Altı partiden, 'Seçim Güvenliği' komisyonu

Politika 27.04.2022, 21:43 27.04.2022, 21:57
Altı partiden, 'Seçim Güvenliği' komisyonu

Bir süredir ittifak görüşmelerini sürdüren ve ortak kararlar alıp, açıklamalar yapan altı siyasi parti bu kez de seçim güvenliği için komisyon oluşturdu. Seçim Güvenliği Komisyonu, "Bir tek oyun dahi ziyan olmaması için çalışmalar yürüteceğini" açıkladı.

CHP'den Oğuz Kaan Salıcı, DEVA Partisi'nden İdris Şahin, Demokrat Parti'den İlay Aksoy, Gelecek Partisi'nden Ayhan Sefer Üstün, İYİ Parti'den Şenol Sunat ve Saadet Partisi'nden Hasan Bitmez'den oluşan komisyon çalışmalarına başladı. İlk çalışmasını yapan komisyon daha sonra yaptığı imzalı açıklamada, YSK resmi sonuçları açıklayana kadar tek bir oyun dahi ziyan olmaması için çaba göstericeleceği vurgulandı. Açıklama metni şöyle:  

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve mevcut seçim kanunlarına göre seçimlerin serbest, eşit, gizli oy, şeffaf, açık sayım ve döküm esaslarına göre, düzen ve dürüstlük içinde yürümesi için; yargı yönetimi ve denetimi altında yapılacağı açık ve net şekilde belirtilmiştir. 

Türkiye'nin seçim tecrübesi ve geleneği uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda seçim bürokrasisine ve seçimleri yöneten yargı mensuplarına karşı yapılan baskılar, ardından seçim kanunlarında  siyasi  mühendislik ve siyasi çıkar amacıyla yapılan değişiklikler başta siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız üzerinde, seçimlerin adil bir ortamda yapılıp yapılmayacağı hususunda büyük kaygılar oluşturmuştur. 

Altı Siyasi Partinin liderleri bu kaygıları dikkate alarak, "Seçim Güvenliği Komisyonu'nun" kurulmasına karar vermişlerdir. 
Komisyonumuz bugün toplanarak çalışmalarına başlamıştır. 

Bu çerçevede öncelikle çalışmanın usul ve esasları, konu başlıkları, çerçevesi müzakere edilmiştir. 

Seçimlerin adil, serbest, eşit, şeffaf, düzen ve dürüstlük ilkeleri içinde gerçekleşmesi için her türlü tedbirin alınmasına yönelik olarak milletimizle işbirliği ve güçbirliği içinde olacağımız teyit edilmiştir. 

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar milli iradenin tecellisi için; YSK tarafından resmi sonuçların ilanına kadar tek bir oy dahi zayi olmayacak, adil bir seçim sürecinin geçirilmesi için gece gündüz çalışılacak, tüm imkânlar seferber edilecek ve her türlü tedbir alınacaktır.  

Yorumlar (0)
26
açık