Babacan Gezi'de topu savcıya attı

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Gezi davasında “mağdur” olarak tanımlanmasının, o dosyadaki savcının tek taraflı değerlendirmesi olduğunu iddia ederek, “Bu konuyu ısrarla ve inatla hala benim müşteki olduğumla ilgili haberler yapılıyor. Bunu defalarca açıklamama rağmen hala benim müşteki olduğum iddia ediliyorsa burada bir kasıt vardır” dedi.

Politika 27.04.2022, 18:52
Babacan Gezi'de topu savcıya attı

Ayça ONURALMIŞ

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Gezi davasında “mağdur” olarak tanımlanmasının, o dosyadaki savcının tek taraflı değerlendirmesi olduğunu iddia ederek, “Bu konuyu ısrarla ve inatla hala benim müşteki olduğumla ilgili haberler yapılıyor. Bunu defalarca açıklamama rağmen hala benim müşteki olduğum iddia ediliyorsa burada bir kasıt vardır” dedi.

Gezi davasında Osman Kavala'nın ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'nin de 18'er yıl hapis cezasına çarptırılmalarına karar verildi.

Gezi davasında “mağdur” sıfatıyla yer alan Babacan, bugün DEVA Genel Merkezi’nde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında, Gezi davasında kendinin ve o dönemki bütün bakanların mağdur olarak tanımlanmasının, o dosyadaki savcının tek taraflı değerlendirmesi olduğunu söyledi. Şikayet, müdahillik ya da mağdur olduğu yönünde bir başvuruda bulunmadığını vurgulayan Babacan, şöyle konuştu:

“Bu konu gündeme geldiğinde bütün hukukçu arkadaşlarımızla toplandık. İçimizde adalet bakanlığı yapmış, Meclis'te komisyon başkanlığı yapmış, baro başkanlıkları yapmış çok donanımlı hukukçular var. Mağduriyetten çekilme diye bir hukuk yolunun kesinlikle olmadığını, böyle bir yöntem izlenirse gülünç duruma düşeceğimizi, evet görüntü açısından bir şeyler olacağını fakat hukuk usulü olarak böyle bir şeyin olmadığını bana açık biçimde ifade ettiler. Biz şimdiye kadar görüntüyü kurtarmak adına bir şey yapmadık, hep sapasağlam yerde durduk, doğrusu neyse onu yaptık.

Bu konuyu ısrarla ve inatla hala benim müşteki olduğumla ilgili haberler yapılıyor. Bunu defalarca açıklamama rağmen hala benim müşteki olduğum iddia ediliyorsa burada bir kasıt vardır. Ben bunu gazetecilik hatası, bir gözden kaçırma, atlama olarak görmüyorum. Bundan sonra Gezi davasında her kim benim müşteki olduğumu yazıp çiziyorsa kusura bakmasın, gazetecilik işini iyi yapmıyor demektir. Benim defalarca açıklamalarım var; ‘Ben mağdur değilim’ diye. Buradan mahkeme heyeti de duysun, savcı da duysun. Bunlar varken televizyonlarda yorum yapan, yazan çizen herkes gazetecilik görevini doğru yapmıyor demektir. Bunda artık hata değil, kasıt görmeye başladım.”

‘BUNLARI OTURUP SEYREDECEK DURUMUMUZ OLAMAZDI’

Babacan 14 Haziran 2013’te katıldığı bir televizyon programında, Gezi direnişine ilişkin, şunları söylemişti:

“Sayın Başbakanımız bizzat çok da zaman ayırarak herkesi dinledi. Kaygıları, endişeleri, talepleri, arzuları, beklentileri varsa eğer korkuları hepsini farklı grupların temsilcilerinden dinledi. Bir yargı süreci var ve tamamlanması gerekiyor. Arkasından belki halkın görüşü de alınarak, nihayetinde bir sonuca doğru gidiyor. Ümit ediyoruz ki, Başbakanımızın, hükümetimizin gayretleri karşılığını bulur.

Özellikle bu illegal örgütler, dış kamuoyu açısından işin görüntüsünü anlamasını zor hale getirdi. Ve işin şiddet boyutu tırmanınca da, bizim hükümet olarak şiddet karşısında boyun eğme, geri adım atma, şiddeti söndürmek için gelen talepleri kabul etme; bunlar bizim yapabileceğimiz şeyler değil. İllegal örgütlerin ellerinde molotof kokteylleriyle, demir bilyelerle çevreye zarar verilmesi, dükkanlara, araçlara zarar verilmesi, polisimize yönelik hareketler... Bunları oturup seyredecek durumumuz olamazdı.”

Babacan, Gezi davasında kararın açıklanmasının ardından da Twitter hesabından yazdığı mesajda, “Osman Kavala'ya ve diğer sanıklara yapılan büyük haksızlık hepimizin vicdanını yaralamıştır. Alınan kararın hukuki hiçbir açıklaması yoktur. Ülkemizi öfkeye ve kine teslim etmeyeceğiz. Demokratik hukuk devletinde özgürce yaşayacağız” ifadeleriyle tepki göstermişti.

Yorumlar (0)
26
açık