TGS’den İletişim Başkanlığı’na: Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'ni hangi yasal dayanakla kurdunuz?

Türkiye Gazeteciler Sendikası, “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi” kurulduğunu açıklayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan açıklama istedi.

Medya 25.10.2022, 11:20
TGS’den İletişim Başkanlığı’na: Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'ni hangi yasal dayanakla kurdunuz?

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan, kurulduğunu açıkladığı “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi” hakkında açıklama istedi.

Fahrettin Altun, 5 Ağustos 2022 tarihinde Twitter üzerinden açıklama yaparak, İletişim Başkanlığı bünyesinde müstakil bir “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi” kurulduğu ve merkez koordinatörü olarak da İdris Kardaş’ın atandığını duyurmuştu. Söz konusu merkez, Sansür Yasası’nın TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldüğü günlerde Dezenformasyon Bülteni yayımlamaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yaparak, İletişim Başkanlığı bünyesindeki yerinden çalışma usullerine kadar pek çok konuda soru işareti yaratan merkez hakkında ayrıntılı bilgi isteyen TGS yönetimi, İletişim Başkanlığı’na şu soruları yöneltti:

1- Dezenformasyona Mücadele Merkezi’nin teşkilat şemasındaki yeri nerededir? Merkez, hangi daire başkanlığına bağlıdır?

2- Dezenformasyona Mücadele Merkezi’nin hangi yasal dayanakla kurulmuştur?

3- Merkezin çalışma usul ve esasları hangi mevzuatla düzenlenmiştir?

4- Merkezin yetki ve görevleri nelerdir? Merkez hangi faaliyetlerde bulunmaktadır?

5- Merkezin kaç kişilik kadrosu vardır? Bu kadroların unvanları nedir?

6- Merkezin bütçesi ne kadardır?

7- A Haber yazarıyken Merkez koordinatörü olarak atanan ve bürokrat olmayan İdris Kardaş’ın istihdamı ne şekilde yapılmıştır? Merkez koordinatörü olmak için aranan şartlar nelerdir? Bu atamanın yasal dayanağı nedir?

TGS’nin açıklamasında, İletişim Başkanlığı’nın, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca on beş iş günü içerisinde sorulara cevap vermekle yükümlü olduğu vurgulanarak, gerekli açıklama yapılmadığı takdirde itiraz ve dava yolunun saklı olduğu hatırlatıldı.

Yorumlar (0)