIŞ POLİTİKANIN ACİL TAMİRE İHTİYACI VAR’

Türkiye'nin dış politika karnesinin kırık notlarla dolu olduğunu, AKP'nin AB'den kopukluğunun, ABD ve Rusya arasında sıkışmışlığın bir sancısı olarak değerlendiren Beko, iktidara seslenerek, "Bugün Türkiye; uluslararası camiada en yalnız olduğu dönemlerden birini yaşıyor. Ülkenin dış politikası çok savruldu. Türkiye, çok sayıda ülkeyle kavgalı hale geldi. Dış politikanın acil tamire ihtiyacı var" uyarısında bulundu.

‘AB, TÜRKİYE İLE DAHA SIKI İŞBİRLİĞİNE GİRMELİ’

Avrupa'nın, yıllardır Türkiye ile siyasi ve ekonomik alanda daha sıkı iş birliği yapması gerektiğini savunan CHP'li Beko, Türkiye'nin AB üyeliğinin, sadece şartları yerine getirmesine bağlı olmadığını, AB'nin şartlarının da Türkiye gibi büyük bir ülkeyi kabul edebilecek uygunlukta olması gerektiğini söyledi.

‘ERDOĞAN KENDİ ÇIKARI İÇİN HER ŞEYİ YAPAR’

Erdoğan’ın kendi bekası için iç politikayı, partisini ve her konuyu suiistimal ettiğini, bu durumun ise AB ilişkilerini olumsuz yönde etkilediği eleştirisinde bulunan Beko, "AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi çıkarlarına alet etmediği bir şey kalmadı. Çıkarı için her şeyi yapan birisi. Avrupa Birliği konusunu da bilerek suistimal etmeyen devam ediyor. Türkiye hem gümrük birliğinde, hem Avrupa Konseyi üyesi, hem de futbolcuları Avrupa liglerinde top koşturuyor. Avrupa’nın saray yönetimi yüzünden Türkiye’ye ilişkin endişeleri uydurma değil, gerçeklere dayanıyor; ama Türkiye'nin günah keçisi yapılması da bir başka yanlış. Türkiye'nin entegre edilmesi için başka önemli sebepler mevcuttur. Türkiye, Avrupa için genç nüfusu, ülkenin jeopolitik konumu, Türkiye'yi Avrupa için vazgeçilmez bir hâle getirmektedir" görüşünü dile getirdi.

‘TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİ AB'NİN GÜCÜNÜ ARTIRIR’

Türkiye'nin AB'ye dâhil olmasının, Avrupa'nın gücünü artıracağını ve bu nedenle Türkiye'ye yönelik izlenecek siyasetin önemli bir test niteliğinde olduğunu aktaran CHP'li Beko, Türkiye'nin Birlik üyeliğinin, AB'nin küresel anlamda ne tür bir rol üstleneceğini de belirleyecek önemli bir adım olacağını söyledi.

CHP'NİN YOL HARİTASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Biz, Türkiye’nin Avrupa’nın yeniden inşa sürecinde rol alması, katkı sağlaması gerektiğine inanıyoruz" sözlerini anımsatan Beko, partisinin AB yol haritasını şöyle sıraladı:

“*Vize serbestiyesi sürecinin hız kazanması gerekmektedir.

*Türkiye, Yeşil Mutabakatı öncelikli hedef olarak belirlemelidir.

*23. Yargı ve Temel Haklar ve 24. Adalet, Özgürlük ve Güvenlik;

Terörle mücadele yasası, uluslararası hukuk normlarına göre yeniden şekillendirilmelidir.

*Kamuda şeffaflık öncelenmeli, bunun için gerekli altyapı oluşturulmalıdır.

*Kişisel verilerin korunması ve kişisel verilerle ilgili kurulan kurulun tam bağımsız olması sağlanmalıdır.

*Gümrük Birliği’nin modernizasyonu için Türkiye ve Avrupa karşılıklı olarak yükümlülüklerini yerine getirmelidir.

*Enerji güvenliği konusunda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yalnızlaştırılmasının önüne geçecek politika hamleleri yapılması gerekmektedir. *AB ülkeleri GKRY ve Yunanistan güdümünde hareket etmemelidir. Haklı olarak sormamız gerekiyor. Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu’nda Türkiye neden yer almıyor. Türkiye, bu sorunun yanıtını almak zorundadır.

*Mülteci ve sığınmacı konusunda Türkiye sığınmacıları tutmak zorunda olan bir ülke konumuna sokulmamalıdır.”

‘TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ EŞ DÜZEYDE OLMALI’

İktidarı, AB ile para karşılığı Suriyelileri Türkiye’de tutma anlaşması yaptığını ve demokrasi, özgürlük, adalet gibi AB değerlerinde yaşanan ihlaller karşısında sessiz kalmakla eleştiren Beko, "Türkiye’nin AB’ye bakışı kadar, AB’nin de Türkiye bakışı değişmek zorundadır. Bu da ancak eş düzeyli bir ilişki ile mümkün olabilir" dedi.

‘ERDOĞAN'IN TAVRI ÜLKEYİ AB'DEN UZAKLAŞTIRDI’

Erdoğan'ın başına buyruk tavrının AB'den uzak olan Türkiye'yi Birlik'ten daha da uzaklaştırdığını belirten CHP'li Beko, "Türk halkının yolsuz hükümete karşı kendini savunması için daha ne olması gerekiyor? AB liderleri, Türkiye demokrasisindeki gerileme ve artan insan hakları ihlallerine işaret ediyorlar.

Meclisin en büyük ikinci muhalefet partisi olan HDP'yi kapatma girişimi ve Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi, AB'de tepkiye yol açmıştır. AKP iktidarı artık yıpranmıştır ve AB ile ilişkilerimizi ülkemizin çıkarlarını gözetecek biçimde yönetmede ciddi bir zafiyet içindedir" sözleriyle tepki gösterdi.

‘CHP TÜRKİYE'Yİ AB'YE SOKACAK’

CHP iktidarında Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin yeniden karşılıklı saygı ve ortak yararlara dayalı bir şekilde, canlandırılacağını ifade eden Beko, CHP olarak, dönüşümün sağlanması amacıyla gerekli adımları atacaklarını kaydetti. AB ile ilişkilerinin çağdaş ve uygar bir seviyede sürdürülmesi gerektiğini savunan Beko, CHP iktidarında, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne gireceğini söyledi.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu