‘1 imza ver, 1 kadının hayatına dokun’

Engelli bakımı yapan kadınların emeklilik hakkı için mevzuat değişikliği çalıştayı yapıldı. Bir yandan da engelli bakımı yapan kadınların emeklilik hakkı için imza kampanyası sürerken, çalıştayda, mevzuat değişikliği için komisyon oluşturuldu. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra milletvekilleri aracılığıyla taslağı Meclis Başkanlığı'na iletecek. Öte yandan "1 imza ver, 1 kadının hayatına dokun" başlığı ile kampanya da sürüyor.

Politika 03.10.2022, 13:10 03.10.2022, 13:23
‘1 imza ver, 1 kadının hayatına dokun’

Evde Ağır Engelli Bakımı Yapan Kadınların Emeklilik Hakkı İçin Mevzuat Değişikliği Hazırlık Çalıştayı, Ankara’da yapıldı. Engelli Anneleri ve Gönüllüleri Derneği (EAGD) tarafından düzenlenen Çalıştay’a sivil toplum örgütleri, akademisyenler, uzmanlar, hukukçular ve evde engelli bakımı yapan kadınlar ile TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden Ak Parti, CHP, İyi Parti ve HDP temsilcileri katıldı.

Evde ağır engelli bakımı yapan kadınların sosyal sigorta sistemi içine alınarak emeklilik hakkı kazanabilmesi için çalışmalara 10 ay önce başladıklarını belirten EAGD Başkanı Şenay Keçeci, “Change.org üzerinden başlattığımız kampanyada 30 bin imzaya yaklaştık, kısa bir sürede 50 bine ulaşarak hazırlanacak yasa değişikliği teklifiyle beraber bu imzaları TBMM’ye sunmayı hedefliyoruz. Herkesi, kampanyamızı imzalamaya ve imzayı sosyal medya hesaplarından ve mesajlar yoluyla paylaşarak yaygınlaştırmaya çağırıyoruz. Bir imza ile bir kadının hayatına dokunun” dedi.

Türkiye’de 600 bin civarında bakıma gereksinimi olan ağır engelli çocuğun yaklaşık 550 bininin bakımını yapan kadınların, yaptığını belirten Keçeci, politika belgelerinde, siyasi partilerin vaatlerinde, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarında kadınların adının anılmadığını vurguladı.

AĞIR ENGELLİLERİN BAKIMI KADINLARDA AMA...

Şenay Keçeci, şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütü, 2011 yılında yayınladığı Dünya Engellilik Raporunda nüfusun yüzde 10-12’sini oluşturan engelli bireyleri, görünmeyen en büyük azınlık olarak tanımlandı. Engelliler içinde daha fazla görünmeyen engelli çocuklar, onların içinde de en fazla görünmeyen evde ağır engelli çocuk ve bireylere bakım veren kadınlardır. Varlıkları, yaşadıkları zorluklar, geleceksizlikleri hakkında hiç kimsenin bilgisi ve fikri yok. Bakım veren kadınlardan onlarcasının ameliyatını ertelemek zorunda kaldığını, okulunu ya da işini bıraktığını, ben ölürsem çocuğum ne olacak diye endişelendiğini kimse görmüyor. Bir annenin çocuğum ölürse bakım maaşım kesilecek, ben o zaman ne yapacağım demek zorunda kaldığını da kimse bilmiyor.”

550 BİN AĞIR ENGELLİNİN BAKIMINI KADINLAR YAPIYOR

Türkiye’nin engelli birey ve çocuk sayısı konusunda net bir veri ile engelli politikasının bulunmadığının büyük eksiklik olduğuna dikkat çeken Coşkun Gök, ağır engelli bakımının devlet tarafından üstlenilmesi gerektiğini fakat devletin bu işi ailelere ailelerin de kadınlara bıraktığını söyledi. Gök, Türkiye’de 550 bin ağır engelli bireyin bakımının kadınlar tarafından yapıldığı, bu kadınların da yüzde 85’inin herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını hatırlattı.

Devletin engelli bakımını kadınlara asgari ücretin altında bir ücretle ve sosyal güvence sağlamadan yaptırdığına dikkat çeken Coşkun Gök, bu durumun anayasaya ve temel insan haklarına aykırı olduğunu da söyledi. Gök, engelli bakımı yapan kişilerin sosyal güvencelerinin sağlanması için sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanması ve bu kişilerin emeklilik haklarının sağlanması gerektiğini belirtti.

İMZA KAMPANYASI SÜRÜYOR

change.org Uzmanı Eda Yılmaz’ın imza kampanyası, Yasama Derneği Üyesi Kerim Polat’ın yasa değişikliği teklifi sürecine dair bilgilendirmelerinin ardından gerçekleştirilen atölye gruplarında, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler, 5378 Sayılı Engelliler Hakkında, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası, 4857 Sayılı İş kanunlarında değişiklik tasarısı ön çalışmaları yapıldı.

TASLAK HAZIRLAMAK İÇİN KOMİSYON OLUŞTURULDU

Daha sonra Mevzuat Hazırlık Komisyonu oluşturuldu. Av. Turhan İçli, Av. Şenal Sarıhan Av. Ali Kılıç, Av. Merve Bayram ve Av. Hasan Tatar, Coşkun Gök ve Şenay Keçeci’den oluşan komisyonun yasa değişikliği ön hazırlıklarını yapması ve sonrasında Yasama Derneği’nin kanun değişikliği taslağı haline getirmesi ve bu çalışmanın da milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulması kararları alındı.

Yorumlar (0)